Amazon'da Ürün Varyasyonları

Amazon'da Ürün Varyasyonları


Amazon’da ürün listelerinin renk, boyut, adet gibi varyasyonlarla satışa sunulmasının sayısız yararı bulunduğunu biliyoruz. Fakat satılmak istenen ürünlerin aynı çatıda tek bir listede toplanması, aralarındaki “parent-child” denen ebeveyn-çocuk veya ana-alt ilişkisinin kurulması çoğunlukla satıcılar için zorlayıcı ve kafa karıştırıcı olarak görülüyor. Hatta birçok satıcının yanlış eşleştirdiği ürünler yüzünden hesap sağlığını tehlikeye attığı dahi bilinmekte.

Bu yazımızda ürün listelerinde varyasyon oluşturmanın -Amazon’un koyduğu kurallara da değinerek- püf noktalarını ele alacağız. 

 

Varyasyon İlişkisi Nedir?

Amazon satıcıların varyasyon ilişkisini doğru olarak anlamalarına oldukça önem verir. Oyunu Amazon’un kurallarına göre oynamak şart olduğundan, satıcılara mantıklı veya doğru gelen bir durum kurallarla örtüşmüyorsa ne yazık ki bir değeri kalmaz.

Amazon varyasyon ilişkisini şöyle tanımlıyor: Varyasyonlar boyut, renk ve benzeri özellikler bakımından birbiriyle ilişkili ürün gruplarıdır. Doğru varyasyon ilişkisine sahip bir liste, alıcıların ürünün belirli özellikleri hakkında opsiyonları tek bir ürün sayfasında karşılaştırmasına olanak sağlar.

 

Kurallara uyan bir varyasyon ilişkisi üç temel bileşene sahiptir.

“Parent” Ebeveyn/Ana Ürün: Ebeveyn ürün, listenin şemsiyesi veya çatısı olarak düşünülebilir. Satın alınabilir değildir. Gruplayıcı görevindedir.

“Child” Çocuk/Alt Ürün: Her bir varyasyonu temsil eder. Her bir alt ürün satın alınabilir ve birbirinden belli özelliklerle ayrılır. Bir t-shirt için her renk veya beden opsiyonu birer çocuk/alt üründür. 

Varyasyon Teması: Varyasyon teması ürünlerin hangi bağlamda birbirlerinden farklılaştıklarını tanımlar. Bu temalar ürün türlerine göre farklılıklar gösterebilir. Ürünlerin hangi özellikleri ile varyasyonlar yapabileceği Amazon tarafından tanımlanır ve farklı kategoriler için farklı opsiyonlar sunulur. Örneğin kedi maması satan bir satıcının, ürünlerini adet ve miktar varyasyasyonları ile sunmasına izin verilir.

 

Ürün Varyasyonları Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Amazon ürünler için uygun bir varyasyon teması olduğunu düşünüyorsa ürünlerin gruplandırılmasını ister. Fakat Amazon’un ürünlerin varyasyon olarak satılmasını “uygun” olarak nitelendirmesi ne anlama geliyor? 

Satıcıların ürün varyasyonları oluştururken kendilerine sorması gereken sorular bulunur.

  • Ürünler temelde aynı mı?
  • Tek bir ürün başlığı tüm varyasyonları başarılı biçimde tanımlar mı?
  • Ürünün ana kullanımını değiştirmeyen, yalnızca spesifik belli özellikleri mi farklı?
  • Alıcılar bu ürünleri aynı ürün listesinde görmeyi mi bekler? 

Örneğin bir oyuncak bebek ve oyuncak araba özünde aynı işleve sahip iki ürün olmasına karşın, yukarıda bahsi geçen soruları olumlu olarak yanıtlayamaz. Bu iki ürünün varyasyon olarak satılması, alıcının alışveriş deneyimine doğrudan etki edecektir ve biliyoruz ki bu  Amazon’un en dikkate aldığı husustur.

 

Varyasyonlu Ürün Listesi Oluşturmanın Püf Noktaları

Bahsettiğimiz gibi Amazon’da varyasyonlu bir liste oluştururken hesaba katılması gereken birçok kural var. Başarıyı yakalamak için unutulmaması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Her çocuk/alt ürünün detaylı bir şekilde tanımlandığına dikkat edin! Böylece alıcılar aramaları sonucu bu ürüne ulaşabilsinler.

 

  • Her çocuk/alt ürünün başlığına fark yaratan özelliğini ekleyin. 
  • Aynı marka veya ürün türünden olmayan ASIN’leri tek bir listede toplamayın.
  • “Parent” Ebeveyn ürüne fiyat ve stok bilgisi girilmez.
  • Amazon’un ilgili kategori için belirlediği varyasyon temasının dışına çıkmayın. 


Varyasyonların Kötüye Kullanımı Ve Yaygın Hatalar

Amazon ürün varyasyon kurallarının yanlış kullanımının “ASIN oluşturma ve satma ayrıcalıklarının geçici olarak askıya alınması veya kalıcı olarak engellenmesi” ile sonuçlanabileceğini söylüyor. Bahsedilen bu kurallar dört ana ihlal durumunu işaret ediyor.

Ebeveyn veya çocuk ürün sayfasının orjinal halinden temel farklılıklar yaratacak şekilde değiştirilmesi.

Ebeveyn ürüne geçerli varyasyonu olmayacak ürünler eklenmesi. Aynı ürünün yeni bir modelinin veya sürümünün sonradan varyasyon olarak eklenmesi de bu duruma dahildir. Genellik satıcılar zaten iyi bir sıralama yakalamış ve çok sayıda yoruma ulaşmış bir listenin faydalarını kullanabilmek için bu yolu tercih ederler.

Üretici tarafından oluşturulmamış çoklu paket seçeneklerinin var olan bir ebeveyn listeye varyasyon olarak eklenmesi.


Deneyimlerimize dayanarak varyasyonların yanlış kullanımının genellikle tüm hesap genelinde olduğunu ve tek bir listeyle sınırlı kalmadığını söyleyebiliriz. Amazon bu konuda kuralların ihlal edildiğine dair bir uyarı gönderdiğinde, satıcının var olan tüm ürün listelerinin kontrol edilmesini bekler. Ayrıca satıcı hesabının -iyi ihtimalle- askıya alınmasından önce satıcıları defalarca uyarmak gibi bir gayesi de bulunmaz. Bu konuda varyasyon ilişkilerinin doğru kullanılmasının sorumluluğu satıcılara bırakılmıştır.
 
Satıcıların, Amazon’un ilgili kategori içerisinde sunduğu varyasyon temasının dışında kalan ürünleri tek bir çatıda toplaması veya varyasyon tanımlarını gereğinden fazla detaylandırması en sık yapılan hatalardır.

Amazon ürün varyasyonlarının doğru kullanımını sıkı bir şekilde denetleyerek, ürünlerin arama sonuçlarında birden fazla sıralama işgal etmesi, alıcıların alışveriş deneyiminin etkilenmesi, satıcıların başarılı bir listeye ekleme yaparak yorum sayılarını farklı bir ürünü iyi göstermek için kullanması gibi konuları kontrol altına almak istiyor. 

Takip edilmesi gereken çok sayıda kural olsa da, ürün sayfasına giren potansiyel alıcıların kendine uygun, almak istediği ürünü bulabilmesi ve dolayısıyla ürün listenin dönüşüm oranını yükseltmesi açısından varyasyonlara yer vermek oldukça kıymetlidir. Başarılı olan hemen hemen tüm listelerin, ürünleri varyasyonlarla müşterilere sunduğunu görebilirsiniz.
 


Popüler Yazılar