Amazon Velocity (Hız) Limitleri Nedir?

Amazon Velocity (Hız) Limitleri Nedir?


Amazon’un Velocity limitleri hem alıcılar hem de satıcılar için oluşturulmuş, ana amacı müşterileri gönderilemeyecek siparişleri vermelerinden koruyan limitlerdir. Bu limitler kötü niyetli Amazon satıcılarını herhangi bir düzenbazlık yapmaktan alıkoymak ve alıcıların, satıcıların tedarik edemeyeceği kadar ürün sipariş ederek günün sonunda memnuniyetsiz olmasını engellemek amacıyla oluşturulmuştur. Satıcılar velocity limitlerini zamanla arttırabilirler. Limitlerin arttımında, başarılı satış geçmişi ve pozitif müşteri geribildirimleri büyük rol oynar. Velocity limitleri özellikle FBM satıcılar için önemlidir. FBA ürünlerin gönderimi Amazon tarafından yapıldığı ve stoğun tamamı Amazon depolarında bulunduğu için sales velocity limitlerinden çok daha az etkilenir.

Amazon Velocity Limitleri Hakkında Ne Diyor?

Amazon satış hızını (sales velocity) satıcının bir aylık süre boyunca yaptığı tutarsal ve miktarsal satışlara göre belirler. Amazon’un yardım kısmında belirttiğine göre velocity limitleri her satıcıya göre farklılık gösterir ancak Amazon tam olarak hangi satıcı için ne kadar velocity limiti belirlediğini göstermez. Genel kabul, Amazon’un yeni ya da daha önce FBM satış yapmamış satıcılara bir kaç bin dolarlık limit koyar, aynı zamanda işlem sayısından (FBM satışlardan) da etkilenen bu limitin, tam olarak kaç satış ya da kaç bin dolar olduğu tam olarak bilinmemektedir. Amazon'un kendi sayfasındaki bilgilendirmeye buradan ulaşabilirsiniz.

Satıcı Hesap Yorumları (Seller Feedback’ler)

Limitlerine ulaşmış satıcıların limitleri Amazon tarafından inceleme yapıldıktan sonra genellikle arttıralacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus satış hızında beklenmeyen anlık bir artış olması durumunda hesabın askıya alınabileceğidir. Hesap askına alındığında ya da inceleme yapıldığında gelen siparişler “pending” olarak bekleyebilir ve Amazon yapacağı 15 günlük ödemeleri bekletebilir. Amazon incelemesinin olumlu sonuçlanması durumunda velocity arttılacaktr. Eğer şüpheli durumlar söz konusuysa bu limit azaltılabilir ve inceleme sonunda hesap kalıcı olarak suspend edilebilir.

Alıcı (müşteri) Limitleri

Amazon velocity limitlerine göre müşteriler tek seferlik işlemlerde $2,475 tutarında limite tabidir. $2,475 tutarını geçen alış verişler Amazon tarafından otomatik olarak iptal edilerek alıcı ve satıcılara bildirim gönderilebilir. Müşteri alım limitleri özellikle kredi kartı dolandırıcılığına tedbir olarak uygulanmaktadır. Bu limitlerin arttırımı için müşteriler Amazon müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek limit arttırımı talebinde bulunabilirler.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Türkiye’den yapılan gönderimlerde (gerek Türkiye içine gerekse diğer ülkelere yapılan) anlık çok büyük dalgalanmalar olması hesabınızın incelenmeye girmesine sebep olabilir. Bu durumda Amazon sizden sizden tracking (takip) numaralarını göndermenizi isteyecektir. İncelemeye girmemek için izlenebilecek en iyi yöntem satışların sürekli olması, satışlarınızdan özellikle Amazon dükkanına iyi yorum gelmesi ve tracking numaralarınızın geçerli olmasıdır.


Popüler Yazılar