Amazon’un ‘Early Reviewer’ Programı

Amazon’un ‘Early Reviewer’ Programı


Amazon’un ‘Early Reviewer’ Programı

Amazon’un 2016 yılında yorum politikasını değiştirmesinden bu yana ürünlerin satışa açıldıktan sonraki ilk dönemde yorum alması oldukça zorlaştı. 2018 yılının başlarında hayata geçirilen ve İlk Yorumcu Programı olarak Türkçeleştirebileceğimiz Early Reviewer Program ile bu güçlüğün aşılması adına önemli bir adım atılmış oldu.

Early Reviewer Program Nedir?

Amazon’un Early Reviewer Program adını verdiği uygulama bir ürünü halihazırda satın alan müşterilerin Amazon tarafından yorum bırakmaları için teşvik edilmesini sağlayan bir lansman programı.

Program hem bıraktığı dürüst ve objektif ürün için karşılığında hediye kartı alan müşterilere, hem de ürün listesinin yaşam döngüsünün erken bir döneminde yorum alan satıcılara yarıyor.

Program Hakkında Bilmeniz Gerekenler

* Programa başvuran satıcılar bir adet SKU’larını programa dahil ederek Amazon tarafından değerlendirmeye alınmış ve seçilmiş yorumcular tarafından değerlendirilmesini sağlıyorlar.

* Program ürün başına 60 ABD Doları’na mal oluyor. Bu tutarı ürüne ilk yorumu aldığınız ya da yorum almaksızın bir yıl geçirdiğiniz noktada ödüyorsunuz.

* Programa katılan ürünler yorumculardan 1 ila 5 arasında yorum alıyorlar. Yorumcular daha önce objektif olmayan/teşvik edilmiş yorum yapmadıkları tespit edilen müşteriler arasından, Amazon tarafından seçiliyor.

* Program kapsamında alınan yorumlar turuncu bir rozet ile gösteriliyor.

* Yorumcular bırakacakları yorumun ne olduğundan bağımsız olarak (1 yıldızdan 5 yıldıza kadar yorum bırakabilirler) genellikle 1 ila 3 dolar arasında bir hediye kartı ile ödüllendiriliyorlar.

Nasıl Başvururum?

Programa başvurmak için Amazon’un satıcı paneli sellercentral’a giriş yaparak ‘Advertising’ sekmesinden ‘Early Reviewer Program’ linkine tıklayın.

Açılacak Early Reviewer Program ana sayfasında ‘Get Started’ butonuna tıklayın.

 

 

Açılan ekranda programa uygun bir ürünün girişini yapın. Halihazırda birçok yorumu olan ürünler bu aşamada otomatik olarak reddedilecektir.

Programa uygun SKU’nun girişini yaptıktan sonra sayfanın sağ tarafında bulunan ‘Enroll in program’ butonuna tıklayın.

Programa kaydınızın başarıyla alındığını belirten ekrana yönlendirileceksiniz.

Programla ilgili olarak satıcıların düşünceleri neler? 

Birçok satıcı programla ilgili olarak olumlu konuşsa da iki temel satıcı şikayeti söz konusu.

İlk olarak yorum elde etmek oldukça uzun sürebiliyor. Kimi satıcılar ilk yorum için 2 ila 3 ay beklediklerini belirtiyorlar.

İkinci olarak satıcılar kötü yorum geleceğine dair kaygı taşıyorlar. Program kapsamında iletişime geçilen müşterilere objektif yorum yapmalarının tekrar tekrar hatırlatılmasının müşterilerde normal yorum bırakma süreçlerine göre daha fazla baskı yaratacağı ve kötü yorumlara neden olacağına dair bir endişe mevcut.

Her halükarda ikinci yılına yaklaşan programdan halihazırda çok sayıda satıcının yararlandığını belirtmemiz gerekiyor.

 


Popüler Yazılar