Amazon Stok Yenileme Limitleri

Amazon Stok Yenileme Limitleri


2021 yılının geçmiş olduğumuz nisan ayında Amazon, satıcılara sunulan stok limitlerinde değişikliklere gittiğini duyurdu. Ürün bazlı olan eski stok limitlerinden, tüm satıcı hesabı üzerinde geçerli olan stoklama limitlerine geçiş, birçok satıcı için karmaşık ve anlaşılması zor bir durum yarattı.

Güncellemelerin gerçekleştiği tarihten bugüne dek çeşitli ülkelerde bulunan onlarca hesap üzerinde yaptığımız analizler sonucu ulaştığımız sonuçları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

 

Stok Yenileme Limiti Ne Değildir?

  • Amazon’un stok yenileme limiti ürün hacmini baz almaz.
  • Stok yenileme limitleri “IPI” skoruna bağlı değildir. “IPI” hesaplamasında kullanılan formül farklı verilerden beslenir.
  • Stok yenileme limitinin artması veya azalması bir rassallık sonucu olmaz.
  • Stok yenileme limitleri her ülkede farklılıklar gösterir.
  • Stok yenileme limiti brüt satış hacmine dayanmaz.
  • Stok yenileme limitleri sadece daha fazla veya daha hızlı satarak genişletilemez. Satış hızları farklı olan ürünler için stok limitleri eşit oranda yükseltilebilir.
  • Satıcı panelinde bulunan envanter yenileme önerisi, stok yenileme limitine göre optimize edilmemiştir. Hesap seviyesinde değil, ürün bazlı envanter limitlerini işaret eder.

 

Stok Limiti Nasıl Hesaplanır?

Amazon’da stok yenileme limitlerini belirleyen bir algoritma bulunur. Bu algoritma malların alım-satım ve değiştirilme döngüsünü esas metrik olarak alır. “Days Of Cover” olarak da adlandırılan bu metrik stokta bulunan malların güncel satış hızı göz önüne alındığında kaç günlük stok kaldığını belirtir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi stok yenileme limitini yukarılara çekmek için sadece daha fazla satış yapmanız yeterli değildir. FBA Envanterin efektif kullanımı burada büyük rol oynar. Kaç günlük stok kaldığı hesaplanırken, başlangıç tarihi olarak malların FBA depolarına vardığı gün değil, sevkiyatın başladığı gün esas alınır.

Tüm ürünleriniz ayda 3000 adet satıyorsa ve “inbound” durumunda yani henüz satışa açılmamış, sevkiyatta veya depolarda işlem bekleyen, 6000 adet ürününüz varsa kabaca 60 günlük kalan envanter sayınız olduğu söylenebilir. Bu durum envanter efektifliğinizin %60-80 oranları arasında olduğuna işaret eder. Eğer “inbound” haldeki ürün sayısı yarıya düşerse hesaplamalarımıza göre bu oran %15-%25 arasına düşecektir. Unutmayın ki ürünün dahil olduğu büyüklük kategorisi de hesaplamada rol oynayacaktır fakat şimdiye dek elde ettiğimiz istatistiksel verilerin ortalaması bizi bu sayılara ulaştırıyor. 


Stok Limitini Artırmak İçin Hangi Yollar izlenebilir?


- Gönderi Sıklığını Arttırın!

Daha az sayıda ve sık sık gönderi yapmak veya malları Amazon dışında üçüncü parti depolarda stoklayıp düzenli şekilde Amazon’a sevkiyatını sağlamak stok limitlerinde olumlu etki yaratacaktır. 

 

- Gönderim Sürelerini Azaltın!

-Malların bulunduğu sevkiyat kutularına gönderi etiketini, satış yaptığınız ülkede yerleştirin. Bir nakliye şirketiyle anlaşarak, ürünler sevk edilmek istenen ülkeye girdikten sonra bu etiketleri oluşturmak ve yerleştirmek, sevkiyat süresinin çok daha kısa olduğuna Amazon’u ikna edecektir.

- Kalan günlük stok sayınızı 30 civarında tutmak adına sevkiyat planlarınızı optimize edin. 

- Göndermeyi düşünmediğiniz sevkiyat planlarını silmek envanterinizi efektif kullandığınızın göstergesidir. 

- 60 günden fazla stoğu olan ürünlerinizi envanterden kaldırın veya satış hızını yükseltmek adına fiyatlarını yüksek oranda düşürün.

 

Belki de stok yenileme limitleri hakkında kredi notu benzetmesi yapmak, konunun anlaşılmasında yardımcı olacaktır. 10.000₺ limitiniz olabilir ancak 9000₺ gibi bir kısmını doldurmak kredi notunuzu aşağı çekecektir. Bu denklemde birimlerin lira değil de stok sayısı olduğunu düşündüğünüzde stoklama yenileme limitlerinizin düşeceğini tahmin edebilirsiniz.
 


Popüler Yazılar