Amazon'a Amerika'da Yaptırımlar Geliyor

Amazon'a Amerika'da Yaptırımlar Geliyor


 

 

Amazon kendi platformunda satış yapan satıcıların, diğer platformlarda ürünlerini daha ucuza satmasına izin vermiyordu. Amazon’un bu politikasını askıya alacağı konuşuluyor.

Rekabet ihlali (antitröst – Türkçe’de böyle bir kelime olduğundan biz de yeni haberdar olduk) yasaları gereğince bu tarz yaptırımın Amazon tarafından uygulanamayacağı uzun süredir belirtiliyordu.

  • Connecticut senatörü Blumenthal Amazon’un uygulamasının pazarda yapay fiyat artışına sebep olduğundan endişelendiğini belirtti.
  • Daha sonra yayınlanan makalede, büyük online platformların bu tarz uygulamalarının fiyatların yükselmesine ve satıcılarda huzursuzluğa sebep olduğu görüldü.
  • Amazon 2013 senesinde Avrupa bacağında zorunlu fiyat uygulamasını yasalar sebebiyle kaldırmıştı.

Amazon konuyla ilgili yorum yapmadı. Bu karara itiraz etmeden ve büyük bird ava süreci olmadan uygulamayı kabul edeceği düşünülmüyor.

Amazon’un kurumsal gücünün yaptırımları gün geçtikçe satıcılar üzerinde daha fazla hissediliyor. 2019’a girmemizle Hindistan, Amazon’un kendi platformunda satıcı olmasını yasaklamıştı. Senatör Elizabeth Warren aynı uygulamanın Amerika Amazon’da da uygulanması için yasa oluşturulması çağrısını yaptı.

Eğer bu yasa geçerse Amazon’un kendi ürünlerini (örneğin Amazonbasics) Amazon.com üzerinden satışı yasaklanacak.

Daha önce Amazon’a Almanya’da rekabet yasasıyle ilgili inceleme başlatılmıştı, inceleme hala devam ediyor.


Popüler Yazılar