Amazon'daki Sahte Ürün Yorumları Hakkında Ne Yapmalısınız?

Amazon'daki Sahte Ürün Yorumları Hakkında Ne Yapmalısınız?


 

Amazon’da ürünlere gelen yorumların altın değerinde olduğu ve satışlar üzerindeki etkisi tartışılmaz. Tüm satıcılar ürünlerine gelen yorumları artırmak çabasında. Tabii bu yorumlar olumsuz olmadığı sürece. Fakat olumsuz yorumlardan da kaçmanın bir yolu yok. Er ya da geç her üründe bu tarz yorumlar da olacaktır. Önemli olan bu durumu anlamak ve düzgün karşılık vererek, satıcı hesabı sağlığınız ve satışlarınız üzerinde olacak negatif etkileri minimuma indirmek.

Aynı doğrular ne yazık Amazon’un tüm çabalarına rağmen yükselişte olan sahte yorumlar için de geçerli. Amazon’un konu üstünde son zamanlarda aldığı tedbirler de satıcıların bu sahte yorumlara direnmelerini zorlaştırdı. 

Peki ürününüze sahte bir yorumla gelen saldırıyı nasıl belirleyebilirsiniz ve yapmanız gerekenler neler?

 

Sahte Ürün Yorumları Hakkında Amazon’un Politikaları

Amazon sahte ürün yorumlarından fazlasıyla haberdar ve yıllardır çok da sağlıklı olmayan sonuçlar doğuran hamlelerle bu duruma karşı tedbirler almakta. Bu ticaret devi, 2015 senesinde satıcılara sahte yorumlar yüzünden dava dahi açtı. 2020 senesinde ise yirmi binin üzerinde yorum, incelemeler sonucunda bu yorumlar için para transferleri yapıldığının kanıtlanması üzerine Amazon’dan silindi. Teşvik edilmiş yorumlar 2016 yılında resmi olarak yasaklandı ve o zamandan bu yana Amazon, Vine ve “doğrulanmış satın alım yorumu” gibi politikalarla çözüm aramaya devam etmekte. Fakat hala sahte yorumlar sık rastlanır durumda olduğundan bu arayışın başarıdan uzak olduğunu söyleyebiliriz.

 

Sahte Amazon Yorumlarına Nasıl Karşılık Vermelisiniz?

Amazon’un bu konuda fazla hareket alanı olmadığı açık. Dolayısıyla markalarını korumak için harekete geçmek satıcılara kalıyor. 

Sahte yorumlar yalnızca negatif olanlar değildir. Rekabetçi bir pazarda rakiplerinizin aldığı sahte olumlu yorumların da sizi bu yarışta geri düşüreceğini tahmin edebilirsiniz. Ancak markanızı ve ürünlerinizi doğrudan ve en etkili şekilde etkileyecek olan, aldığınız olumsuz yorumlardır.

 

Yorum Yönergelerini Baştan Sona Bilin

Amazon’un “Product Review Policy” olarak adlandırdığı kuralları tüm detaylarıyla öğrenmek iyi bir başlangıç olacaktır. Amazon yalnızca:

  • Bir yorumun “Community Guidelines” yani topluluk kuralları içerisindeki bir maddeyi ihlal etmesi,
  • Yorumun, sahibi tarafından silinmesi,
  • Aynı isimle listelenmiş birden çok ürüne yönelik şekilde yapılmış bir yorum olması,
  • Amazon’un yorumun yapılışında olağandışı bir durum gözlemlediği gibi durumlarda bir yorumu siler.

Çok bariz şekilde sahte olmadığı sürece Amazon’un bir yorumu silmesi zor olsa da, imkansız değildir. Sahte yorum yapanların da Amazon politikalarının farkında olarak hareket etmesi dolayısıyla saptanmaları oldukça güçleşiyor.

Kuralları ihlal ederek yazılmış bir yorumu şikayet etmek için yorumun yanında bulunan “Report Abuse” butonunu kullanabilirsiniz. Bunun dışında community-help@amazon.com adresine yazacağınız bir email ile de bu konuda yardım talep edebilirsiniz. Bu email Amazon ile olan diğer alanlardaki gibi özlü olarak yazılmış ve gerçekleri sıralayan şekilde olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, Amazon satıcıların herhangi bir nedenle müşterilerden yorumlarını silme talebinde bulunmasını yasaklamıştır. Kötü yorumun silinmesi adına para iadesi önermek bir çok satıcı için cezbedici gözükse de Amazon kurallarına kesin olarak aykırıdır. Ayrıca bu sahte yorum yazan kişinin tam olarak istediği durum olabilir ve bu teklifinizden dolayı sizi şikayet edebilir.

Satıcılar önceden ürünlerine gelen yorumlara cevap verme hakkına sahipti ve bariz sahte yorumlara, saldırılara karşı korunabiliyorlardı. Amazon ne yazık ki 2020’de bu hakkı kaldırdı.

 

Yorumları Sıklıkla Kontrol Edin Ve Hemen Harekete Geçin!

Ürünlere gelen yorumların sıklıkla ve düzenli şekilde kontrolü oldukça mühim. Bu hem müşterilerin ürün hakkındaki fikirlerini takip etmek için hem de saldırı amacıyla yapılmış şüpheli yorumları anında tespit edebilmek adına oldukça yararlı olacaktır. Markanızın veya listenizin en az zararla bu durumdan çıkması için olabilecek en hızlı şekilde Amazon’a rapor etmelisiniz.

Her sahte yorumu diğerlerinden ayırmak zor olsa da, ürünleriniz hakkında verilen yalan yanlış bilgileri ürün açıklamasında, fotoğraflarda öne çıkararak savunabilirsiniz. Amazon’a aşina ve deneyimli Amazon kullanıcıları bu tarz yorumları genellikle fark eder ve dikkate almaz. Alışveriş yapan kişileri bu tarz yorumlarda bahsedilenlerin yanlış olduğuna ikna olmalarına yardımcı olun.

Özellikle çok sayıda listelemesi bulunan ve trafiği yüksek mağaza sahipleri için gelen her ürün değerlendirmesini tek tek incelemek oldukça zaman alıcı olacaktır. Bunun önüne geçebilmek için üçüncü parti yazılımlar kullanmayı düşünmek akıllıca olabilir. 

 

Tüm e-ticaret platformları için sahte ve saldırı amaçlı yorumlar büyük bir baş ağrısı durumunda. Durumdan en şikayetçi platformların başında ise Amazon geliyor. Ürün yorumlarına para birimi muamelesi yapılmaya devam edildiği sürece bu sorun çözülmeyecek gibi gözüküyor ve ne yazık ki yapılması gerekenleri satıcıların üstlenmesi gerekiyor.


Popüler Yazılar