Amazon Envanter Limitleri 2022

Amazon Envanter Limitleri 2022


Amazon’da satış yöntemi olarak FBA tercih eden satıcıların belirli depo kullanım hakları vardır. Bu Amazon’un depolarında bulundurabileceğiniz birim ürün sınırı bulunduğu anlamına gelir. 

2020 yılının yaz aylarında Amazon, birçok satıcısını etkileyen önemli bir stok depolama güncellemesi yaptı. ASIN düzeyindeki miktar yalnızca 200 birim ile sınırlıydı ve bu da Amazon'da yeni ürünlerin piyasaya sürülmesini zorlaştırıyordu.

Ardından, Nisan 2021'de Amazon, ASIN düzeyindeki sınırları kaldırdı ve ürün boyut ve tür sınıfları düzeyinde envanter sınırlamaları getirdi.

FBA metodu ile satış yapan bir işletme için, stok sınırları ve bunun işleri nasıl etkilediğini tam olarak anlamak hayati derecede önem taşır.

 

Bu yazımızda, aşağıdaki soruları yanıtlayacağız:

  • Amazon FBA stok limiti nedir?
  • Güncel stoklama limiti nedir?
  • Stok limitleri nasıl kontrol edilir?
  • Amazon stok yenileme limitleri nasıl idare edilir?
  • Amazon FBA envanteri hakkında sık sorulan sorular


Amazon FBA stok limiti nedir?

Amazon’un belirlediği ve satıcıları, Amazon depolarını satış hızı yüksek ürünlerle verimli şekilde kullanmaya iten depolama limitidir. FBA, satıcıların Amazon’u bir depolama alanı olarak görebileceği bir düzenle çalışmaz. Sağlanan alan saklama değil bir sipariş karşılama merkezidir.

Satış oranı yüksek ve depolarda geçirdiği zamanı düşük ürünler gönderiyorsanız, Amazon muhtemelen daha fazla alan kullanmanız için imkan sağlayacaktır. Stokta uzun süre kalan ve satış hızı az olan envanterler içinse tahmin edebileceğiniz gibi sağlanan stoklama alanı Amazon tarafından kısıtlanır.


Güncel Stok Limiti Nedir?

Mart 2022 itibarıyla, Amazon'un belirlediği her bir depolama sınıfı için ayrı limiti bulunur: “Oversize” “Clothing”, “Standard-Size” gibi sınıfların her biri için ayrılan birim sayısı farklıdır.

Bazı satıcılar artık ASIN düzeyinde envanter kısıtlamaları olmamasını olumlu bulsa da, boyut ve tür sınıflı stok sınırlamaları bazı işletmeler için sorun yaratabilmektedir.

 

Bir örnek üzerinden değerlendirelim:

FBA metodu ile ayda yaklaşık 3.000 birim satış yaptığımız standart size grubunda bir ürünümüz olduğunu varsayalım. Bu sınıf için bize 4.000 envanter limiti sunulmuş olsun.

Aynı depolama kategorisi altında farklı bir ürün piyasaya sürmeyi düşündüğümüzde ortak bir envanter limitine takılacağımızdan durum çok da parlak gözükmeyecektir. Özellikle, tatil sezonları gibi talepte ani artışın yaşanabileceği durumlarda stoksuz kalmamak için kendimize hamle alanı bırakmak isteyeceğimiz düşünülürse.

Stok kullanımı, Amazon depolarında olan ürün sayısı ve Amazon'a sevk edilmek üzere taşıma durumunda olan ürün sayısı toplanarak hesaplanır. Yani FBA depolarında 1000 ürününüz var ve 1000 ürünlük bir teslimatınız da yoldaysa 2000 birimlik bir stok hakkı kullandığınız varsayılır. Eğer bu sayı stok limitinizi aşarsa yeni bir sevkiyat hazırlamanıza izin verilmez ve stok sayısından fazla yapılan teslimatları ikmal merkezleri reddedebilir.


Stok Limitleri Nasıl Kontrol Edilir?

Depo kullanma kapasitesini kontrol etmek için satıcı panelinden “Inventory” menüsünü ve ardından “Manage FBA Shipments” sekmesini tıklamamız gerekir. Sayfanın altına bakarsanız, iki sekme göreceksiniz: "Restock Limits" ve "Storage Volume”. Envanter limitlerimiz için aradığımız sekme  "Restock Limits". Burada, her bir depolama sınıfı için ne kadar alanınız olduğunu görebilirsiniz.


Amazon Stok Yenileme Limitleri Nasıl İdare Edilir?


“IPI” Skorunuzu İyileştirin

Stok limitlerini iyileştirmenin en iyi yolu envanter performans endeksini “IPI” iyileştirmektir. Bu endeks satış hızı, fazla stok, satılamaz envanter gibi verilerden beslenerek ortaya çıkmaktadır.

Amazon, IPI puanını düzenli olarak yüksek tutabilen satıcılara hem geçmiş yıl satışları hem de özel sezonlardaki satışları da göz önünde bulundurularak yeterli envanterin sağlanacağını söyler.

IPI puanı haftalık olarak güncellenmektedir, ancak Amazon bunu üç ayda bir gözden geçirir ve satış hacmine, geçmiş IPI puanlarına ve kullanılabilir depolama kapasitesine göre yeni depolama sınırlarını belirler.

 

Third-party Fulfillment

Kısıtlayıcı Amazon envanter limitlerini çözmenin başka bir yolu, eğer erişiminiz varsa kendi depolarınız kullanmak veya bir üçüncü parti lojistik firması ile anlaşmaktır. Lojistik firması göndermeye hazır olana kadar envanterinizi depolayabilir veya MFN siparişlerin dağıtım süreçlerini yürütebilir.

 

Stok Sayılarını Yakından Takip Edin

Özellikle geniş bir ürün kataloğu ile çalışıyorsanız, envanter planlaması yapmak zorlayıcı ve zaman alıcı olabilir. Stoksuz kalmamak kadar yaşlı ve satışı olmayan envantere sahip olmamak da önemlidir. Dolayısıyla satış hızlarını ve depolardaki ürünlerin miktarını sık sık gözden geçirmek, gerekli müdahaleleri zamanında yapmak hayati önem taşır.

 


Amazon FBA Envanteri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Amazon FBA için minimum stok miktarı nedir?

FBA modeli kullanılırken minimum envanter gerekliliğinden söz edilemez. Dilerseniz tek bir birim bile gönderebilirsiniz. Şartlar, rekabaet edeceğiniz piyasadan yola çıkarak öngördüğünüz satış sayıları ve sahip olduğunuz stok limitleri ile belirlenecektir.

 

Depolama limitlerimi nasıl artırabilirim?


IPI puanınızı yükselterek kullanılabilir depolama alanınızı artırabilirsiniz. Amazon, gönderdiğiniz envanterin satıldığından ve sipariş karşılama merkezinde boş boş oturmadığından emin olmak ister. IPI puanınızı yakından izleyin ve envanter performansınızı iyileştirmek için Amazon'un önerilerine kulak kabartın.

 

Amazon stok limitlerini tekrar değiştirecek mi?

Amazon stok limitlerini herhangi bir zamanda değiştirilebilir. Amazon'un sağlayacağı alanları ne zaman veya nasıl değiştireceğinden emin olmak mümkün değildir. Önemli güncellemeleri kaçırmamak için satıcı hesabınızdaki haberler bölümünü kontrol edebilirsiniz.


Bir Amazon satıcısı için envanteri doğru şekilde yönetmenin zor olabileceğini biliyoruz, bu nedenle bu makalenin Amazon'un belirlediği sınırları daha iyi anlamanıza ve efektrik kullanmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.
 


Popüler Yazılar