Amazon’un Uzun Dönem Depolama Ücretlerinden Nasıl Sakınmalı?

Amazon’un Uzun Dönem Depolama Ücretlerinden Nasıl Sakınmalı?


Depolama ücretleri hemen hemen her satıcının baş ağrısıdır. Bu ücretler bir de uzun dönemli depolama ücretleriyse canınız daha çok sıkılabilir. Kar oranlarınızın bu ücretten olumsuz etkilenmemesini ve Amazon’un uzun dönem depolama ücretlerinden sakınmak istiyorsanız, aşağıda sizinle bir kaç yararlı tavsiye paylaşacağız.

Amazon’dan gelen can sıkıcı uyarılar

Eğer Amazon’da en az 6 aydır satış yapıyorsanız, muhtemelen Amazon’dan uzun dönem depolama ücretine tabii tutulacağınızı söyleyen bir email almışsınızdır. Ürünleriniz Amazon’un deposunda bulunma süresi belli bir zaman periyodunu aşmışsa Amazon sizi bunun için ücrete tabi tutacaktır.

Amazon’un uzun dönem depolama ücreti ne zaman işlemeye başlar?

Bu sürenin altı aylık bir dönem olduğunu söylemiştik ama genel olarak Amazon ne zaman size aşım süresinin yaklaştığını söyleyen bir email atarsa, uzun dönem depolama ücreti emailde bahsedilen tarihten itibaren devreye girer.

365 günlük süreyi geçmediğiniz sürece genel olarak pahalı uzun dönem depolama ücretlerine maruz kalmazsınız.

Amazon bir yıl veya daha fazla süredir depolarında duran her bir MSKU’dan bir birim ürün için farklı bir yöntem uygular ve size o ürünün diğer ücretlerinden muaf tutarlar. Ama bu her zaman iyi haber anlamına gelmeyebilir. Amazon yılda iki kere; 15 Şubat ve 15 Ağustos’ta, sinir bozucu emailer yollayarak ürününüzün depoda ne kadar süredir durduğuna bağlı olarak değişen ücret oranlarını size bildirir.

Eğer ürünlerinizin depoda kalış süresi 6 aydan fazlaysa, Amazon’un şuaınki fiyat politikası 28.3 litre başına 11.25 dolardır.

Eğer ürünlerinizin depoda kalış süresi 1 yıldan fazlaysa, Amazon’un şu anki fiyat politikası 28.3 litre başına 22.50 dolardır.

Not: Lütfen Amazon’un 22 Şubat’tan itibaren FBA ücretlerini yeniden değiştirdiğini unutmayın. Değişikliklerin tam listesi için Amazon’un FBA ücret değişiklikleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğer Amazon UK satıcısıysanız, uzun dönem depolama ücretleri hakkında daha fazla bilgiyi Amazon’un UK sitesinden elde edebilirsiniz.

Uzman taktikleri

Amazon’un yılda iki kere ücretlendirmesiyle ilgili FBA satıcısı Stephen Smotherman satması altı ay daha alacak ürünler hakkında karar vermek için uzun dönem depolama ücretlerinin hesaplandığı tarihlere kadar beklemenin iyi bir yöntem olduğunu düşünüyor.

Eğer envanterinizi Amazonun uzun dönem depolama ücretlerini hesapladığı tarihlerden hemen sonra gönderirseniz Amazon sadece bu tarihlerden önce depolarına gönderilen ürünler için size ücrete tabi tutacaklardır.

Uzun dönem depolama ücretine tabi tutulacak ürünleri nasıl bulacaksınız?

  • Satıcı Paneli’ne giriş yapın.
  • Envanter (Inventory) kısmından Envanter İdaresi (Manage Inventory) kısmına tıklayın.
  • Envanter Panel’ine (Inventory Dashboard) tıklayın.
  • FBA Envanter Süresi (FBA Inventory Age) kutusunu görene kadar aşağıya doğru inin ve Detayları Gör (View Details) kısmına tıklayın.

Satmayan ürünleri bulma

Artık ürünlerinizi satmazsanız Amazon’a ekstra ücret ödeyeceğinizi bildiğinize göre bir sonraki adım bu ücreti ödememek için satmayan ürünleri nasıl bulacağınız olmalı.

Bu aşama gayet kolay, tek yapmanız gereken Satıcı Paneli’ne girmek, Raporlar (Reports) sekmesinin altından Hazırlama (Fulfillment) kısmını seçmek ve ekranınızın sol tarafında Envanter (Inventory) kısmının altındaki Daha Fazla Göster/ Envanter Durumu (Show More / Inventory Health) bölümünden bir rapor oluşturmak. Bu aşamada yapacağınız en basit yöntem raporu kopyalayıp Excel’e yapıştırmak ve hızlıca okuyarak, aşağıda belirtilen yerlerin altını çizmek.

  • SKU
  • Ürün ismi (Product Name)
  • ASIN
  • 6/12 ayda uzun dönem depolama ücreti tabii tutulacak miktar (Quantity to be charged long-term storage fees at 6/12 months)
  • 6/12 ayda öngörülen uzun dönem depolama ücreti (Projected long-term storage fees at 6/12 months)
  • Bu yolla, 6 veya 12 aylık sürede her ürün için ne kadar ücretlendirme yapılacağını ve ne kadar ödemek zorunda olacağınızı görebilirsiniz.

Bu durumdan yara almadan nasıl sıyrılacaksınız?

Muhtemelen ilk önce elinizdeki her ürünü satmayı deneyeceksinizdir. Fakat eğer bu sizin için pratik bir yöntem değilse yapmayı düşüneceğiniz bir sonraki şey ürün fiyatını mı düşürmek yada ürününüzü depoda tutup daha fazla fiyata satmaya çalışarak ne kadar kar veya zarar edeceğinizi hesaplamak olacaktır.

Bazı satıcılar her zaman fiyatı biraz daha rekabetçi bir sınıra çekmeyi tercih ederler. Bu yöntemin arkasında sadece ürünü depodan çıkarmak yatmaz, aynı zamanda müşterileri mağazanıza veya sitenize çekerler ve bu kişilerin sizin diğer ürünlerine bakma fırsatını yaratır.

Envanterinizle ilgili bir karar vermeden önce ürünlerinizi ve ürünlerinizin bulunduğu her kategoriyi mutlaka inceleyin. Siz bir e-ticaret ile uğraşan birisiniz ve bu sizin işiniz, işiniz hakkında en doğru kararı verebilecek yine sizlersiniz.


Popüler Yazılar