Amazon’da Sponsorlu Ürün ve Marka Reklamları

Amazon’da Sponsorlu Ürün ve Marka Reklamları


ABD’de internet üzerinden alınan her iki üründen biri Amazon üzerinden satılıyor. Dolayısıyla tüketicilerin ürün araştırmaya doğrudan Amazon üzerinden başlamaları bir sır değil. Google’ın her amaca uygun arama motoru  olarak kullanımından kopuş, yakın bir tarihte, 2018’de başladı. Alışveriş amacı taşıyan kullanıcılar Google’da da arama yapsa en sonunda ulaşacaklarını düşündükleri platform olan Amazon’a doğrudan giriş yapmaya başladılar. En iyi fiyat, en geniş ürün katalogu ve en hızlı sevkiyatın bu platformda olduğunu düşünürsek bu sonuç bir süpriz değil.  

Tüm online ürün arama işlemlerinin ve satın alımların yarısının gerçekleştiği devasa bir platformda reklam verme imkanı herhangi bir marka sahibi tarafından göz ardı edilebilecek bir şey değil. Kullanıcı davranışlarını tahmin etme ve bu sayede satın alım davranışlarını değiştirebilme yetkinliğine sahip platformda reklam modelleri de yıllar içerisinde biriktirilen kullanıcı verilerinin en etkin bir şekilde kullanıldığı birer enstrüman işlevi görüyor.

Facebook ve Google’ın ardından en büyük 3. reklam firması olan Amazon, yakaladığı ivme ile bu iki teknoloji devini reklam alanında geride bırakacağa benziyor. Amazon’un pazarlama alanında sağladığı servisler Amazon Advertising Network ve bu yazıda da detaylarına ineceğimiz Advertising on Amazon (Amazon PPC) adlı iki başlıkta sağlanıyor. Amazon Pay per Click (PPC) reklamları, yani tıklama başına ödeme yaptığınız reklamlar da kendi aralarında Sponsorlu Ürünler (Sponsored Products) ve Sponsorlu Markalar (Sponsored Brands) olarak ikiye ayrılıyor.

Soru: Kimler Amazon PPC reklamlarından yararlanabilir?

Cevap: Amazon’a doğrudan satış yapan bayiler (vendor) ve üçüncü şahıs satıcılardan (3rd party seller) reklama uygun kategorilerde satış gerçekleştiren (örneğin yetişkin ürünlerine ilişkin reklam verilemiyor) ve ürünleri Buy Box’ı almaya uygun olanlar reklam verebiliyor. Satıcılar bu işlemleri seller central adı verilen satıcı paneli bayiler ise Adverstising Console adı verilen panel ile reklam süreçlerini yönetebiliyorlar.

Soru: Ne kadara mal oluyor?  

Cevap: Reklam ödemeleri adından da anlaşıldığı üzere tıklama başına ücretlediriliyor. Google Adwords’ün Amazon versiyonu gibi düşünebilirsiniz.

Soru: Amazon’da reklam vermenin zorlukları neler?  

Cevap: 1. Markaların Buy Box sahibi, yani sepete ekle butonunun sahibi olması gerekiyor. Aksi takdirde reklam verdiğiniz ürün ayını ürünü satan rakibinizden satın alınacaksa reklamın bir anlamı kalmıyor.

2. Amazon satıcı değil müşteri odaklı bir platform ve satıcı paneli çok kullanıcı dostu bir panel değil. Buranın inceliklerini iyi tanımak gerekiyor.

3. Reklamlar ile karlı bir şekilde satış gerçekleştirmek istiyorsanız ürünün oluşturduğu sabit ve değişken tüm maliyetler hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Satıcı panelinde gördüğünüz reklam karlılık değerleri ürünün size maliyetini içermiyor.

4. ACoS başta olmak üzere PPC terimlerine hakim olmak ve doğru stratejiler geliştirmek gerekiyor. Aksi takdirde birçok markanın yaptığı üzere kontrolsüz harcamalar ile zarar etmeniz olası.

5. Reklam verilecek kelime öbeklerini (keyword) ve rakip ürün sayfalarını belirli bir strateji dahilinde belirlemek, ürünün iyi dönüşüm değerleri elde edebileceği reklam alanlarını hedeflemek gerekiyor.

Kısacası PPC reklamlarından yararlanmak tek başına bir şey ifade etmiyor. Reklamlardan en etkin bir şekilde yararlanmak, değişen piyasa, rekabet ve sezonsallık koşullarını takip ederek reklam kampanyalarını dinamik bir şekilde yönetmek gerekiyor.

 

Sponsorlu Ürün Reklamları - Avantajlar

* Amazon’da ürünlerinizin görünürlük kazanmadığı, ideal olarak arama sonuçlarında ilk sayfanın en üst sıralarında yer almadığı durumlarda satış gerçekleştirmek oldukça zor. Sponsorlu ürün reklamlarının en büyük avantajı bir tür görünürlük artırıcı işlevi görmesi ve organik ya da reklam sahibi ‘top’ ürünlerle ürününüzü yan yana koyması.

* Sponsorlu ürün reklamları organik görünümlüdürler. Yani birçok müşteri için organik arama sonuçlarından ayırt edilmeleri imkansızdır. Bu bağlamda gerçekten ürününüzü arayan ve satın alıma hazır müşterilere ulaşmanıza olanak tanır.

* Rakip ürünler de dahil olmak üzere ürün sayfalarında da görünürlüğü olan sponsorlu ürün reklamları diğer reklam tiplerine göre oldukça yüksek dönüşüm değerlerine sahiptir.

* Sponsorlu ürün reklamları satış sağlamanın yanı sıra ürününüze ulaşmak isteyen müşterilerin hangi kelime öbeklerinden yararlandığı başta olmak üzere muhtelif veriler ulaştırarak karlılık stratejinizi belirlerken önemli doneler sağlar.

Sponsorlu Marka Reklamları – Avantajlar

* Amazon’daki Sponsorlu Marka Reklamları geleneksel anlamdaki reklamlara daha çok benzeyen, yani organik arama sonuçlarından ayrık bir şekilde konumlanan reklamlardır. Ancak klasik ‘banner’ reklamlarına kıyasla oldukça dinamik elementlere sahiptir. Örneğin bu reklamlarda yer alan marka logosuna tıkladığınızda Marka Vitrini’ne, ürünlere tıkladığınız noktada ise ürün sayfalarına ulaşırsınız.

* Sponsorlu Markalar reklam alanı üzerinde daha fazla görsel kontrol sahibi olduğunuz ve marka logonuza yer vermesi sebebiyle marka bilinirliğine daha fazla katkı sağlayan reklam kampanyalarıdır.

* Sponsorlu Ürün reklamlarında olduğu gibi arama terimlerinin hedeflendiği kampanyalar ile markaların stratajiler oluşturmalarına ve belirledikleri alanlarda görünmelerine olanak tanır.

* Marka Vitrini’ne yapılan yönlendirmeler çapraz pazarlama yapmaya, yani müşterileri marka katalogunda yer alan ürünlerle tanıştırmaya olanak tanır. 


Popüler Yazılar