A’dan Z’ye Amazon'da Vendor Satıcılık - 2

A’dan Z’ye Amazon'da Vendor Satıcılık - 2


Amazon’da Vendor Satıcılık hakkında tüm ayrıntıları sizlere ilettiğimiz yazı serimizde sorularınıza yanıt bulmaya devam ediyoruz.

 Vendor Satıcılıkta Direct Fulfillment Nedir?


Vendor Central Direct Fulfillment” önceden Dropship Central olarak da biliniyordu. Yani bu Amazon’un dropshipper olduğu, sizin yine doğrudan Amazon’a mal sattığınız bir programdır. Amazon ürünleri satmadan önce sizden satın alıp depolamak yerine, listelenmiş ürünlerin satışı gerçekleştiğinde sizin direkt olarak son tüketiciye ürünü göndermenizi ister. Ödemelerinizi de teslimatlar gerçekleştikten sonra alırsınız.

Direct Fulfillment iş modeli ilgili ülkede depo sahibi olan tüm vendor satıcılara açıktır. Vendor ayrıcalığını elde ettikten sonra Amazon işletmeniz hakkında belli kontroller gerçekleştirir ve teslimatları gerçekleştirebileceğinize ikna olduğu vakit, listelemelerinizi Direct Fulfillment olarak satışa açabilir ve sipariş almaya başlayabilirsiniz.

Direct Fulfillment iş modeli ile çalışan bir vendor satıcı, teslimat beklentilerini yerine getirememesi halinde bu ayrıcalığı kaybedebilir. Teslimatlarda yüksek performans gösteren bir vendor ise genellikle 3-5 gün olan gönderi sürelerini, 1-2 gün aralığına dönüştürme hakkı kazanabilir.

İsmi Direct Fulfillment olarak değişse de bu iş modeli hala bir dropshipping programıdır. Amazon müşteri servislerini kendi üstlenir. Ürünler Amazon tarafından belirlenen perakende fiyatlarla satılırken, sizden toptan satış fiyatlarıyla alınır.

Bu program Amazon’da dropshipping yapmak ile karıştırılmamalıdır. Bir dropship satıcı standart satıcı olarak Amazon pazar yerinde bulunurken, Direct Fulfillment modelinde siz tedarikçisinizdir, dropship satıcı ise Amazon’dur.


Amazon’da Seller Central Mı Yoksa Vendor Central Mı Kullanmalısınız?


Seller Central kendine hizmet eden ve kabaca herkese açık denilebilecek bir modeldir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Vendor Central’a erişim davetle başlar. Bu her işletmenin böyle bir seçim ayrıcalığı olmayacağı anlamına gelir.

Eğer bir davet aldıysanız veya halihazırda Vendor Central erişiminiz bulunmakta ise bu soruya yanıt vermek kolay olmayabilir. Bu iki iş modeli arasında yeterli yetkinlik sahibi olmadan geçiş yapan işletmelerin, kararlarından pişman olabileceğini bilmeliyiz. 

Aşağıda paylaşacağımız tablo bu konuyu oldukça basitleştirerek görselleştiriyor olsa ve bu konu hakkında çok daha detaylı bir araştırma gerekse de, konunun genel hatlarını kavramak adına yararlı olacaktır.


Ürünleriniz Amazon Tarafından Listelenirse Daha Mı Fazla Satar?

İşletmeler, vendor satıcı olabilmeyi “ship from and sold by Amazon.com” ibaresi altında satış yapabilmenin önemi dolayısıyla cazip bulurlar. Bu ibare o ürünün satışının ve kargolanmasının doğrudan Amazon.com üzerinden olduğunu belirtir.

Müşterilerin bu ibare sahibi ürünleri tercih etme eğilimi olması normaldir. Amazon’un kendi adıyla sattığı ürünlerin standart satıcılara karşı, arama sonuçları ve buy box sahipliği gibi alanlarda büyük avantajları mevcuttur. Bunu, birçok işletmenin vendor satılıcıkla daha yüksek satış rakamları yakalamasının sebepleri arasında sayabiliriz.

Vendor satıcılığın kesinlikle daha fazla satış anlamına geldiğini söylemek ise doğru olmaz. Kimi işletmeler için bunun çok büyük farklılık getirmediği durumlar yaşanabilir. Alıcılar Amazon’da alışveriş yaparken prime işaretinin olmasına da büyük önem gösterirler. Pazar yeri müşteriler tarafından iyi anlaşılmış durumdadır ve müşteriler kimden alış yaptıkları farketmeksizin Amazon tarafından korunduklarını bilirler.

 

Vendor Satış Ürünlerinin Listelemelerini Kim Yapar?

Vendor olarak, ürün bilgilerini sağlamak ve listelemeleri düzenlemek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu işlemler standart satıcılıkla benzerlik gösterir. Formları doldurur, kataloğu düzenler ve bilgileri manuel olarak girersiniz. Bu ürün tanımını, başlığı ve toptan satış fiyatını da kapsar.

Seller Central ile bu verilerin yayınlanması hemen gerçekleşirken, vendor satıcılar için Amazon titizlikle bazı teyitler gerçekleştirir. Amazon burada perakendeci olduğundan tüm sorumluluğu üstlenecektir. Dolayısıyla sağlamış olduğunuz bilgilerin Amazon politikalarına uygunluğu denetlenir. Bu noktada Amazon ilkelerini ihlal ettiğinizi düşündüğü takdirde listelemelerinizde bazı değişiklikler yapabilir.

Vendor satıcı ayrıcalıklarından bir diğeri ise, listelerinizin diğer satıcılar tarafından sağlanan asılsız bilgiler ile ele geçirilmesine karşı çok daha güvende olduğudur. Vendor satıcı tarafından sağlanan bilgilerin Amazon tarafından değerlendirildikten sonra satışa çıkması bu durumda büyük rol oynar.

Yine de “Brand Registry” olarak da bahsedilen, marka kaydınızı oluşturmanız standart veya vendor satıcı olmanız gözetilmeksizin size koruma sağlayacaktır.

 

Vendor Satıcılar İçin Ne Tür Reklamlama Seçenekleri Bulunur?


Vendor satıcılara sunulan reklam kampanyası düzenleme opsiyonları standart satıcıların opsiyonları ile benzerdir.

Vendor satıcılar “Product Display Ads” adı verilen bir hizmete erişim sağlar. Bu Amazon tarafından size tanınan, ürününüzle benzer ürünlere bakmış, yakın arama terimleriyle arama yapmış veya sizden daha önce alışveriş yapmış kişilere reklam verme ayrıcalığıdır. Bu reklam kampanyasını gerçekleştirmenin ön koşulu vendor satıcılığın yanında marka kaydınız da olması zorunluluğudur.

Vendor satıcılar Amazon’a belirli ödemeler yaparak onların müşterilere attığı maillerde boy gösterme şansı yakalar. Bu elde etmesi pahalı bir hizmettir ve genellikle büyük markalar tarafından tercih edilir.

Toptan fiyatlarda satış gerçekleştirilmesine rağmen reklam kampanyaları düzenleme fikrinin adil olmadığını düşünebilirsiniz. Bu zorunlu değildir fakat satışlarda dramatik artışlara da sebep olabilir ve pozitif bir dönüşüme ön ayak olabilir. Bunu perakende satıcısının vitrininde bulunmak için ödeme yapan bir toptancıda olduğu gibi düşünebiliriz.

 

Vendor Central İçin “Support” Destek Nasıl İşliyor?

Bu durumda da standart ve vendor satıcılar için benzerlik olduğu söylenebilir. Amazon destek ile yapılan görüşmelerin bazen çok yardımcı olurken, bazen sizi daha fazla soruyla bırakabildiğini biliyoruz. Bu durum hangi ülkenin pazarında satış yaptığınızla alakalı olarak farklılık gösterebilir ama genellikle firmanızın büyüklüğü de önemli faktörlerden biridir.

 

Vendor Satıcılar Ne Gibi Ücretlendirmelere Tabidir? 

Vendor satıcılıkta en çok kafa karışıklığının yaşandığı konulardan biri de, Amazon’un “allowances” olarak adlandırdığı ücretlendirmelerdir.

Bunlar Amazon ile en başta yapılacak olan kontratta kabul edilen şartlara bağlıdır. Kontratlar yıllık olarak yapıldığından işletmeler bu aşamada çok dikkatli olmalı ve bu ücretlendirmelerin yüksek olduğu durumlarda olabildiğince müzakerede bulunmalıdır.


  Marketing development Funds (Market geliştirme fonu)


Bu Amazon’un vendor satıcılardan talep ettiği genellikle %10 civarında olan ücretlendirmesine verdiği isimdir. 

Amazon bu ücretlendirmenin pazarlama girişimleri, katalog düzenlemeleri gibi ürün satışlarını arttırmak için arka planda planda yürüttüğü birçok iş için olduğunu söyler. Kimi vendor satıcılar bu ücretlendirmeleri takip etmekte zorlandığını biliyoruz.

 Damage Allowence (Hasar Ödeneği)

Hasar Ödeneği olarak adlandırabileceğimiz bu ücretlendirme genellikle %2-%3 civarında olsa da kategorilere ve Amazon anlaşmanıza göre farklılık gösterebilmektedir. Ürünlerin hasar ödenekleri tekrar stoklandırılması zor olan, elektronik aletler gibi test edilmesi gereken kategorilerde yükselir.

Amazon hasarlı ürünleri Vendor satıcıya geri ulaştırmak yerine bu borçlandırmayı gerçekleştirir.
 

 Freight Allowance (Teslimat Ödeneği)

Ürün teslimatlarınızın nasıl gerçekleştirileceği konusunda Amazon anlaşmanızdaki şartlara ve hangi bölgelere teslimat gerçekleşeceğiyle güçlü şekilde bağlantılı olsa da, kabaca bu ücretlendirmenin %2-%3 civarında olduğunu söylemek mümkündür.

 

Amazon Vendor Satıcılar İçin Hangi Ekstra Özellikleri Sağlar?

Amazon’un standart özelliklerinin yanında, Vendor Central bazı ekstra özelliklerle gelir. Bunları şöyle örnekleyebiliriz:

Amazon Vine

Vendor satıcıların ürün yorumlarını arttırmak için kullanabildiği bu program başarı sunsa da oldukça masraflı olduğunu söylemek gerek.

A+ Content

A+ içerik olarak bahsedebileceğimiz bu özellik vendor satıcıların ürünleri için yaratabilecekleri geliştirilmiş ürün içeriğidir. Bu içerikte metinlerden farklı olarak, fotoğraflar, resimler ve tablolar kullanabilirsiniz.

Bu ayrıcalığa sahip olan satıcılara ürün hakkında video içeriklerini, interaktif grafiklerini yaratabilecekleri modüller sunulur. Bu özellikten vendor satıcıların yanı sıra marka kaydı yaptırmış satıcılar da yararlanabilir.

Amazon Retail Analytics (ARA) Premium


Tüketici davranışları ve trafiği gibi alanlarda daha zengin bir data setine ulaşabilmenize olanak sağlayan özelliktir.

 

Vendor Satıcılar Ne Sıklıkla Amazondan Ödeme Alır?

Ne yazık ki vendor satıcıları zorlayabilen durumlardan biri de Amazon ödeme politikasıdır. Bu durum mutabakat esnasında masaya yatırılır ve Net 30, Net 60 gibi vadelerin yanı sıra kesintili seçenekler ortaya konur. 


Seller Central ve Vendor Central Birlikte Kullanılabilir mi?

Hibrit denilen bu satış modelini izlemenizde hiçbir sakınca yoktur. Fakat bu işi yürütürken iyi bir plana sahip olmak hayati önem taşır. Genellikle satıcılar hangi ürünleri seller hangi ürünleri vendor olarak satmak istediklerine karar verme aşamasında zorlanabilirler.

Satıcılar genellikle ürünlerin lansmanında standart satıcı olarak ürünlerini listeleyip fiyatlandırmaları kontrol edip pazarlama stratejilerini belirleyerek güçlü bir talep oluşturduktan sonra vendor satıcılığa başvururlar.
 


Popüler Yazılar