Ürün Fotoğraflarının Satışlar Üzerindeki Etkisi

Ürün Fotoğraflarının Satışlar Üzerindeki Etkisi


Fotoğraflar Amazon ürün listelerinin en önemli öğelerindendir. Alıcılar, markanızla ve ürünlerle fotoğraflar aracılığı ile etkileşime girer. Ürün fotoğrafları insanlara o ürünün nasıl hissettirdiğini, nasıl göründüğünü ve nasıl kullanılacağını anlatır.

Kaliteli olan bir ürün fotoğrafı, marka değerini yansıtır. Alıcının gözüne çarpan ilk detaydır ve ilgi uyandırır. Alışveriş yapma eğilimi olan bir kişinin müşterinize dönüştürür.

Bu yazımızda Amazon ürün fotoğraflamasının püf noktalarına değinerek, satış oranlarınızı yükseltmenin ve markanızın değerine sınıf atlatabilmenin yollarını paylaşıyor olacağız.

Amazon’da Ürün Fotoğrafları Neden Bu Kadar Önemli?


Fotoğrafların online alışveriş deneyiminin en önemli maddelerinden olduğu bir gerçek ve yüksek kaliteli fotoğrafların alıcıların algılarında büyük etkiler yarattığı kesin.

İnsanlar alışveriş için fiziksel bir mağazaya gittiklerinde, diledikleri gibi ürünleri ellerine alıp inceleyebilirler fakat online alışverişin kısıtlamaları vardır. Markanızı fotoğraflarınızla müşterilerinize yansıtırsınız. Amazon’da ürünleri fotoğraflar sattırır.


Alıcılar ürün sayfalarındaki yazıların yalnızca %25’lik bir kısmını okuyor fakat neredeyse tüm fotoğraflara bakıyor. Ayrıca %53’ü fotoğrafların, ürün yorumu veya puanından daha önemli olduğunu söylüyor.

Amazon arama sayfasında gezinen bir kişi, dikkatini ilk çeken fotoğrafa tıklama eğilimindedir. Bu ürünün ana fotoğrafı yani ilk görselinin özellikle önemli olduğunu bize anlatıyor.


Ürün Listesinde Kaç Adet Fotoğraf Bulunmalı?


Ürün fotoğraflarının amacı, dönüşüm oranını arttırmak yani listenize tıklayan kişilerin bunu satın alımla sonlandırmasını sağlamaktır. Bu amaca, her bir ürün fotoğrafının potansiyel alıcının aklındaki soruya cevap vermesi sağlanarak ulaşılabilir.

Amazon’da ürünlerinize 7 adete kadar fotoğraf eklemenize olanak sağlanır. Bu sayı müşterilere ürününüzü tanıtmak için idealdir.

Ana fotoğraf, yani ilk gösterilen fotoğraf oldukça kısıtlanmıştır. Beyaz bir fon üzerinde, mobil cihazlardan da kolaylıkla görülebilecek şekilde olmalıdır. Bu yüzden ikinci eklenecek olan fotoğrafın  da satışın gerçekleşmesindeki etkisinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.


Hangi Tarz Ürün Fotoğrafları Satış Getirir?

Fotoğraflarınızın neye benzediğini anlatmak için sınırsız fotoğraflama tekniği kullanabilirsiniz. Buradaki önemli nokta materyali, ürün boyutunu, nasıl kullanıldığını alıcıya yansıtabilmektir.

Amazon’da başarı getiren başlıca fotoğraf türleri:


1. Liste ana fotoğrafı. (Mecburi)
2. Ürünün faydalarını gösteren fotoğraf
3. Ürünün kilit özelliklerini gösteren bir görsel
4. Ürünün önemli bilgilerinin sunulduğu bilgi görseli (Beden tablosu, şarj süre verileri vb…)
5. Ürünün boyutunu gösteren fotoğraf
6. Ürünün kullanımını gösteren fotoğraf.
7. Lifestyle denilen ürünün yaşam içerisinde gerçekçi haldeki durumuna dair fotoğraf

Bu konuda tek doğru olduğunu söylemek zor. Satmayı düşündüğünüz ürün tiplerine bağlı olarak gereksinimler değişebilir. Örneğin bir ürünün elektrik giriş ve çıkışlarını gösteren yandan veya arkadan çekilmiş bir yakın çekim fotoğraf veya bir besin içeriği tablosu.

Liste Ana Fotoğrafı En Doğru Nasıl Kullanılır?

Bunun elinizdeki en önemli fotoğraf olduğunu tekrar vurgulamakta fayda var. Beyaz arka planda şık ve tek bir fotoğraf olmalıdır. Bu müşterilerin arama yaparken gördükleri fotoğraf olacaktır ve güçlü bir ana fotoğraf satışa açılan ilk kapıdır.

Örnekteki gibi bir görsel markanızın kuvvetini artıracak ve müşterilerin sizi tanımasına olanak sağlayacaktır.

Ürün Özelliklerini Fotoğrafa Yansıtmanın En İyi Yolu Nedir?

İnfografikler, yakın çekim fotoğrafları ya da text içeren görseller kullanmak ürünün kilit özelliklerini yansıtmanın en doğru yollarındandır.

Altta paylaşılan görsel müşteriye ürünün faydalarını anlatma konusunda oldukça başarılı bir örnek.

Yazılar görsel üzerinde ürünün tanımlanmasına ve müşterinin sipariş sonucunda nasıl bir ürünle karşılaşacağını hayal etmesine yardımcı olur. Müşterinin kafasında oluşabilecek soruları yanıtlar. 

Bu yazılarla aktarılan bilgilere simgeler, kullanım talimatları da eklenebilir. Potansiyel müşterinizin neden rakip markadan değil de sizden alışveriş yapmasının yararlı olduğunu, bu görsel sayesinde destekleyebilirsiniz.


Ürünün Boyutları Fotoğrafta Nasıl Belli Edilir?

Ürün bir objenin yanında veya bir insanın üstünde olması, müşterinin boyut karşılaştırması yapabilmesine olanak sağlar. Böylece alıcılar hayallerinde ürünü canlandırabilir ve satın aldıktan sonra bir hayal kırıklığı yaşamaz. 
Boyutların hayati önem taşıdığı ürünlerde ebat tablosu kullanmak akıllıca olacaktır.

“Lifestyle” Fotoğrafları Nasıl Olmalıdır?


Ürünün gerçekte kullanımlarını betimleyen bu fotoğraflar, potansiyel müşterilerinizin kendilerini satılacak olan ürünle hayal edebilmelerini sağlar. Ürünün illaki kullanım halinde fotoğraflanması gerekmez. Normalde bulunduğu çevrede fotoğraflanması da bu görselin beklentilerini karşılayabilir.

Daha önce örnek gösterdiğimiz kahve saklama kabından devam etmek gerekirse, ürünün şık, modern bir mutfakta çekilmiş fotoğrafı müşterinize bu kabın kalitesi hakkında iyi bir intiba bırakmanızı sağlar. Müşterilerin sahip olmayı düşledikleri çevreyi satılmak istenilen ürünle bağdaştırma hedefiniz başarılı olmuştur. Potansiyel alıcılarınıza cezbedici bir çevreye ait tarzı olan bir ürüne sahip olacaklarının sinyallerini verirsiniz.

Eğer bir ürünün pazarlaması ürünün kullanım kolaylığı üzerine ise, ihtiyar birinin ürünü kullanırken fotoğraflanması istenilen mesajı yansıtabilir. Veya ürün köpekler için ise, sahibi ve mutlu evcil hayvanını içeren bir fotoğraf kullanılabilir.

Sadece ürününüzün hikayesini değil, markanızın durduğu yeri de bu fotoğraflarla anlatırsınız. Hangi tür fotoğraflar hazırlarsanız hazırlayın, bu perspektiften bakmaya çalışın.

Amazon’da Ürün Fotoğraflarının Kuralları Nelerdir?


Amazon’un hemen hemen her konuda olduğu gibi, sisteme yüklenecek fotoğraflar konusunda da katı kuralları vardır.

Amazon ana fotoğraf için daha da detaylı olmakla birlikte fotoğraflar için açık kurallar koyar. Ana fotoğraf için olan istisnaların sebebi mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapan müşterilerin de Amazon deneyiminin kusursuz olmasını sağlamaktır.

Ana fotoğraf için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:

Yapmanız Gerekenler

 • Beyaz bir fonda ürünün kendisi fotoğraflanmalıdır.
 • Ürün fotoğrafın %85’ini kaplamalıdır.
 • Görsel bulanık, piksellenmiş veya çerçeveli olmamalıdır.
 • Görselde sunulan fotoğraf satılmak istenilen ürünle aynı olmalıdır.

Yapmamanız Gerekenler

 • Çizimler veya illüstrasyonlar kullanmamalısınız. Birçok satıcı 3D imajları başarılı şekilde ana fotoğraf için kullansa da bunun kurallara uygun olduğunu söyleyemeyiz.
 • Fotoğrafta alıcıların aklını karıştıracak ürünün dayanağı veya aksesuarlarına yer vermemelisiniz.
 • Fotoğrafınız ürünün üzerinde olanın dışında logo içermemeli, yapılmamalıdır.
 • Birden fazla açıdan çekilmiş fotoğraflardan kaçınmalısınız.

Ürün Fotoğraflarının Teknik Detayları Nelerdir?


Beklediğiniz üzere Amazon bu konuda da keskin çizgilere sahiptir.

 • TIFF (.tif/.tiff), JPEG (.jpeg/.jpg), GIF (.gif) ve PNG (.png) formatındaki görseller yüklenebilir fakat sizin JPEG türünü kullanmanız önerilmiştir.
 • Görseller en az 1000x1000 piksel boyutunda olmalıdır.
 • sRGB veya CMYK renk modları kullanılmalıdır.                                           

Giyim Kategorileri İçin Farklı Fotoğraf Kuralları Var mı?

Giyim kuşamla alakalı bir markanız varsa, sizin izlemeniz gereken ürün fotoğrafı kuralları farklıdır.

 • Erkek veya kadın giyim ürünleri model üzerinde veya düz bir şekilde fotoğraflanabilir.
 • Kemer veya kravat tarzındaki aksesuarlar model olmadan fotoğraflanmalıdır.
 • Tüm çocuk ve bebek ürünü fotoğrafları modelsiz olmalıdır.
 • Kadın iç çamaşırı, gecelik veya mayo gibi ürünlerin açık veya müstehcen biçimde fotoğraflanması yasaktır.

Ürün Fotoğraflarınız İçin Profesyonel Fotoğrafçılığa İhtiyaç Var Mı?


Her zaman listelemeleriniz için olabilecek en iyi fotoğraflamayı istemelisiniz.
Gün geçtikçe makulleşen fiyatları ve artan kaliteleri ile günümüz fotoğraf makineleri, satıcıların fotoğrafları kendilerinin çekmesine giderek daha fazla olanak sağlıyor. Özellikle sınırlı bir bütçe içerisinde listeleme yapmak isteyen satıcılar için. Fakat, istenilen fotoğrafları çekebilmek oldukça karmaşık ve herkeste de olmayan bilgilere gereksinim duyan bir iş olduğunu kabul etmek gerekir.

Birçok satıcı için bir profesyonelle çalışmak çoğunlukla daha mantıklı olan opsiyondur. Bu, markanızı potansiyelinin en yukarısına taşımanıza açılan yoldur.

 

Kaliteli ürün görselleri için yapılan yatırımlar, müşterinin dikkatini yakalamayı ve ürün tıklamalarını satışa dönüştürmeyi dramatik şekilde etkileyip, satış rakamlarını yükseltecek, geri ödemesini fazlasıyla yapacaktır.


Popüler Yazılar