Amazon Satış Hızı Sınırları Açıklandı

Amazon Satış Hızı Sınırları Açıklandı


Geçtiğimiz  günlerde  birçok Amazon satıcısı, ürün lansmanı, giveaway  ya da anlaşma yaptıktan sonra - aslında hiçbir neden olmadan - listelemelerinin  hatta hesaplarının suspend edildiğini gördü.
Bu son suspend işlemlerinin Amazon tarafından Satış Hızı- Velocity hakkındaki yapılan en son güncelleme doğrultusunda yapıldığı doğrulandı.
Bir satıcı olarak sizin için satış hızının ne anlama geldiğini ve bu noktada ürün lansmanınızı veya promosyon ürün dağıtmaya devam ederken bir anda hesabınızın suspend edilmesini nasıl önlenebileceğinizi ele alalım.

Amazon Velocity - Satış Hızı Nedir?


Amazon tarafından sunulan yeni Satış Hızı Sınırı, hem müşterileri hem de satıcıları korumanın bir yoludur. Amazon, bir satıcının aylık dolar giriş çıkış miktarını ve satış işlemlerini izleyerek her bir hesaba satış hızı tahsis eder.

Velocity (satış hızı), ayrıca "velocity limits - satış limitleri" veya "selling limits - hız limitleri" olarak da bilinir ve  satıcının kaydı esnasında hesabına tanımlanır. Böylelikle tüm satıcılar aynı satış limitiyle ticari hayatına başlar. 

Bu sınırlamalar 28 günlük bir "rolling cycle - yuvarlanma döngüsüne" dayanmaktadır. Yani satış limiti, son 28 gün içinde yapılan işlemler incelenerek takip edilmektedir.


Peki satış limitiniz dolarsa ne olur?

Çalışmakta olduğunuz yere ve mağazanızda harika bir başlangıç yapmak isteseniz, “satış limitine” çarpma riskiniz oldukça yüksek. 

Satış limitinizin dolması durumunda, hesabınız Amazon’un Satıcı Değerlendirme Ekibi tarafından inceleme altına alınacaktır. 

Geçtiğimiz aylarda Amazon satıcıları arasında dünyaya yayılan bu yasadışı taktiklerin büyük bir gelişme kaydettiğini gördüğümüz gibi Black Hat (siyah şapka) sıralama teknikleri ve Amazon algoritmasını manipüle eden özellikle Çinlilerle mücadele etmek için Amazon, Satıcı Değerlendirme Ekibi kurdu.

Fbm merchant satışlarda önemli bir unsur olan Velocity, Fba satışlarda Amazon’un radarına pek takılmıyor.

Amazon her satıştan FBA satışlarda FBM satışlara göre daha çok fee (komisyon) aldığı için buna görmemezlikten geliyor bile diyebiliriz.

E-ticaret girişimcisi ve AmazingFreedom.com'un kurucusu olan Liran Hirschkorn, Amazon’un Velocity konusundan etkilenen hesapların genel çoğunun yeni seller hesapları olduğunu açıkladı.

SellerSessions.com'un e-ticaret uzmanı kurucusu Danny McMillian ise şöyle diyor:

 “Bana göre bu daha yeni açılmış satıcı hesaplarını etkiliyor, yalnızca yeni hesapları etkilemesi Amazon tarafından mantıklı bir hamle çünkü yeni başlayan bir seller hesabı günde maksimum 50 dolar kazanırken aniden satışları artarak 500 dolar kazanmaya başlıyor.

Bu gibi ani hareketler Velocity (hız incelemesini) tetikleyebilir.

Amazon’un yeni kurduğu ekip, manuel incelemeyle manipülasyon yapanların hareketlerini incelemeye alıyor.

Bu, neden bazı hesaplar suspend olurken bazılarına hiçbir şey olmamasının açıklaması olabilir. ‘’ diyor.

 
Hesabınız incelemeye alınmışsa, hesabınızdaki tüm fonlarda geçici bir bekletme gerçekleşir. Bazı durumlarda girişleriniz geçici olarak da askıya alınabilir.

Daha önce blogta yazdığımız Velocity – Hız Limitleri yazısını okumak için buraya tıklayınız. 


Popüler Yazılar