Amazon'un Ürün Açıklamaları Neden Aniden Kayboldu?

Amazon'un Ürün Açıklamaları Neden Aniden Kayboldu?


Amazon'un ürün açıklamaları aniden masaüstünde görünmemeye başladı. Amazon’da  ürün açıklamasılarının birden fazla hesapta bir anda kaybolduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Amazon kullanıcısı ya da satıcısı iseniz şahsen tecrübe etmiş bile olabilirsiniz.

Daha spesifik olarak açıklamamız gerekirse, ürün açıklaması Amazon'un müşteriye yönelik masaüstü sürümünde (mobilde değil) kayboldu ve yalnızca bazı kullanıcılar bu değişikliği yaşadı. Dikkat çekici olan nokta ise mobilden giriş sağlayan kullanıcılar için herhangi bir değişiklik olmaması..

NEDEN YALNIZCA BAZI KULLANILAR BU DEĞİŞİKLİKTEN ETKİLENDİ?

Bunun kısa bir cevabı var... Kimse bilmiyor. Tipik Amazon belirsizliğine sadık kalarak şirket, bazılarının (ancak hepsinin değil) neden bu bölümü bilgisayarlarında göremediklerine dair net bir açıklama yapmadı.


Bu değişiklik yalnızca masaüstü düzenini etkiledi. Hala herkes tarafından mobil cihazlarda görülebilir.

Ürün açıklamalarının listelerinde kaybolmasıyla ilgili olarak Satıcı Merkezi ile temasa geçen satıcılar aşağıdaki bildirimi aldı:

“Amazon'un 2 hafta boyunca bir deney yaptığını ve müşterilerin yalnızca % 50'sinin artık ürün açıklaması bölümünü görmeyeceğini lütfen unutmayın.”

Her zaman olduğu gibi, bu geçici bir “test” ve Geliştirilmiş Marka İçeriğine sahip olanların düzenini etkilemeyecek.’’

 

 

 

 

AMAZON'DA SATICIYSANIZ  PANİK YAPMAYINIZA GEREK YOK

Nüfusun yarısının birkaç haftalığına Ürün Açıklaması'nızı göremeyeceği haberi, satışlarınızın etkileneceği korkusunu uyandırabilir. 

Ancak, bu oldukça düşük bir ihtimal. Ürün Açıklamalarında bulunan anahtar kelimeleri hala endeksleyeceksiniz. 

Müşteri içeriği göremiyor olabilirken, yine de ürün açıklamalarınız Seller Central’da ilgili bölümünde duruyor olacak.

Kaliteli fotoğraflarınız ve bilgilendirici temel ürün özellikleriniz varsa, satışlarınızın zarar görmesi pek olası değildir.

Ayrıca, nüfusun büyük bir kısmı alışveriş yapmak için hala mobil cihazlarını kullanıyor ve Amazon’un ‘’Product Description-Ürün Açıklaması’’bölümü mobil cihazlardan etkilenmiyor.

 

AMAZON TESTİ NEDEN ÜRÜN TANIMI BÖLÜMÜ'NDE YAPIYOR?

Amazon’un bu konudaki belirsiz cevabı nedeniyle, hiç kimse kesin olarak bir söylemde bulunamıyor.

Bununla birlikte, mantıklı bir varsayım şu ki, Amazon'un, içeriğin ve bu bölümünün önemini bulmak için “Kullanıcı Deneyimi” ile deneme yaptığı. 

Unutmayın: Seller Central hesabınızdaki "Açıklama" alanı düzgün bir şekilde doldurulursa, listeniz, bir müşterinin bu bölümü en başından görüp görmemesine bakılmaksızın, anahtar kelime dizini oluşturur ve bu kelime dizinlerinde endekslenir.

Öyleyse, Amazon'un neden böyle bir test yapmak istediğine dair, bu bölümün okunabilirliğini ölçmek ve gösterimleri satışa dönüştürmede önemli bir rol oynayıp oynamadığını ölçmek olduğunu varsayabiliriz.

Amazon'un ürün açıklaması'nın kaybolması dönüşüm oranlarını doğrudan etkilememelidir.

AMAZON’UN ÜRÜN TANIMI VE İÇERİĞİ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

Hiç kimse Amazon'un yönünü belirleyeceğini kesin olarak söyleyemezken, son yıldaki bazı değişiklikler ve güncellemeler pazarın ağırlıklı olarak görüntü odaklı bir müşteri deneyimine doğru yavaşça ilerlediğini gösteriyor.

Bir ürünün özelliklerini ve faydalarını anlamak için çoğu insanın yoğun içeriği okuduğu günler geride kaldı. 

Birkaç yüksek kaliteli fotoğraf ve kısa içerikli bir işlem yapmak için gereken tüm bilgileri sağladığınızda müşteri neden kalın okuma materyalleri ile uğraşsın ki?

Bu yavaş değişimin kanıtı, daha fazla envanter alanının sunulduğu ve endekslendiği Amazon’un Seller Central’ında da bulunabilir.

Amazon’un satıcıları Başlıkları ve ‘Bullets’ları önemli ölçüde kısaltmaya zorlamasına da bakılırsa; bu arabirim ve dizin oluşturma testleri, içeriğin Amazon’un ön tarafına çok fazla tanıtılmayacağı, ancak Seller Central’daki bazı alanlarda daha fazla tanıtılabileceği bir geleceğe işaret ediyor.


Popüler Yazılar