Amazon'da Ürün Lansmanı

Amazon'da Ürün Lansmanı


İster ticarete yeni atılmış bir işletme olun, ister tanınmış köklü bir marka, Amazon’da yeni bir ürünü başarılı bir şekilde piyasaya sürmek oldukça meşakkatlidir. Bunun temel nedenlerinden biri Amazon algoritmasının lansman süreci üzerindeki etkisidir.

Sıkça duymuş olabileceğiniz bu algoritma özellikle dönüşüm oranlarını dikkate alır. Dönüşüm oranı, ürün listesinin arama sıralamasından, liste içeriğinden, müşteri yorumlarından, satıcı puanından, fiyattan, seçilen sipariş karşılama yönteminden etkilenir. Bu rekabetçi piyasada bir ürünün kendine yer edinebilmesi için tüm metriklerde belli oranda başarı sağlanmalıdır.

Lansman sürecinin daha iyi anlaşılabilmesi için bazı bilgi ve ipuçlarını beraber inceleyeceğiz.

 

Temel Bilgilerle Başlayın

Amazon'da ürün lansmanı planlamadan önce, ürününüzün test edildiğinden, iyi paketlendiğinden ve satılmaya hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Amazon'da zaten başka ürünler satıyorsanız, satıcı puanınızın lansman başarısında rol oynayacaktır. Bu konuda bir sorun yaşıyorsanız, daha fazla ürün piyasaya sürmeden önce var olan listelerde iyileştirme yapmanız gerekebilir.

İşletmelerin ürün kataloglarını her zaman Amazon müşterisinin gözünden değerlendirmeleri doğru olacaktır. Kataloğunuzun tamamını listelemek gerekli mi, yoksa sadece en çok satanlara indirip bunlara büyük yatırım mı yapmak daha doğru olacaktır?

Fiziksel ürününüz söz konusu olduğunda, listeleme yapmadan önce acil ihtiyaçlarınıza da dikkat ettiğinizden emin olun. Barkodlarınız var mı? Ürün varyasyonlarını nasıl ayarlayacağınızı belirlediniz mi ve her varyansın bir barkodu olduğundan emin oldunuz mu? Beklenen satış sayılarını karşılayabilecek yeterli stoğunuz var mı?

Amazon “Brand Registry” yani marka kaydına uygun şekilde kayıt olduğunuzdan emin olun. Marka kaydı oluşturmanın birçok faydası vardır ve ürünleri listelemeden önce bu aşamayı tamamlamış olmak işleri kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde, her adımı tamamlamak adına lansmandan sonra zaman ve kaynak harcamanız gerekecektir.

Tüm bu sorulara, satıcı paneline giriş dahi yapmadan önce kafa yorulması gerekir.


Ürün Sayfasını Optimize Edin


Amazon'da kapsamlı bir ürün sayfası olmadan başarılı olmak umut edilemez. Her ürün, tüm müşteri sorularını yanıtlayan sağlam bilgilere ihtiyaç duyar. Bu, ürününün Amazon'da yayına çıkmadan önce anahtar kelime araştırmasının tamamlanmış olması, resimlerin, başlığın ve bullet point kısmının optimize edilmiş olması anlamına gelir.

Pek çok marka temel bilgilerle piyasaya giriş yapıyor ve daha sonra bu bilgileri doldurmayı planlıyor. Bu hatanın sonucu başarı üzerinde anında etki gösterir. Yeni ürünler arama sonuçlarında ve tıklanmalarda belirli bir artış yakalar. İçi dolu olmayan ve optimize edilmemiş bir liste ziyaretçilerini satışa ikna edemeyeceğinden kötü bir dönüşüm oranına sahip olacaktır. 

Gerekli araştırmalar yapılarak veya danışmanlara başvurarak yaygın listeleme optimizasyon hatalarından kaçınılmalıdır. Başarılı olmayı hedefleyen bir ürün çok sayıda mantıklı anahtar kelimeye ve okunması kolay, bilgilendirici metinlere ihtiyaç duyar. 

 

Amazon’un Sunduğu Enstrümanları Kullanın

Hali hazırda Amazon’da markanızla yer alıyorsanız bunu yeni ürünlerin lansmanını güçlendirmek adına kullanabilirsiniz. Var olan ürünler ile lansmanı gerçekleşecek ürün bağlantılı ise, var olan listenin A+ içerik kısmında lansmanı olan ürüne yer verebilirsiniz. Bir Amazon mağaza sayfasına sahipseniz reklamlarla yeni ürünü potansiyel müşterilerinize sergileyebilirsiniz.

Belirli reklam türleri için Amazon gereksinimlerini karşılayana dek ürünlerin Amazon reklamını oluşturamazsınız. Genellikle, reklamını yapabilmek için ürünün yorumlara sahip olması, “buy box” sahibi olması veya diğer kriterleri karşılaması gerekir. Ancak, ürününüz markanıza ait mağazada yer aldığında, mağazaya gelen tüm reklam trafiği yeni ürününüzü de yakalayacaktır.

Ürün müşteri için makul gözükecek kadar yorum aldığı gibi beklemeden PPC kampanyalarını başlatmak gerekir. Hızlı bir başlangıç yakalayabilmek adına agresif bir şekilde reklam teklifi vermeniz gerekebilir. Ayrıca, anahtar kelime ağını oldukça geniş bir alana yaymanız ve stratejilerinizi yeni ürün için özelleştirilmeden önce neyin işe yaradığını görmeniz akıllıca olacaktır.

Listeleme optimizasyonu çalışmalarından biri de A+ içeriktir. Tüm sayfalarınızda ürün karşılaştırma tablosunu kullanın ve yeni ürünlerinizi öne çıkarın. Bu, yeni listelemelerin ilgi görmesine yardımcı olmak için kullanışlı, çok zaman ve çaba gerektirmeyen ve tıklanma alabilen bir yoldur.

Karşılaştırma tablosu örneğini aşağıda paylaşılan görselden inceleyebilirsiniz.

              


Rekabetçi Bir Teklifiniz Olsun

Tüm çalışmaları gerçekleştirdiyseniz, konu ürün için rekabetçi bir fiyat belirlemeye gelir. Sonuçta, bir müşterinin çok iyi tanınmayan bir markadan yorum sayısı düşük bir ürünü yüksek fiyattan satın alması pek olası değildir. Başlamak için üründe bir indirim sunarak bunu daha da ileri götürebilirsiniz.


Amazon Listelerinize Harici Trafik Çekin

Sosyal medya, influencer çalışmaları, e-posta listeleri ve kendi web siteniz, Amazon'da ürün lansmanında başarıyı kolaylaştırabilir. Konu hakkında daha detaylı bilgi için “Amazon Listesine Çekilen Dış Trafiğin Önemi” yazımıza göz atabilirsiniz. Özellikle bir promosyon yürütüyorsanız bu müşteri nezdinde ilgi uyandırabilir. Tüm bu yöntemlerin yapılacak olan her lansmanda tekrarlanması bir müşteri kitlesi oluşturmanın adımlarını atar.


Ürün Lansmanı İçin Daha Fazla Tavsiyeye Mi İhtiyacınız Var?

Lansman aşamaları Amazon geçmişi olmayan ve marka bilinirliği düşük markalar için oldukça zordur. Kimi satıcılar zorlukların üstesinden gelebilmek adına Amazon tarafından tasvip edilmeyen, kurallara aykırı manipülatif ürün kartları, inceleme satın alma veya aynı olmayan ürün listerini yorumlardan yararlanabilmek adına birleştirme gibi yollar izlemeyi seçebilirler. Kısa vadede başarı getirme olasılığı olsa da oldukça riskli, hesap sağlığını bütünüyle riske atan ve önerilmeyen yollar olduğunu söylemeliyiz.


Popüler Yazılar