Amazon Mağazası Nasıl Oluşturulur?

Amazon Mağazası Nasıl Oluşturulur?


Amazon, bünyesinde barınan küçük işletmelerin, özellikle de marka kaydı sahiplerinin büyümesine fayda sağlayan yeni araçlara, özelliklere ve programlara yatırım yapmaya devam ediyor. 


Bir “storefront” yani Amazon mağazası, tescilli markaların, rakip ürünlerin veya reklamların bulunmadığı bir sayfada ürünlerini sergilemelesine olanak sağlayan, Amazon'daki markaya özel web adresidir.


Bu yazımızda Amazon mağaza sayfasının nasıl oluşturacağını adım adım inceleyeceğiz.


Amazon Mağazası Nedir?

Amazon mağazaları, temelde ücretsiz birer reklam aracıdır. Mağaza oluşturmak, tüm ürünlerinizi sergilemenin ve gezinmesi kolay bir arayüz aracılığıyla marka bilinirliğinizi artırmanın eşsiz bir yoludur. Oluşturulacak mağazalar Amazon çatısı altında olacağından, kullanıcılara güvendikleri Amazon satın alma deneyimini vaad edecektir.

Geçmişte Amazon mağazaları yalnızca vendor satıcıların kullanımına açık iken, günümüzde marka kaydı oluşturmuş tüm satıcılar bu ayrıcalıktan yararlanabilmekteler.

Mağaza hazırlama süreci olabildiğince kullanıcı dostu şekilde tasarlanmıştır. Seçilebilen şablonlar ve bu şablonların özelleştirmesiyle kolayca oluşturulabilir. Bu özelleştirmeler isteğe göre yazı, görseller veya videolardan oluşabilmektedir.


Amazon Mağazasının Yararları

 

Marka Odaklı Tasarım


Bir yandan en çok satan ürünleri sergilerken bir yandan da ziyaretçilerin marka hakkında bilgi edinmesi sağlanabilmektedir. Müşteriler satıştaki ürünlerinizi ayrı ayrı aramak yerine tüm portföyünüzü mağaza içerisinde keşfedebilir. Ayrıca mağazanızın marka ismini taşıyan kendine ait “Amazon.com/MARKAADINIZ” şeklinde bir URL’si olacaktır.

 

Rakiplerin Reklamlarına Yer Verilmez

Bir Amazon Mağazasına sahip olmanın en büyük faydalarından biri rakiplerin reklamları ile rekabet halinde olmamaktır. Sponsorlu ürün ve sponsorlu marka reklamları, Amazon arama sonuçları sayfalarında ve hatta ürün sayfalarında rekabet yaratır. Ancak mağazanızda müşteriler yalnızca sizin ürünlerinizi görecektir.

 

Yaratıcı Olun!

Marka mağazanızda yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Kaliteli fotoğraflar, infografikler hatta video içeriklerle mağaza zenginliğini yukarılara taşıma imkanınız vardır. Daha önce paylaştığımız "Ürün Fotoğraflarının Satışlar Üzerindeki Etkisi" yazımızdan Amazon’da kullanılacak görsellerin önemi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 


Doğrudan Mağazaya Yönlendiren Reklamlar

“Sponsored Brand” ve “Sponsored Display” türünde reklam kampanyaları yürüterek veya markanızın sosyal medya hesaplarından ilgili kitleleri hedefleyerek, rakiplerin bulunmadığı Amazon mağazanıza trafik çekebilirsiniz. 

Ayrıca kullanıcılar ürün listesinin altında bulunan “Visit the MARKAADI Store” linkini kullanarak mağaza sayfalarını ziyaret edebilmekte.

   

Birden Çok Sayfa ve Alt Kategori Ekleyin!


Markanızın ürün gamı birden çok alt kategori içindeyse, müşterilerin deneyimini iyileştirmek için bunları alt sayfalarda sunmak mantıklı olacaktır. Örneğin, çeşitli mutfak aletleri satıyorsanız, kahve makineleri, ekmek kızartma makineleri, fritözler ve diğer ürün grupları için ayrı sayfalar oluşturabilirsiniz.

 

“Store Insights” Paneli

Mağaza bilgilerine erişim sağladığınız bu panelde, mağazanıza trafiğin nereden geldiğini, mağaza merkezli satışları ve görüntülenme sayılarını gözlemlemeniz mümkündür.

 

Amazon Mağazası Nasıl Oluşturulur?


Bu bölümde Amazon mağazası oluşturma sürecinin aşamalarına tek tek değineceğiz. 

Mağaza görselleri için yeni görseller tasarlamanız önerilir. Böylelikle ürün listelerinin içinden farklı bir sahneyle müşterilerin ilgisini artırabilir ve ürünleri daha iyi tanıtma şansına ulaşırsınız.

Her zaman olduğu gibi, görseller veya videolar oluşturmadan önce Amazon'un mağazalar için olan yönergelerini gözden geçirdiğinizden emin olun. Grafik tasarım konusunda çok iyi değilseniz veya ürün fotoğrafçılığınızdan emin değilseniz, Amazon mağazalarına uyumlu resimler oluşturması için bir uzmanla çalışmanızı tavsiye ederiz.

İlk adımda satıcı panelinde “Stores” sekmesinden “Manage Stores” seçerek ulaştığınız bölümde “Create Store” butonuna tıklamalısınız.


Bu sizi, aşağıdaki görselde de görebileceğiniz marka adınızı ve logonuzu girdiğiniz bir sayfaya ulaştıracaktır.

            
Sırada mağaza ana sayfamızı oluşturmak var. Müşterilerin mağazanıza girdiklerinde ilk görecekleri alanı oluşturmak üzeresiniz. Amazon size aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı şablon verecektir. Bu alanlarda markanız hakkında bir hikaye anlatabilir, en çok satan ürünleri vurgulayabilir veya tüm ürünlerinizi aynı anda sunabilirsiniz. Ayrıca belli bir şablon üzerinden ilerlemek istemezseniz boş bir sayfa seçerek dilediğiniz gibi sıfırdan başlayabilirsiniz.

                         

Ürün listeleri için sayfa bölümleri, resimler ve küçük resimler ekleyebileceğiniz nokta burasıdır. Sunulan imkanları en iyi şekilde değerlendirmek adına her bölümü tanımak için zaman ayırın.

 

Alt kategoriler için yeni sayfalar nasıl eklenir?

Varsayılan olarak, "Home Page" yani anasayfa zaten mevcut olarak gelir. Müşterilerin ana sayfadan gidebilecekleri alt kategori sayfaları oluşturabilmek adına sol sütundan “Add Pages” yani sayfa ekle butonu kullanılır.

Sayfa için kullanmak istenilen ve kategoriyi tanımlayan başlık ve alt kategori için bir açıklama girildikten sonra tekrar “Create Page” butonu ile yeni sayfa oluşturulur ve mağaza ana sayfasında yeni bir sekme olarak görünür hale gelir.


Markanızın sahip olduğu ve sunduğunuz tüm ürün türleri için bu işlemi tekrarlayarak, mağaza sayfasına giriş yapan kullanıcıların aradığı ürünlere daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bir Başlık Ekleyin!

Mağazanın "header" bölümüne logonuz ile birlikte, banner tipi bir görsel eklemeniz gerekir. Bu kısımda kullanılacak görseller önemlidir. Müşteriler buradan yapacakları alışverişi ve kazanacakları iyi deneyimi markanızla bağdaştıracaklardır. Halihazırda bilindik bir marka sahibiyseniz de bu kısımla birlikte müşterilere güven verebilirsiniz. Banner olarak kullanılacak görselin tam boyutları 3000x1200px olmalıdır. Amazon, ayrıca yükleme araçlarında size tüm görsel boyutlarını hatırlatacaktır.

Artık ana sayfanıza ve alt sayfalarınıza yeni bölümler eklemeye başlayabilirsiniz. Sağ sütunda bulunan alandan ürün, yazı ve ürün, görsel, en çok satan ürünler ve hatta video gibi opsiyonları kullanarak mağazanızı zenginleştirin. Eklenen bölümlere bağlantılar ekleyerek müşterilerin ilgisini çeken sayfa veya ürünlere doğrudan ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Mağaza oluşturma aşamasının hangi aşamasında olursanız olun, yayınlandığında nasıl gözükeceğine dair fikir edinmek için sayfanın sağ üstünde bulunan “Preview” yani önizleme butonunu kullanabilirsiniz.

Markanızı hangisinin daha doğru temsil edeceğini görmek için sunulan çeşitli opsiyonlarla denemeler yapın. Eklenen bölümleri kolayca sürükleyip bırakarak bölümleri sayfanın dilediğiniz kısmında yeniden konumlandırabilirsiniz. 

Mağazanızı oluşturmayı tamamladığınız vakit yayınlamak için son yapılacak işlem “Submit for publishing” butonunu kullanarak hazırladığınız şablonu Amazon onayına göndermek. Mağaza uygunluğunun Amazon tarafından kontrolü ve yayınlanması genellikle 24 saat alacaktır.

Kullanılacak doğru görsellere zaten sahipseniz, Amazon'da bir marka mağazası yani “Storefront” oluşturmak yeterli zaman ve efor verildiğinde oldukça basittir.

İlham alabilmek adına aşağıda paylaşılan, başarılı ve farklı tasarım fikirleri ile oluşturulmuş çeşitli mağaza örneklerine göz atabilirsiniz.   

 

 

 

 

Amazon'da marka kaydı sahibiyseniz, bir mağaza sayfası oluşturmamak ve mağaza sayfasının artılarına hemen erişmemek için hiçbir nedeniniz yok. Bu kılavuzun, markanızı Amazon'da bir sonraki adıma taşımanız için size ilham vereceğini umuyoruz.


Popüler Yazılar