Amazon Tek Dokunuşla Yorum Sistemini Test Ediyor

Amazon Tek Dokunuşla Yorum Sistemini Test Ediyor


Amazon tek dokunuşla yorum sistemini devreye alarak kullanıcıların ürünlere yorum bırakmalarını kolaylaştıracak bir testi hayata geçirdi. Ürünler hakkındaki geri bildirimlerini paylaşmak için zamanı ve enerjisi olmayan ya da yorumlarla ilgilenmeyen müşterileri hedefleyen sistem ile ürün yorum sayılarının artırılması hedefleniyor.   Eğer teste erişiminiz varsa, daha önce olduğu gibi yorum başlığı ve yorum metni gibi alanları doldurmaksızın tek dokunuşla ürünlere yıldız verebiliyorsunuz. 

Tek dokunuşla yorumlara birden fazla yerden ulaşabiliyor. Siparişlerim sayfasında yer alan “Yorum Yazın” butonundan, ürün sayfasına doğrudan giderek ya da Amazon’dan gelen yorum yapmanızı teşvik eden mesajlar üzerinden tek dokunuşlu yorum yapılabilecek alanlara ulaşılabiliyor.

Tek dokunuşla yorum süreci oldukça kolay. Yalnızca yıldızların olduğu alanda istediğiniz yıldız sayısına dokunup yorumun gönderildiğine dair yeşil onay iminin çıkmasını bekliyorsunuz. 

Tek dokunuşlu yorum uygulaması kapsamında yalnızca ‘Verified Purchases’ üzerinden gelen (yani ürünü promosyonsuz/kuponsuz şekilde gerçekten satın almış müşterilerden gelen) yorumlar ürünün genel reytingi üzerinde etki edecek. Yapılan tek dokunuşlu yorum daha sonra yorum metni, fotoğraf ya da video ile genişletilebilecek.

Yeni özellik ile daha önce yorum yapmaya tenezzül etmeyen çok sayıda online müşterinin geri bildirimlerinin toplanması bekleniyor. Uygulama ile aynı zamanda yorum yazması için satıcılar tarafından para ödenen ya da bedava ürün sağlanan (teşvik edilmiş) yorumlara karşın gerçek müşterilerin geri bildirimlerinin ağırlık kazanması hedefleniyor.

Teşvik edilmiş yorumlar bilindiği üzere Amazon’un politikalarına aykırı bir uygulama. Amazon, hesap kapama gibi cezai uygulamalarla bunun önüne geçmeye çalışsa da bugün halen daha satıcılar bu tip yorum artıran servis sağlayıcılardan yararlanmaya devam ediyor. Kilo verdiren haplardan bluetooth kulaklıklara Amazon’daki bir dizi üründe şüphe çeken yorumlar yer almaya devam ediyor. 

Bu tip ürünlere gerçek kullanıcıların yorumlarını kazandırmak sahte yorumları ortadan kaldıramasa da, bu ürünlerin daha gerçekçi reytinglere sahip olmalarını sağlayabilir.   Yeni sistem şu an tüm dünyada web ve mobil aplikasyon üzerinde aktif. An itibariyle sadece bir test grubuna açık olan uygulama ileride tüm kullanıcılara açılabilir. 


Popüler Yazılar