Amazon Sıralamasını Etkileyen Unsurlar – 2

Amazon Sıralamasını Etkileyen Unsurlar – 2


1- Varyasyon

Belirli bir öznitelikte birden çok seçenek içeren aynı ürün için liste oluştururken (renk, ölçü, ağırlık, vb.) varyasyon kullanmayı deneyin. Müşteriler varyasyonlarınızdan genellikle yalnız birini seçse, yani en popüler satın alma yalnızca bir seçenek için gerçekleşse de, arama oranı faktörlerinden biri olan dönüşüm oranınız artacaktır. 

Neden varyasyon yapmalıyız? 

1. Amazon, diğer faktörlerle aynı şekilde listelenmiş olsa da varyasyonlu listelere daha fazla ağırlık verir. 

2. Müşteriler, satış dönüşüm oranını arttırmaya elverişli daha fazla seçeneğe sahip olurlar. 

3. Çoklu varyasyonlar tarafından üretilen çoklu alt ASIN kodları, daha fazla sıralama ve gösterilme fırsatları elde etmek için yararlı olan çoklu bağımsız listeler ile eşdeğerdir. 

2- Resim Kalitesi ve Miktarı

Fotoğraf ürüne teması mümkün olmayan potansiyel müşterinin ürünü görsel olarak anlaması için en önemli faktörlerden biridir ve bu da kullanıcının satın alımını doğrudan etkiler. Amazon resmin en az 1000 x 1000 piksel veya daha fazla piksele sahip olmasını istiyor olsa da, 1500 x 1500 pikselin altında görsel eklenmemesini öneriyoruz. 

Bildiğiniz gibi ilk resim beyaz bir arka plana sahip olmalıdır. Diğer e-ticaret platformlarında bir satıcısı olsaydınız, belki resim kalitesine uyum sağlamak için çaba göstermiyor olabilirdiniz ama kullanıcı ve alışveriş deneyimi Amazon’un en çok değer verdiği öğeler olduğundan, fare ile üzerine gelindiğinde detayları gösteren profesyonel bir fotoğrafın satış dönüşümü üzerinde ve dolayısı ile sıralamaya etkisi küçümsenmeyecek oranda gerçekleşir.

Fotoğraf sayısı izin verilen en yüksek sayıda kullanılmalıdır. Kullanılacak görseller bir taraftan ürünün farklı açılarından çekilmiş ve çeşitli fonksiyonlarını, göze çarpan özelliklerini gösterirken diğer taraftan da tekrarlanan açılarda çekilmiş görsellere yer verilmemelidir. 

3- Ürüne Gelen Sorular (Questions)

Soru cevap bölümü, çok fonksiyonlu veya karmaşık ürünler için son derece ciddiye alınmalıdır, Amazon bu verileri okuyacak ve algoritması aracılığı ile hesaplayacaktır. Diğer taraftan sorular ve cevapları, dönüşüm oranını ve dolayısı ile sıralamayı etkileyen bir diğer unsurdur. 

4- Değerlendirmeler (Reviews) 

Bundan önceki makalelerimizde, müşteri değerlendirme sayısının ne kadar önemli olduğuna pek çok kez değinmiştir. Ancak sıralama söz konusu olduğunda, Amazon'un gözünde önemli olan kriter değerlendirme puanıdır. Elbette hem değerlendirme sayısının hem de skorun aynı anda yüksek olması mükemmel sonucu doğurur. 

Aynı ürün ve aynı diğer faktörler söz konusu olduğunda, iyi bir gözden geçirme performansının sıralama üzerinde olumlu bir etkisi vardır. 

5- Satış Sıralaması (Best Seller Rank)

Satış Sıralaması rakamı ne kadar küçük olursa, Amazon bu değeri arama algoritmasında o seviyede ağırlıklı bir faktör olarak kullanacaktır. Düşük BSR’ye sahip ürünü algoritma daha fazla satılan, daha popüler ve kabul edilebilir bir ürün olarak değerlendireceğinden, düşük BSR’yi sıralamanızı olumlu etkileyecek şekilde de kullanacaktır.

6- Ürün İkamet Süresi

Müşterinin ürün sayfanızda geçirdiği sürenin uzunluğu, ürüne rakip ürünlere kıyasla daha fazla ilgi gösterdiği ve satın alma olasılığının nispeten daha fazla olduğu anlamına gelir. 

Amazon her kullanıcı için bekleme süresini hesaplar ve ortaya çıkan skoru sıralama algoritmasına dahil eder. 

Ürün sayfasında kalma süresini etkileyen ana noktalar şunlardır: 

1. Resmin zenginliği. 

2. Kısa açıklamaların ve detay açıklamaların zenginliği. 

3. Cevaplanan soru bölümünün kapsamı ve karşılık gelen cevaplar. 

4. Gözden geçirme bölümündeki puanlar ve diğer kullanıcı tarafından yüklenen resimler veya videolar.

Not: Çok fazla içerik zengin içerik anlamına gelmez. 

7- Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, kullanıcının Amazon’da yaptığı arama sonucunda ekranda sıralanan ürünlerden birine tıklayıp girdikten hemen sonra, arama listesi sayfasına geri dönmesini ifade eder. 

Amazon'un hemen çıkma oranı ile Google’daki hemen çıkma oranı konseptiyle aynıdır. Bu oran, arama sonuçlarının kullanıcının ulaşmaya çalıştığı ürün ile eşleşme seviyesini belirleyen en önemli algoritma çıktısından biridir. 

Örneğin Google ve çoğu e-ticaret yazılımı için hemen çıkma oranının %20 ile %30 arasında olması nispeten normal olarak değerlendirilir. Ancak Amazon hemen çıkma oranını veya bunu hesapladığı verileri bizimle paylaşmadığı ve bu oranın tespit edilmesini sağlayan herhangi bir yazılımı da desteklemediğinden, bu oranın tespit edilmesi adında yalnızca duygularımıza güvenebiliyoruz. 

Hemen çıkma oranını tespit edemesek olsa da, en aza indirmek için kontrol edebileceğimiz noktaları mevcut: 

1. Ürün görselinin, anahtar kelimelerin ve başlığın, tutarlı bir ilişki içinde olmalı.

2. Ürün fiyatı, piyasa seviyesinin çok üzerinde veya kullanıcıların beklentilerinden çok uzak olmamalı. 

3. İnceleme toplam puanı çok düşük (<3) olmamalı. 

4. Stok durumu, hem ortalama günlük satış miktarından küçük, hem de gereğinden fazla (günlük satış hacmi 3 olan bir ürün için stokta 5000 ürün bulunması gibi) olmamalıdır.

8- Sipariş Hata Oranı

Sipariş Hata Oranı, Amazon'un veri satıcıları için çok makul ve bilimsel bir faktör olduğu ve aynı zamanda Amazon arama sıralama algoritmasında hesaplanan bir faktördür. FBA satıcıları sipariş hata oranından muafken, FBM satıcıları için önemli bir parametredir.

9- Olumsuz Geribildirim Oranı

Arama sıralaması açısından, olumsuz müşteri değerlendirmeleri "skor"u, sıralamada arka sayfa ve sıralara düşmenin temel nedenlerinden biri olduğundan azami seviyede dikkat edilmesi gerekmektedir. Olumsuz yorum yapan müşteri kötü incelemesini silmesi durumunda, skor 48 saat içinde normale dönecektir. 

10- FBA Satıcısı Olmak

Amazon’un, FBM satıcılarından ziyade FBA satıcılarına sıralamada daha yüksek ağırlık verdiği artık bir sır değil. 


Popüler Yazılar