Amazon Subscribe & Save Programı

Amazon Subscribe & Save Programı


“Abone ol ve indirim kazan” şeklinde çevirebileceğimiz Subscribe & Save programı ile müşterilerin ürünlerinizi düzenli bir şekilde satın almalarını sağlayabilirsiniz.

Amazon’un platform üzerinde satılan birçok üründe sunduğu “Subscribe & Save” özelliği ile müşteriler kullandıkları ve düzenli olarak sipariş verdikleri ürünlere abone olarak bu ürünleri belirledikleri takvimlerde otomatik ve düzenli olarak alabilmektedir.  “Subscribe & Save” özelliğinden yararlanan müşteriler düzenli siparişlerine karşılık %15 oranına kadar indirimlerden yararlanabilmektedir. İndirim oranı müşterilerin abone oldukları ürün sayısına göre farklılık göstermekte, 5 ya da daha fazla ürüne abone olan müşteriler kategoriye göre %15 oranına kadar indirim elde etmektedir.

Programın Satıcılara Faydaları

“Subscribe & Save” programının aşikar olan faydası ürünlerinizin tekraren satışını kolay bir şekilde garanti altına almanız. Bir şekilde tüketilebilen bir ürün satıyorsanız programa kaydolmanız gelecek satışlarınızı garanti altına alacağı gibi rakiplerinize karşı rekabet avantajınıza da katkı sağlayacak ve Amazon işinizi sürdürülebilir kılacaktır.

Program Gereksinimleri

“Subscribe & Save” programına katılmak isteyen satıcılar mağaza seviyesinde şu gereklilikleri yerine getirmiş olmak durumunda:

* Sağlıklı ve müşteri performans geçmişi iyi bir Amazon satıcı hesabı

* 4.7 ve üstü mağaza puanı (seller feedback)

* En az 3 aydır FBA üzerinden satış yapıyor olmak

* Marka kaydı programına dahil olmuş olma (18 Aralık 2019’da getirilen zorunluluk ile)

Yine programa kaydolabilmek için ürünlerin de belirli gereksinimleri yerine getirmiş olması gerekmektedir. Amazon ürünlerin programa uygunluğunu tespit ederken şu kriterlere dikkat etmektedir: 

* Satış geçmişi ve stokta bulndurma oranı

* Satış performansı

* Ürün kategorisi

* Ortalama satış fiyatı

Satıcılar Tarafından Karşılanan Tutarlar

Satıcılar müşterilere sunulan indirimler için üç fonlama opsiyonundan birini seçmek durumuda: %0, %5 veya %10. Amazon’da 5 ve üstü ürüne abone olan müşteriler için Amazon %5 ek indirimi kendi sağlamaktadır. Amazon, program kapsamında abone olan müşterilere %10 indirim sağlanan ürünlerin dönüşüm oranının 1,8 kat arttığını belirtmektedir.

“Subscribe & Save” programına uygunluğunuzu kontrol ederken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri yukarıda da belirttiğimiz üzere sadece belirli ürün kategorilerinin bu programa katılım için uygun olması. Aşağıdaki listede programa dahil olunabilecek ürün grupları ve bunlara ait indirim seviyelerini görebilirsiniz.  

Programa Uygunluğunuzu Kontrol Edin

Amazon satıcıları satıcı paneli (seller central) üzerinden programa uygunluklarını kontrol edebilmektedir. Bunun için panel ana sayfasında sağ üst bölümde bulunan ‘Settings’ menüsünden “Fulfillment By Amazon” linkine tıklamanız ve açılacak sayfada Subscription Settings linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu bölümde “Subscribe & Save” programına katılım için uygun olup olmadığınız görüntülenebilmektedir.

Önümüzdeki yazılarda “Subscribe & Save” programına katılmak için izleyeceğiniz adımları inceleyeceğiz. 


Popüler Yazılar