Amazon’da Ürün Fiyatlandırma: Kar Artışı için Uzun Dönemli Fiyat Stratejileri

Amazon’da Ürün Fiyatlandırma: Kar Artışı için Uzun Dönemli Fiyat Stratejileri


Ürün fiyatlandırma stratejileri ister FBA isterse merchant olarak satış yapılsın Amazon satıcıları için oldukça önemlidir. Bazen güçlü bir fiyat politikasına sahip olmamak başarıya giden yolda bir engel olabilir çünkü ya satıcı ürün fiyatlandırmasının gücünün yeterince bilincinde değildir yada fiyatlandırma sürecini doğru şekilde idare edememiştir. Bu yazıda maksimum kar için ne tür uzun dönem fiyatlandırma stratejileri alınabilir onlardan bahsedeceğiz.

Birçok yeni satıcı sattıkları ürünlerin piyasa fiyatını günlük veya kısa zaman aralıklarıyla takip eder ve ürünlerinin neden satmadığını ve ürünlerin piyasa fiyatının ani değişimini sorgular. Fiyat politikaları hakkında olayları ayrı ayrı değerlendirerek karar veren satıcılar Amazon’daki gelişmelere de aynı tutumla yaklaşırlar. Amazon’da ürün fiyatlandırma kararları uzun zaman periyodu içinde verilmelidir. Aksi takdirde satıcının dükkanına zarar verebilecek kararlar vermesi olasıdır.

Tecrübeli Satıcıların Uzun Dönemli Fiyatlandırma Stratejileri Olur

Tecrübeli satıcılar genelde fiyatlandırma politikalarını daha uzun dönemlere ve pazarın durumuna göre belirlerler. Fiyatlardaki bir günlük düşüş veya sıçrama satıcıları telaş içinde fiyatlarda düzenlemeye gitmeye itmemelidir.

Eğer satıcı Amazon’da sağlam bir iş kurmak istiyor, websitenize trafiği arttırmayı amaçlıyor veya stokunun değerini arttırmak istiyorsa uzun dönemli bir yaklaşım edinmesi gerekmekte. Amazon işiyle ilgili bir karar verilirken verilirken Amazon işini ne yöne götürmek istendiği, daha çok görünürlük kazanmak için ne gibi stratejilerin uygulanması gerektiği, yorumları attırma ve en nihayetinde mantıklı ve iyi kar marjı bırakan fiyatlarla satışları ve kar arttırma göz önünde bulundurmalıdır.

Başarılı bir Amazon Satıcısının Yöntemi

LifeSuccessEngineer’dan Kev Blackburn’ün 750’den fazla ürün çeşidi ve stokta 4,000 birimden fazla ürünü var. Ayda £60,000’den fazla satış yapan Kev’in stratejisi şöyle: 

Her tür stok için aynı strateji uygulanıyor. En az %30 ROI (return on investment - yatırım getirisi) hedefleniyor. Ürün fiyatlarını %30 veya daha fazla ROI elde edecek şekilde tutuyor ve ürün fiyatına ancak stoku ellerinde 3 aydan fazla bulundurduğu takdirde düzenlemeler yapıyor.

Baya basit bir yöntem değil mi? Fakat birçok satıcı bu yaklaşıma güvenmiyor ve fiyatlarını minimum ve maksimum aralığa çekmenin kendilerine uzun dönemde fiyatı düzenlemek için büyük bir fırsat sunduğunu fark etmiyor.

Örneğin Kev minimum fiyatını maliyet + ücretlerin %30 daha fazlasını minimum fiyat olarak alıyor. Bu yaptığı Kev’e her satışta %30 marj garanti ediyor ve eğer pazardaki koşullar lehine olursa, rakiplerinin stoku bittiğinde veya düşük performans sergilediklerinde daha yüksek kar oranlarıyla ürünlerini satabileceği anlamına geliyor.

Private Label Satıcıları için Bu Yöntem Nasıl Uygulanır?

Kev toptancı metodunu uygulayarak ürünlerini satıyor ve Buy Box’ı satın almanın önemli olduğunu biliyor ama bunun yalnızca yapbozun bir parçası olduğunun da farkında.

Buy Box için rekabet etmeyen Private label satıcıları için de bu yöntem hala geçerli. Eğer private label ürünler satıyorsanız ve bir fiyat stratejiniz yoksa, kesinlikle parayı masada bırakıyorsunuz demektir. Fakat eğer listeniz için split test uyguluyorsanız veya fiyatlandırmanızı yazılımlar yardımıyla otomatikleştiriyorsanız, market koşullarına adapte olabilecek, rekabetteki durumlara ayak uyduracak ve Amazon’un tüm değişken özellikleriyle uyum sağlayabilecek uzun dönemli bir fiyatlandırma stratejisi uyguluyorsunuz demektir.

Ürünleriniz Satmıyorsa Ne Yapacaksınız?

Kev en az 3 ay bekledikten sonra fiyatları değiştirdiğini söylemişti. Siz de stokunuzdaki ürünlerin satışının nasıl seyrettiğini gözlemlemek için benzer bir süre belirleyebilirsiniz. Ürünler belirli bir süre satmadığı takdirde ürünlerinizi daha agresif bir tutumla yeniden fiyatlandırabilirsiniz.

Yada aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz:

Her yıl iki kere Amazon satıcılardan hazırlama merkezlerinde tutulan stok için 15 Şubat ve 15 Ağustos tarihinde ücret keser. Bu vesileyle birçok satıcı ücretleri ödemek veya bu tarihlerden önce stoklarını eritmek yada hazırlama merkezlerinden çekip çekmeyeceklerine karar verirler.

Uzun dönem fiyatlandırma stratejisiyle birçok satıcı teknik araçları kullanarak uzun dönem depolama ücretlerinin ne zaman kesileceğini, hangi stokun 4 aydan daha uzun süredir FBA merkezlerinde olduğunu, hangi ürünlerin belirli bir ücretin altında sattığını tespit ederek bu ürünleri agresif fiyatlandırma kuralına tabii tutuyor. Hatta stoku az karla satmanın daha fazla FBA depolama ücreti ödemekten daha mantıklı karlı olup olmadığını bile biliyorlar. Amazon’da uzun dönemli fiyat politikasını manual bir şekilde belirlemek zor ama imkansız değildir. Bu yöntemde sayıları devamlı kontrol etmeniz gerekli. Fakat Buy Box için rekabet ediyorsanız otomatik olarak fiyatlandırma araçları yükünüzü büyük oranda hafifletecektir.

Bir de yılın diğer zamanları var. Çoğu Amazon satıcısı yılın belirli zamanlarında hangi stokunun daha fazla karla satacağını biliyor. Örneğin maksimum karla Kasım Aralık aylarınca satabileceğiniz oyuncak kategorisinden bir ürününüz olabilir çünkü bu dönemlerde insanlar fiyatın ne olduğuna çok dikkat etmeden ürünü almaya daha çok odaklanmış olurlar.

İyi bir fiyatlandırma aracıyla bu süreç sizin için kurması ve yılın belirli zamanlarında fiyatlar stratejinizi düzenlemek oldukça basit olabilir.

Fiyat stratejisi oluştururken kendinize sormanız gereken bazı sorular:

İlk X günde ürünlerimi satmak istediğim minimum fiyat nedir?
Bu stokun ne zamana kadar satılmasına ihtiyacım var?
Eğer satışlar beklenilenden yavaş olursa ne gibi bir strateji uygulayacağım?
Eğer satışlar çok iyi giderse ve stok tükenmeye başlarsa ne gibi bir strateji uygulayacağım?
Yılın hangi dönemlerinde daha yüksek kar oranlarıyla satış yapabileceğim?
Ürün fiyatında  zarara geçme eşiğim nedir?

Bunlar tabii ki düşünülmesi gereken soruların hepsi değil çünkü her satıcının farklı türde ürünleri, masrafları ve hedefleri var. Ama değişken olmayan tek gerçek pazarda satış yapıp kar elde eden deneyimli satıcıların hepsinin uzun dönemli fiyat stratejisiyle hareket ettikleri.


Popüler Yazılar