Amazon’da Vendor Satıcı Olmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amazon’da Vendor Satıcı Olmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler


İşletmeler Amazon ile ‘’Vendor’’ satıcı (bayi) veya standart satıcı olmak üzere iki şekilde iş yapabilirler. Standart satıcılar, perakende olarak satış yapar ve son tüketici ile mallarını buluştururken, vendor satıcılar mallarını toptan olarak Amazon’a satan üretici veya distribütörlerdir.

Vendor satıcıların Amazon ile ilişkisi, fiziksel mağazaları olan müşterileriyle ilişkilerine benzetilebilir. Amazon, vendor satıcıdan malları yüksek miktarlarda, toptan fiyattan alır ve son tüketiciye satışlarını gerçekleştirir. Satılan bu mallar, vendor satıcı kargolamayı kendi üstlenmek istemediği takdirde Amazon’un depolarında saklanır. Bu alışverişte Amazon, Vendor satıcının müşterisidir. Mallar Amazon’a ulaştıktan sonra mülkiyetleri Amazon’un olur ve Amazon bu malların perakendecisi durumuna geçer.

Nasıl Vendor Satıcı Olurum?

Bir vendor satıcı olabilmeniz için Amazon’un satış takımından bir davet almanız şarttır. Eğer bu Amazon görevlileri sizin markanız ile ilgililerse sizinle irtibata geçeceklerdir. Eğer bir davet almadıysanız ve vendor olmak için bir adım atmak istiyorsanız: ‘’Vendor Central’’ üzerinden ‘’Contact Us’’ linki ile Amazon’a ulaşmayı deneyebilirsiniz. Başarı oranı tartışılır olsa da, bazı markaların Amazon vendor yöneticilerine LinkedIn vasıtasıyla doğrudan ulaşmayı denedikleri de biliniyor. Eğer markanız sektörde yeterince ses getirebilirse, Amazon’un size ulaşacağını düşünebilirsiniz.

Vendor satıcı olabilmek için Amazon’un dikkatini çekmeniz gerektiği açık. Bu ilgiyi Private Label (Özel Etiketleme) ile satış yaptığınız hızla büyüyen markanız ve belirli kategorilerdeki Top-Seller ürünleriniz sağlayabilir. Belirli bir alanda önemli bir pazar payına sahip veya endüstriye yön veren bir markanızın olması size vendor satıcılık ayrıcalığını getirebilir. Bunlar ürün kategorilerine ve Amazon’un o sıradaki stratejilerine yüksek oranda bağlıdır.

Amazon ağırlıklı olarak marka sahipleri ve üreticilerle çalışmaktadır, fakat eğer tedarik etmenin güç olduğu bir ürünün distribütörü olan bir marka sahibiyseniz ve Amazon’un beklentilerini karşılayabiliyorsanız sizinle de çalışmak isteyebilirler!

Vendor Central Nedir?

Vendor central en basit şekliyle vendor satıcıların satışlarını, kargolarını, faturalarını, mallarını ve pazarlama faaliyetlerini kontrol ettiği paneldir. Vendor satıcı olma hakkını kazandığınızda, Amazon size bir davet gönderir ve vendor centralda hesabınızı aktifleştirebilirsiniz.

Davet aldığınız takdirde hesabınızın bütünüyle aktif olabilmesi için banka hesap detaylarınızı iletmeli ve Amazon’un ticari şartlarını kabul etmelisiniz. Amazon’un size sunduğu ilk teklifteki şartlar tartışmaya ve pazarlığa açıktır. Anlaşmaya varmadan önce teklifi ayrıntılı şekilde okuduğunuzdan emin olun. Amazon sizden yıllık olarak belirli geliştirmeler isteyecektir bu yüzden beklentileri karşılamak için hazırlıklı olmalısınız.

Başlangıç

Vendor Centrala tamamıyla erişiminiz olduğunda ürünlerinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ürünlerinizin aktifleşmesi Seller Central’ın aksine hemen olmayacaktır. Ürünlerin Amazon’un tarzına uyup uymadığı, Amazon kataloglama ekibi tarafından incelenmeli ve onaylanmalıdır.

Ürünler oluşturulduktan sonra siparişleriniz gelmeye başlayacaktır. Bunlar genellikle haftalık olarak gerçekleşmektedir ama vendor satıcılar siparişlerinin iletilmesini istedikleri zamanı bildirebilirler. Ürünlerimizi düzenlemiş olmamız Amazon’un bizden mal sipariş etmesinin hemen gerçekleşeceği veya bunun oldukça yüksek miktarlarda olacağı anlamına gelmez.

Amazon’un siparişlerini kontrol eden otomatik bir sistemi vardır. Bu sistem satış geçmişini, dönüşüm ve gösterim oranlarını, gecikme zamanlarını hesaba katar. İlk günden ürünlerinizin satışa hazır olması için, son tüketiciye ürünü ulaştırma işini üstlenmeyi düşünebilirsiniz.

Kaynaklar ve Gereklilikler

Vendor satıcılar listelemelerini geliştirmek için vendor centralın sunduğu araçlardan yararlanabilirler.  Dönüşüm oranlarını yükseltmek için A+ ürün tanıtımları üreterek listelerini geliştirebilir, Vine programına katılarak ürün yorumu alabilir ve promosyonlar düzenleyebilir ve aynı zamanda ‘’Amazon Marketing Services’ (Amazon Pazarlama Hizmeti) kullanarak reklam kampanyaları başlatabilirler.

Vendor satıcılar Amazon’un sıkı mal alım ve kargolama kurallarını her zaman göz önünde bulundurmalıdır. Amazon olabilecek minimum alan içinde çok çeşit mal bulunan küçük bir envanterle işine devam eder. Bu politika Amazon’un giderlerini düşürmesine ve Amazon Prime gibi programlara yüksek yatırımlar yapmasına olanak sağlar. Bu yüzden siparişlerin alınması ve zamanında ulaştırılmasının ne kadar hayati olduğunu bilmeliyiz. Vendor satıcılar Amazon’un spesifik parametrelerine uymak zorundadır. Aksi takdirde Amazon’un uygulayacağı finansal kesintilerle yüzleşmek zorunda kalabiliriz.

Vendor Satıcılık Standart Satıcılıktan Farklıdır

Standart satıcılığa aşina olan işletmeler şimdiye dek yürüttükleri politikaları Vendor satılıcılıkta devam ettirebileceklerini düşünmemelidirler.

Bu bilgiler ışığında, doğrudan tüketiciye satış yapan işletmenizi büyütmeyi planlamıyorsanız vendor satıcılık sizin için en uygun hedef olmayabilir. Fakat toptan satış için uygun bir işletmeniz var veya yakın gelecekte böyle bir işletme kurma planlarınız varsa vendor satıcı olma yolunda atım atmayı düşünebilirsiniz. Bu konudaki kararlarınızı etkileyecek birçok faktör olsa da ürünlerinizin dağıtımının ve satışının hangi yollardan yapılacağını önceden belirlemek bu konuda önemli bir rol oynayacaktır.


Popüler Yazılar