Amazon Ürün Kategori Ağacı

Amazon Ürün Kategori Ağacı


Amazon Ürün Kategori Ağacı Nedir?

Ürün kategorileri farklı seviyelerdeki alt kategorilerin eklemlendiği bir ağaç biçiminde yapılandırılmıştır.

Amazon’daki ürün kategorilerine yakından bakarsanız tüm ürünlerin sırasıyla kategori ve alt kategorilerin altında listelendiği ve ürünlerin bu ağaçvari yapının en uç dallarında yer aldığını görürsünüz.

Bu, müşterilerin ürün ararken nereye bakacaklarını tam olarak bilmeleri için böyle tasarlanmıştır. Kullanıcı dostu bu yapı müşterilerin belirli kategorileri seçmesine olanak tanıyarak ürün arama deneyimini kolaylaştırmakta ve iyileştirmektedir.

Ürün Sayfasını Optimize Ederken Amazon Ürün Kategori Ağacından Nasıl Yararlanırız?

Eğer ‘Seller Central’ı bir süredir kullanıyorsanız BTG (Browse Tree Guide – Tarama Ağacı Kılavuzu) terimiyle karşılaşmış ya da bu terim hakkında birşeyler duymuş olma ihtimaliniz yüksek. Peki bunun ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Tanım gereği BTG bir kılavuz seti içeren ve ürünleri belirli kategorilere atayabilmenize yarayan bir ağaç. BTG tablosu lokasyona göre değişiklik gösterecektir.

Browse Tree Guide ürün listelerini optimize etmek için en iyi yöntemlerden biridir. Burada kullanılan Browse (Tarama) kelimesi Amazon arama sayfalarında sol bölümde gördüğünüz departmanlara karşılık gelmektedir. Ürün ararken buradaki ürün kategorilerine tıklayarak doğrudan kategoriye ulaşabileceğiniz gibi arama barında kelime öbekleri ile de arama gerçekleştirebilirsiniz.

BTG Neden Gereklidir?

BTG ürünlerinizin doğru dallarda yani ürün kategorilerinde listelenmesi için gereklidir. BTG recommended_browse_nodes adı verilen, ‘tavsiye edilen tarama düğümleri’ olarak çevirebileceğimiz unsurlar içerir. Bunlar Amazon’un ürün kategori dallarının kimlik numaraları yani ID’leridir ve ürün listesi yaratılırken ürünü belirli bir kategoriye atayabilmek için kullanılmalıdır.

Browse Tree Guide içerisinde 3 standart sütun yer almaktadır:

- Node ID (Düğüm Kimlik Numarası): Bu sütun tarama izleğinin (browse path) kimlik numarasını belirtir.

- Node Name (Düğüm İsmi): Bu sütun tarama düğümlerinin (browse node) isimlerini sıralar. Tarama izleği içerisindeki her bir nokta tarama düğümü olarak adlandırılır.

- Terms to Use (Kullanılacak Terimler): Bu sütun ürünlerinizin doğru bir tarama izleği içerisinde yer alabilmesi için gereken alan adlarını ve doğru terimleri içerir.  

Tarama düğümü olarak çevirdiğimiz Browse Node’ları bir ağaç olarak düşünebilirsiniz. Her bir alt kategori bir dalı temsil eder ve daha fazla seçenek işaretleyemeyeceğiniz bir son noktada durur (yapraklar gibi düşünebilirsiniz).

Doğru düğüm içerisinde yer almanız müşterilerin küçük bir eforla, filtreleme yaparak ürünlerinize ulaşabilmelerini sağlar. Bu, müşterilerin kısmen farklı arama terimlerinden yararlandıkları durumlar için de geçerlidir ve potansiyel müşterilerinizi kaybetmenizi engeller.

Amazon Seller Central BTG kullanımının öneminin altını çizmekte ve listelerinizi oluşturmadan önce BTG isimli kılavuzları incelemenizi önermektedir. Bu kılavuzlar yalnızca ürünlerinizi doğru kategoride listelemenize yaramakla kalmamakta, ürün başlıklarınızı belirlerken tercih edilmesi gereken kelimeler konusunda da yardımcı olmaktadır. BTG içerisinde belirtilen kelime öbekleri Amazon üzerindeki ilgili düğüm izleği (browse path) ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir.

BTG’yi Nasıl Kullanırım?

* BTG'den yararlanmak için, Amazon Seller Central'da yer alan Inventory File Templates & BTG sayfasına gidin.

* Ürününüzle en ilişkili kategoriye ait BTG’yi bu sayfadan indirin.

* Excel formatında inecek olan dosyadaki numara, kategori, alt kategori ve kelime öbeklerini inceleyerek ürünlerinizle en ilişkili satırı bulun.

* Listenizi oluşturup yükleyeceğiniz noktada bu satırda yer alan tarama düğümü kimlik numarasından (browse node ID) yararlandığınızdan emin olun.  

BTG’yi ürünlerini etkin bir şekilde pazarlamak adına yararlanacağınız bir araç olarak düşünebilirsiniz.


Popüler Yazılar