Amazon Sıralamasını Etkileyen Unsurlar

Amazon Sıralamasını Etkileyen Unsurlar


Amazon listelemelerinde sıralama faktörü, daha önce SEO bilgisi olan satıcıların bile uzun süredir endişe duyduğu bir sorundur. Amazon resmi olarak hiçbir zaman resmi SEO konseptini önermese de, altyapılarında A9 arama motoru teknolojisini kullandıklarını biliyoruz. 

Bugün bile Amazon platformunda bulunan satıcı listelemelerinin çoğu, A9 sıralama faktörleri için optimize edilmemiş ve ayarlanmamıştır.

Bu nedenle arama sıralama faktörlerini anlamak, başarılı bir satış hayatı için pozisyonlanan tüm satıcılar için faydalıdır. 

Detaylar, Detaylar, Detaylar

Amazon gerçekten bir arama motoru mu? Dilerseniz bu sorunuzu, birkaç yıl önce Google’ın yaklaşan Amazon tehdidini hissederek Google Alışveriş gibi bir dizi önlem aldığını ve alışveriş altyapısı konusundaki ürünlerini optimize etmek için ciddi bir bütçeyi gözden çıkarttığını belirterek cevaplayalım. 

Google her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa pazarlarında çevrimiçi alışverişi hedefleyen arama verilerini tamamen içermiyor olsa da, bu Google’ın hala İnternet kullanıcılarının internete giriş noktası olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 

Evet bir dereceye kadar, Amazon da dikey bir arama motorudur. Ancak SEO bilgisi olan Amazon satıcılarının en sık yaptıkları hata, bilinçsiz olarak Amazon A9 mantığı ile Google Arama Motorunu birbirlerine karıştırıyor olmalarıdır. Bu noktada bizi yanlışa götüren kapı, Amazon'un bir ürün arama motoru olarak Google gibi geleneksel arama motorlarının algoritmalarından farklı olmadığı varsayımı ile ardında kadar açılır ve o kapının ardından bize doğru çıktı sağlayacak bilgi yok denecek kadar azdır.

Basit bir karşılaştırma yapın: Google Orijinal içerik, dış linkler, kullanıcı deneyimi ile sıralama yaparken, Amazon içeriğin benzersiz veya orijinal olmasını beklemez. Amazon için dış bağlantıların yerine satış dönüşüm (Sales Conversion) oranı önemli bir kriterdir.

Aralarındaki en temel fark ise, geleneksel arama motorlarının arama sonuçlarının kalitesini ölçmede bir gösterge olarak satış dönüşüm (Sales Conversion) gibi kesin bir bilgi yerine “Kullanıcı Deneyimi”ni kullanmak zorunda olmasıdır. Oysa Amazon, satış dönüşümünü en net ve kesin nihai gösterge olarak kullanır ve “arama motoru” perspektifinden bakıldığında bu, alışveriş deneyiminin ölçülmesi olarak da yorumlanabilir. 

Aslında biraz yakından incelendiğinde Amazon'un arama sıralama faktörlerinin, geleneksel arama motorlarından farklı olduğu kolayca fark edilebilir. 

Amazon Sıralama Faktörleri Nelerdir? 

Amazon’un sıralamada kullandığı faktörleri kabaca üçe ayırabiliriz:

  1. Korelasyon: İstatistik veri tabanında düşünsel mantık çerçevesinde hesaplanan oran, Amazon’un arama sıralamada kullandığı temel faktörlerden birisidir.
  2. Dönüşüm Oranı: Amazon'da dönüşüm oranı, Amazon A9 algoritmasının en önemli faktörü olarak görünmekte, diğer çeşitli detayların da etkisi ile ürünün sahip olduğu dönüşüm oranı, sıralama sonuçlarını direkt etkilemektedir. 
  3. Performans Çarpanı: Kullanıcılara kaliteli bir alışveriş deneyimi sağlamak için atılan adımların toplamıdır. 

Şimdi isterseniz yukarıdaki üç faktöre biraz daha yakından bakalım: 

Ürün Başlığı 

Ana anahtar kelimelerinin, en temel ve en önemli sıralama faktörü olan başlıkta yer alması gerektiğini artık söylememize bile gerek yok. Amazon’da bulunan listelemeleri kontrol ettiğimizde birçok satıcının ürün başlığında çok sayıda anahtar kelimesi kullandığını rahatlıkla görebiliyoruz. 

Hatta birçok ürün başlığında ölçüsü biraz kaçırılmış şekilde kullanılan hedef anahtar kelimeler ve uzun kuyruk anahtar kelimelere şahit oluyoruz değil mi? Elbette satın alma yapacak olan bir yapay zeka olsaydı sorun yoktu ancak müşterinin insan olduğunu göz önüne aldığımızda, çok dağınık görünen bu başlıkların tam anlamıyla kullanıcıya kötü bir deneyim yaşatacağını, bunun da tıklama oranı arama sonuçlarına olumsuz yansıyacağını söylememiz gerekir. 

Büyük özenle hazırlanan başlıkların bile dönüşüm oranı üzerinde az ya da çok etkisi olacaktır. Tekrarlanan sayısız A/B testi ardından, başlıkta olması gerekmeyen ikincil anahtar kelimeler kullanıldığında satışın beklenenden de az gerçekleştiğini tespit ettiğimi net olarak ifade edebilirim. 

Yani? Yani, kullanıcı dönüşümü ve sıralama faktörleri arasında mutlaka mantıklı ve faydalı bir denge kurmanız gerekiyor. 

Mesela bazı tip ürünler için kullanıcılar ürüne ulaşacakları anahtar kelime olarak marka adı veya model serisini kullandıklarından; ürününüzün bir marka adı (ve bu markanın bir marka değeri) varsa başlığa ilk önce bu, bir modeli veya seri adına sahip ise ardından ikinci pozisyona da bunun yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Hazırlanacak başlık, temelde aşağıdaki öğeleri içerebilir: 

1. Marka adı 

2. Marka modeli veya seri adı/no 

3. Ürün adı (temel anahtar kelime) 

4. Ürünü ön plana çıkaracak önemli özellikler veya noktalar 

5. Malzeme (Material)

6. Renk 

7. Boyut 

8. Varsa, paket içindeki miktar vb.

Kullanılarak tüketilecek ve düzenli olarak tekrar sipariş edilmesi gereken bir ürününüz yoksa, özel etiketleme (Private Label) yapan yeni bir satıcı olarak, hiç kimsenin bilmediği markanızı başlığınızda kullanmanız sadece kıymetli bir yerin gereksiz bir bilgi ile işgal edilmesine neden olacaktır. 

Kısa Açıklamalar (Bullet Points)

Bu bilgi alanı ürünün markete “yer edinmesinin” en önemli noktasıdır. En iyi çıktıyı sağlayabilmek adına pürüzsüz ifadelerin öncülüğünde, önemli anahtar kelimeleri kısa açıklama cümleleri içinde birleştirmeyi deneyin. 

Bu cümleler açıklamaları okuyanda satın almayı teşvik ederken, ürününüze ulaşımı kolaylaştıracak altın anahtar arama kelimelerinizi de mantıklı bir akış içinde içeriyor olmalıdır.

Ürün Detayı Açıklaması (Product Details)

Ürün detayı açıklaması, kısa açıklamanın bir uzantısı veya tamamlayıcısıdır. Anahtar kelimeleri de dahil ederek istenilen bilgiyi yazmak için daha fazla esneklik ve geniş bir alan sağlamasına rağmen, yukarıda saydığımız başlık ve kısa açıklama cümleleri içinde kullanılan anahtar kelimelerin bu alanda tekrarlanması gerekmez. 

Ürün detayı bilgilerinin derinliği ile detayları verilecek ürün arasında doğrudan bir ilişki vardır. Ürünün çok işlevsel veya karmaşık olması, ürün detayı bölümü için daha fazla zaman ayırmanızı ve çalışmanızı gerektirir.

Kategori

Ürünleri listelerken, alt kategoriler dahil olmak üzere doğru sınıflandırmayı seçmek önemlidir. Seçilecek bu sınıflandırma, arama sonuçlarını etkileyen bir korelasyon faktörü olarak da hizmet eder. 

Anahtar Kelimeler ve Arama Terimleri

Bu, önceki Google SEO Meta anahtar kelimesine benziyor (ancak Google meta anahtar kelimesini verdi), anahtar kelimeler arka plan ürün düzenleme sayfasında dolduruyor, bu 5 alan iyi kullanılmalı ve boş bırakılmamalıdır. 

Ek olarak, bu alanda tekil ve çoğul kelime ile sayıların (kid ile kids gibi) tekrarlanması gerekmez. Sadece rastgele birini seçin ve bu kıymetli alanı boşa harcamayın. 

Ürün URL'si Yapısı

Arama motorlarının ürününüze ulaşıma sağlayabilmesi için ürün URL’nizin, altın anahtar kelimeleri içeriyor olması gerekir. Bunu en net haliyle aşağıdaki örnekte kalın yazı ile belirtilen bölümde görebilirsiniz. 

http://www.amazon.com/Certified-iXCC-Lightning-Element-Compatible/dp/B00J46VVKE/ref=sr_1_1? ie=UTF8&qid=1434696452&sr=8-1&keywords=iphone+6+plus+charger

Satışla sonuçlanacak bir trafiği dışarıdan Amazon’a getirmeniz hem satış oranınıza hem de sıralamanıza olumlu etki edecektir. 

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma iş dünyasında ebedi bir öğrenme sürecidir. Müşteriler alışveriş yaparken fiyatlara karşı diğer bileşenlerden daha duyarlı olduğundan fiyat, dönüşüm oranları ve arama sıralamasını büyük ölçüde etkileyen bir parametre olarak karşımıza çıkar. 

Eğer fiyat ortalamanız satış yaptığınız marketin genelinden çok yüksekse, Amazon algoritması size daha düşük bir sıralama vererek dönüşüm oranınıza istinaden değişiklik yapmayı tercih edecek, yüksek fiyat ve yüksek dönüşüm oranı sonrasında size daha iyi bir sıralama verecektir. Dolayısıyla, fiyatlamanın arama sıralamasını doğrudan etkilemesinin asıl nedeni budur.

Fiyatlandırma konusu tek başına bir makale içeriğini oluşturacak kadar geniş ve detaylı bir konu olduğundan başlığı burada tamamlıyoruz.

Yararlanılan Kaynak: http://www.themaihui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1383


Popüler Yazılar