Amazon.com Brand Registry (Marka Kaydı Programı) İşlemleri

Amazon.com Brand Registry (Marka Kaydı Programı) İşlemleri


Amazon.com Brand Registry (Marka Kaydı Programı) İşlemleri

 

Brand Registry, Amazon’da sürdürülebilir bir işletme kurmanın olmazsa olmazı. ABD’de marka tescili (trademark) sahibi olan satıcılar programa kaydolarak Amazon’un sunduğu muhtelif avantajlardan yararlanmaktadır. 

Program kapsamındaki satıcılar herşeyden önce Amazon tarafından sattıkları markanın sahibi olarak kayıt altına alındıklarından birçok satıcının zamanına ve parasına mal olan “inauthenticity” şikayetlerinden (şu aşamada bir markanın sahtesini satmak olarak niteleyebiliriz) mümkün mertebe muaf tutulmaktadır.

Yine programa kaydolan satıcılar listeleri üzerinde tam hakimiyet sağlamaktadır. Marka kaydı olan bir listenin imajları yahut metni bir başka satıcı yahut korsan tarafından değiştirilememekte / silinememektedir. Program ile ürün sayfalarında Gelişmiş Marka İçeriği (Enhanced Brand Content) servisinden yararlanılabilmekte, ürün sayfasındaki Ürün Tanımı (Product Description) kısmına geniş imajlar yerleştirebilmekte ve ürün fotoğrafları arasına ürün videosu koyabilmektedir. 

Bir başka satıcının ürün sayfanızda teklif vermesini engelleyen Brand Gating (Marka Koruma) programına dahil olabilmek için öncelikle Brand Registry programına dahil olmanız gerektiğinin de altını çizmemiz gerekir. 

ABD’de trademark işlemlerini tamamlayan satıcılar aşağıdaki adımları izleyerek Brand Registry programına kayıtlarını gerçekleştirebilirler. 

 

ADIM 1

sellercentral.amazon.com’a giriş yapılmış bir tarayıcıda yeni bir sekme açarak https://brandservices.amazon.com/ adresine gidin ve ana ekranda yer alan “Get Started” butonuna tıklayın.

ADIM 2

 

Program için ön koşulların belirtildiği bir sonraki sayfanın sol alt bölümünde yer alan “Enroll Now” butonuna tıklayın.

 

 

 

ADIM 3

 

Açılan sayfada isim ve şirket adres bilgilerinin girişini yapın.

 

 

 

 

“Is this business incorporated?” sorusuna şirket tipine göre yanıt verin. Şirket adına olmayan hesaplarda “No” cevabını verin. 

 

Bir alt satırdaki telefon doğrulama işlemi için satıcı hesabı açarken kullandığınız telefon numarasını kullanın ve doğrulama işlemini tamamlayın. 

 

“Create account” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

 

ADIM 4

 

Kayıt işlemini tamamladığımızda Amazon satıcı paneline benzer bir panel açılacaktır. 

 

Burada sol üstte yer alan “Your Brands” bölümünde “Enroll a new brand” linkine tıklayın.

 

ADIM 5

 

Bu noktada 3 sekme/aşamadan oluşan bir kayıt paneline giriş yapılacaktır.

 

 

 

1. sekme olan Brand Eligibility bölümünde kimi sorular yer almaktadır:

 

“Do your products and packaging have a permanently affixed brand name and logo?” sorusuna “Yes” şeklinde yanıt verin.

 

“Do you intend to enroll more than 10 brands in the Brand Registry?” sorusuna “No” şeklinde yanıt verin.

 

Aşağıda bulunan boş bara ABD’de tescil ettirdiğiniz marka isminin girişini yapın. “Next” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya devam edin.

 

 

ADIM 6

 

2. sekme olan Intellectual Property bölümünde marka tescil tipine uygun bilgi girişi yapın. Şayet markanızın yalnızca ismini tescil ettirdiyseniz “word mark” aynı zamanda logosunu da tescil ettirdiyseniz “design mark” seçeneğini işaretleyiniz.

 

 

“Design mark” tercihinin işaretlendiği hallerde tescil ettirilen markaya ait logonun panele yüklenmesi gerekmektedir.

 

Bir alt satırda yer alan Trademark office bölümünde United States tercihini işaretleyerek Tescil kayıt numaranızın (registration number) girişini yapın. Bu numaraya elinizdeki tescil evraklarından ulaşabileceğiniz gibi tess2.uspto.gov adresinde marka adınızı aratarak da ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

ADIM 7

 

3. sekme olan Intellectual Property bölümünde:

 

 

“Do your products have UPCs?” sorusuna “Yes” şeklinde cevap verin. Bu işaretlemenin ardından açılacak alanda satış yapmak istediğiniz ürün kategorilerini belirtin.

 

“If you sell your products online, let us know where” sorusuna tercihen online satış yaptığınız web adresinin girişini yapabilirsiniz.

 

Bir alt bölümde yer alan “Does your brand have an existing Seller or Vendor relation with Amazon” sorusuna şayet ürünleriniz Amazon perakende ekibine doğrudan satılmıyorsa yahut bir Amazon satıcısına tedarik edilmiyorsa “No” şeklinde yanıt verin.

 

“Does your brand manufacture products?” sorusuna “Yes” şeklinde cevap verin.

 

“Does your brand license trademarks?” sorusuna, Amazon’da markanız altında satış yapan lisanslı 3. şahıs firmalar yoksa “No” cevabını verin.

 

“Where are your brand’s products manufactured?” sorusu için üretim yaptığınız ülkelere ilişkin bilgi girişi yapın.

 

“Where are your brand’s products distributed?” sorusu için ürünlerinizin satıldığı ülkelere ilişkin bilgi girişi yapın.

 

İşlemlerin ardından sayfanın en altında bulunan “Submit Application” butonuna tıklayın.

 

ADIM 8

 

İşlemlerin ardından Amazon’dan gelecek kabul e-postasını bekleyin. Amazon, USPTO nezdinde marka tescil işlemlerinizi yürüten avukata teyit için bir doğrulama kodu gönderecektir. Avukatınızı bu konu hakkında bilgilendirerek kod geldiğinde satıcı panelinde “Manage Your Case Log” bölümünde oluşan “case”i bu teyit kodunu belirterek yanıtlayın. 

 

Bu 8 adımın ardından Brand Registry programına kaydınız tamamlanacaktır. 


Popüler Yazılar