On Binlerce Vendor Hesabı Kapatıldı

On Binlerce Vendor Hesabı Kapatıldı


Geçtiğimiz hafta on binlerce Amazon vendor satıcı Amazon’dan gelen haftalık siparişlerini almadı ve ardından Amazon vendor hesapları hiç bir haber verilmeden kapandı.

Hesapları kapanan vendor’ların bazı ortak özellikleri var: Yıllık 10 Miyon Dolar’dan az satış yapıyorlar ve Amazon tarafından kendilerine adanmış olan Vendor Central yöneticileri yok.  Ayrıca hesabı kapanan vendor’ların bir çoğu “oversized” olarak tabir edilen, kargolama maliyeti daha yüksek, büyük ve ağır ürünleri satıyolardı.

İlk olarak geçtiğimiz Pazartesi günü vendor satıcıları Amazon’dan, haftalık siparişlerdeki aksaklığın teknik bir arızadan kaynaklandığına ve siparişleriniz bir sonraki hafta devam edeceğine dair bir otomatik cevap aldılar.  Ancak Salı günü on birlerce vendor satıcısına yeni bir bildirim gitti ve bu durumun kalıcı olduğu belirtildi. Amazon yaptığı bilgilendirmede kapanan vendor satıcılarına satış hayatlarına 3. Parti satıcı (standart satıcı) olarak devam etmelerinin daha sağlıklı olacağını belirtti.

Amazon artık daha seçici

Orca Pacific CEO’su John Ghiorso;  “Amazon kendi platformlarında hangi satıcı ve markaların satış yapabileceğini dikta etmeye başladığını açıkça görüyoruz” şeklinde açıklama yaptı.  Verilen bu kararın arkadasındaki sebebin, toplam ciro, katalog boyutu ve karlılık gibi finansal nedenlerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Amazon’dan gelen mesajda göre: “ Standart satıcı olarak satış yaptıklarında çok daha iyi potansiyel sonuç alacaklarını düşündüğümüz büyük sayıda vendor hesabı de-aktive edilmektedir.”  denildi.

Yapılan bir yoruma cevap veren Amazon temsilcisi “biz sürekli olarak satış ortaklarımızla olan ilişkimizi gözden geçiriyor ve müşterilerimize daha iyi sonuç verebileceğimizi düşündüğümüz noktalarda satış ortaklarımız ile ilgili değişiklikler yapabiliyoruz” dedi.

Daha önce de Vendor satıcılardan yapılan haftalık şiparişlerde farklı sebeplerden dolayı bir çok kez aksama yaşanmıştı ancak bu seferki durum oldukça farklı.  Amazon’un geçtiğimiz sene Vendor Express sistemini sonlandırmıştı. Görünen o ki Vendor Central için de gelecek çok parlak görünmüyor.

Karar standart satıcıları mutlu etti

Her ne kadar bu konuda açıklama yapılmamış olsa da Vendor Central kullanıcılarına tanınan hakların, diğer satıcılara zarar vermek ya da kendi ürünlerine haksız rekabat avantajı yaratmak için kullanıldığı bilinen bir gerçek. Rakiplerin listelerini ve resimlerini değiştirme, kendi seller central hesaplarındaki ürünlere sürekli lightning deal tanımlama, rakiplerin kategorilerini değiştirme, kötü niyetli Vendor Central sahiplerinin uyguladığı yöntemlerden sadece bazıları.

2019 içerisinde reklam stratejilerinde agresifleşeceği bilinen Amazon, toptancılıkta sadece büyük markalarla çalışmaya yöneliyor.  Herhangi sebepten olursa olsun bu durum Seller Central’a sahip satıcıların Vendor satıcıların kötü niyetli işlemlerinden artık daha az etkileneceği anlamına geliyor.


Popüler Yazılar