Amazon Ürün Türleri & Özelliklerinde Değişiklikler

Amazon Ürün Türleri & Özelliklerinde Değişiklikler


Ürünlerinizi Amazon'da doğru bir şekilde konumlandırmak söz konusu olduğunda, arama terimleri muhtemelen akla gelen ilk şeydir. Arama terimlerinin önemi su götürmez bir gerçek, fakat oluşturulacak listeleri etkileyen bir diğer özellik seçilen ürün türüdür.

Bir ürünü pazarda listelediğinizde, ilgili ürün türünü ve özellikleri seçersiniz. Ancak bazı öğeler için seçenekler oldukça sınırlıdır. Bu noktada birçok satıcı doğru şekilde eşleşmeyen veya istenilen ayrıntı düzeyine sahip olmayan bir alanı seçmek zorunda kalır.

İyi haber şu ki; Amazon bu eksiklikten haberdar. Yeni ürün türleri ve özellik seçimlerinin sayısı her geçen gün artıyor. 


Yeni Ürün Çeşitleri Ve Nitelikleri


Amazon bulunduğumuz ay içerisinde 1000’den fazla yeni ürün sınıflandırma seçeneği tanıttı. Yeni ürün yükleyecekler satıcı panelinden indirdikleri yükleme dosyalarında eklenen ürün türlerini görebilirler.


Halihazırda satışta olan ve bu yeni ürün türlerine uyan ürünleriniz varsa, Amazon herhangi bir işlem yapmanıza gerek olmadığını söylüyor. Mevcut ASIN'ler otomatik olarak yeni açılan ürün türlerine göre yeniden sınıflandıracak.

Yine de, satıcı panelinden “Manage Inventory” panosuna giderek yeni açılan alanlar için özellikleri girebilir ve düzenleyebilirsiniz.


Ürün Tipi ve Özellikleri Neden Bu Kadar Önemli?

Amazon gibi kalabalık bir pazar yerinde ayrıntılar çok önemlidir. Ürün hakkında yeterli bilgi sağlamayan listeler başarısız olmaya mahkumdur. 

Bu nedenle, ayrıntılı ve doğru bir Amazon listelesine sahip olmak satıcı başarısı için çok önemlidir. Alışveriş yapanların daha bilinçli satın alma kararları vermesine yardımcı olur ve daha yüksek satış, daha az iade ve daha iyi incelemeler sağlar.

Aynı teori, Amazon ürün türü seçimleri için de geçerlidir. Doğru ürün türünü ve Amazon ürün özelliklerini seçmek, müşterilerin sizi bulmasını ve ürünlerinizi satın almasını kolaylaştıran, son derece ayrıntılı bir liste oluşturmanıza olanak tanır.

Ürün Genel Bakış Alanı: Doğru şekilde oluşturulan listelerde “Product Overview” adı verilen, müşterilerin önemli bilgileri daha hızlı bulmasına yardımcı olan bir alana yer verilir. Bu alanda temel ürün özellikleri başlık ve fiyatın hemen altında müşterilerin kolayca görebileceği şekilde konumlanır.

Böylelikle müşterilerin ürün listenize ayıracağı kısıtlı zamanı en verimli şekilde kullanmış olursunuz. 


Arama Sonuçlarında Tablo Görünümü: Benzer şekilde, tablo görünümü, en hayati ürün özelliklerinin hızlı bir şekilde tanınmasını sağlar. Bu özellikler arama sonuçlarında bir ürünün yanında yer alır.

 

Gelişmiş Arama Deneyimi: Ürün türü artık Amazon'un arama deneyimindeki seçeneklerden biri. Bu nedenle ürününüz için doğru kategoriye sahip olmak, ürünün daha fazla müşteriye ulaşmasına yardımcı olabilir.


Dolayısıyla yeni ürün tür ve özelliklerinin hem satıcı hem de alıcıların deneyimlerini iyileştireceğini söylemek mümkün.

 


Belirtilmesi Zorunlu Kılınan Ürün Nitelikleri

Amazon, daha akıcı bir alışveriş deneyimini hedefleyerek, 26 Ekim 2021'den itibaren üç farklı ürün özelliğinin zorunlu hale geleceğini de duyurdu.

Net Content: Sekiz farklı ürün türü için gerekli olacak, ağırlık ve hacim bilgilerini içeren yeni bir öznitelik seti.

Item Form: Önceden doldurması zorunlu olmayan fakat artık 86 ürün türü için gerekli hale gelen, ürünün gerçek formunu tanımlayan bir özellik. Örneğin, artık bir şampuanın krem, sıvı veya köpük formunda olması ürün yüklenirken belirtilmesi gereken özelliklerden.

Number of Items:  154 farklı ürün türünde belirtilmesi zorunlu hale gelen ve ürünün kaç kutu yollanacağını belirten bir özellik. Örneğin, her bir kutuda bulunan gerçek kalem sayısı değil, bir müşterinin kaç kutu kalem alacağı “Number of Items” özelliği ile belirtilecek.


Zorunlu hale gelen özelliklerle daha detaylı bilgi için Amazon satıcı forumunun sıkça sorulan sorular bölümüne göz atabilirsiniz.


Güncellemelerin Yapılmaması Durumda Ne Olur?

Amazon’un duyurusuna göre, yeni ASIN'ler yüklediğinizde veya mevcut ASIN'leri güncellediğinizde, seçilen ürün türleri için tüm ASIN'lerde bu özelliklerin doldurulması gerekir.

Verilen süre içinde istenilen alanların doldurulmaması durumunda, mevcut ürün sayfaları inaktif hale getirilmeyecek, ancak bu ürün türleri içinde yeni listeleme eklenilmesi engellenecek. 

Ürünlerin istenilen bilgileri satıcı panelinin envanter sayfasından manuel olarak veya çalışma dosyaları ile toplu olarak yapılabilmektedir.


Popüler Yazılar