Amazon Serüvenim

Amazon Serüvenim


 

Selamlar arkadaşlar,

Amazon serüvenimle ilgili bir yazı yazmak bir süredir aklımdaydı ancak bir türlü fırsat bulup yazıya dökememiştim.

Dün itibariyle kendi adıma birinci mihenk taşı olarak belirlediğim aylık satış hedefini tutturduğum için hem sizlerle bunu paylaşmak hem de bunu fırsat bilip kısaca kendi serüvenimi paylaşmak istedim. Yazı biraz uzun oldu, kusura bakmayın şimdiden, özet geç diyenler bol bol çalışın, bu kadar  :)

Amazon hikayem 2013 yılında Amerika'da şirket kurup akabinde depo tutmam, Çin'den ürün göndermem ve orada bir arkadaşımı istihdam etmemle başladı. O dönem ben Çin'de yaşıyordum, Amerika'da şirket kurmaktaki ana amacımız Çin'de ürettirdiğimiz ve çeşitli ülkelerde sattığımız ürünleri Amerika'da da piyasaya satabilmekti.
Amerika'da işe aldığımız arkadaş aracılığıyla piyasayı gezmeye, fuarlara katılmaya, ürünlerimizi tanıtmaya çalışıyorduk.

Amerika'daki arkadaşımız çeşitli online platformlarda da şirketimiz adına hesap açıp ürünlerimizi satabileceğimizi söyledi ve bunu denemeye karar verdik. Amazon, Ebay, Wayfair, Overstock, Hayneedle, Houzz, Homedepot gibi platformların hemen hemen hepsinde hesap açtık. Bu arada benim halihazırda Çin'de ve Türkiye'de işlerim devam ettiği için yalnızca çalışan arkadaşımızın paylaştığı bilgiler ve raporlar kadarıyla konuyu biliyordum.

Zaman içerisinde ürünleri yüklemeye başladık, tahmin ediyorum şimdi hepiniz "Biz sadece Amazon'da bile listing oluştururken günlerce uğraşıyoruz, bu kadar farklı platformda onlarca ürünü nasıl yüklediniz?" diye düşünüyorsunuz. Ben de sonradan anladım ki bizim listingler berbatmış  :)Amazon algoritması hakkında birşey bilmiyormuşuz, yani ürünleri yüklemiş olmak için yüklüyormuşuz.

Buna rağmen Amazon üzerinden yavaş yavaş ufak tefek satışlar yapmaya başladık, tabi ürünleri kendi depomuzdan gönderiyorduk, arada satışlar hızlanıyordu vs derken raporları inceledim, bir baktım ki reklama yüklenmişiz satışlar o yüzden artmış  :) kargo ve reklam maliyetini ekleyince zarar etmişiz. TECRÜBE!

Sonra baktık ki Wayfair kargo ücretini kendisi karşılıyor, gerekli bilgileri yüklüyorsunuz listingleri de kendisi oluşturuyor, rekabet de daha az, bir de bizim ürün grubu için uygun bir platform, bu nedenle Wayfair'e odaklanmaya başladık ama ben yine online satış konusuna hakim değildim, başka yoğunluklarım var vs. 2016 yılında farklı alanlara odaklanmaya karar verdiğim için Çin'den Türkiye'ye döndüm ve Amerika'daki şirketi stoğundaki ürünlerle, mevcut müşterileri ve bütün hesaplarıyla birlikte sattım.

Baya uzun oldu ama buraya kadar size backgroundumu anlatmaya çalıştım. Uzun süre Çin'de yaşayan, Çince bilen, eğitimi China Business üzerine olan, Çin'de ticaret yapan ve bir sürü tedarikçi ile irtibatı olan birisi olarak, Amerika'da şirketim olmasına, orada online satış yapmamıza rağmen o tarihte Amazon'daki fırsatları görememişim. Anlatılanlara bakılınca o zaman tam zamanıymış diyorum.

Massimo'nun Amazon'a başladığı zamanlar  :)Yiğit'in dediği gibi çerçevenin dışına çıkmak lazım. O zaman başka işlere odak olduğumdan bu kadar yakından geçmeme rağmen fark edememişim. HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİLDİR!

Yazının bundan sonraki bölümünde tekrar Amazon'a başlamaya karar verdikten sonraki süreçten bahsedeceğim. Geçen yıl bu dönemlerde Amazon ile ilgili araştırmalara başlamıştım. Yabancı kaynaklarla birlikte Yiğit'in video ve paylaşımlarını takip ediyordum. Bir kez daha Yiğit'e bilgilerini paylaştığı için çok teşekkür ediyorum, onun gibi açıklayıcı, bıkmayan usanmayan ve ufuk açıcı olan başka Amazon eğitmeni görmedim.

Amazon ile ilgili araştırma yapıyordum fakat analiz araçlarının hiçbirini kullanmıyordum. Fakat gördüğüm her ürüne potansiyel ürün gözüyle bakıyor, sürekli dışarıda, markette, çarşıda, piyasada gördüğüm ürünleri Amazon'da aratarak pazarın durumunu anlamaya çalışıyordum. Bunu yaparken marka modelden ziyade ürünün cinsini aratıyordum. Çünkü kafama yatan ürünü private label yapmayı düşünüyordum.

İlk karar verdiğim ürünü yoldan geçerken bir mağazanın önünde, mağaza açılışına özel kampanya yaptıkları bir ürünü görerek bulmuştum. Bu ürünü perakende bu fiyata kadar düşerek satabiliyorlarsa toptan olarak en kötü ihtimal bu fiyatlara alabilirim diye düşünmüştüm. Aslında Amazon'da çok satılan, binbir çeşidi olan, muhtemelen Amazon 1998'de kitap dışında ürünler de satmaya başladığından beri Amazon'da satılan bir ürün.

Ancak Türkiye'den iyi fiyata alabileceğimi ve binlerce yorumu olan çok büyük satıcılarla bir şekilde rekabet edebileceğimi düşünerek (biraz da cahil cesareti) ürüne girmeye karar verdim. İlk ürünleri de vakit kaybetmemek için gidip kampanya yapan Türkiye'nin büyük markalarından birinin mağazasından alıp gönderdim. Ürün hacimli bir ürün olduğundan ben konteynerla gönderdim, zira uçakla gönderdiğimiz zaman neredeyse kar kalmıyor. Ürün arama kriterlerimde illa uçakla göndereceğim diye bir kıstasımın olmaması da bu konuda bana avantaj sağladı diyebilirim.

Ürünleri aldım ama keyword analizi, lansman stratejisi vs konularında çok eksiğim, parça parça bilgilerim var. Nihayet zamanı geldi diyerek Aralık başında Amz Çözümleri eğitimini almaya karar verdim. Eğitime başladım ama aşama aşama açılıyormuş, lansmana gelene kadar ooo  :)

Neyse ki canlı yayınlar ve facebook grubu vardı. Sormak istediğim soruların birçoğu sorulmuş, cevapları verilmiş, geçmiş canlı yayınlarda konular oldukça güzel bir şekilde anlatılmıştı. Bu bilgiler ışığında ilerlemeye başladım, keywordleri belirledim, Yiğit'in paylaştığı top keywords dosyası sayesinde ürünü kaçlı olarak satacağıma ve hangi keyworde odaklanacağıma karar verdim.

Bugün geldiğim noktada keyword seçiminin çok isabetli olduğunu görüyorum ve bu doğru seçim sayesinde rakiplerin arasında kendime yer bulabildiğimi düşünüyorum.

Ürünleri Amerika'da yine kendi depomuzdan FBM olarak satmaya başladık çünkü FBA ücretleri yüksek çıkıyordu ve ürünü adet varyasyonlu olarak satmaya karar verdiğim için gelen siparişlere göre paketleyip göndermemiz gerekiyordu. Bu esnada henüz Seller Fulfilled Prime değilim ve buna rağmen bir sürü prime rakip arasında bir şekilde ufak bir fiyat avantajından ve az yorum olmasına rağmen 5 yıldız olmasından dolayı satış yakalayabildiğimi düşünüyorum.

Bu şekilde ufak tefek satmaya devam ederken zaten çok fazla adetli göndermediğim için ürünün stoğu bitti  :) Hemen handling ve shipping süresini uzattım. Ürünü bu sefer kendi markamla, çok daha iyi kalitede özel olarak bir konteyner ürettirdim ve hızlıca hiç kar kalmamasına rağmen bir miktar uçak kargo ile gönderdim. Yeni yaptırdığım ürünler ulaşana dek birkaç kere daha uçak kargo ile ürün göndermem gerekti ama nihayet stoğum depoma ulaştı.

Bu esnada Seller Fulfilled Prime için başvurumuz onaylandı ve bir süre sonra trial orderları da tamamlamış olduk. Prime açılınca satışlar biraz daha hızlandı ve iyi planlayamadığımız için ikinci kez stock out olduk  :) Bu sefer Türkiye'den uçakla ürün göndermek yerine Amerika'dan birkaç tedarikçi buldum ve onlardan toplu ürün alıp depoya çektim ve onları göndermeye başladım. Tabi oradan bulduğum ürünler doğal olarak bizim üründen daha kötü kalitede olduğu için iki tane kötü yorum geldi. Kendi ürünlerimiz stoğa girer girmez bu müşterilere yeni ürün gönderdim, en azından birisinin yorumunu düzelttirdik.

Tam her şey yoluna girecek derken seller fulfilled prime'da istenen şartların altında kaldığımız için SFP kapandı ve tekrar satışlar düştü. Neyse 2 haftalık bir mücadele sonucunda Massimo'nun da yardımları sayesinde SFP tekrar açıldı ve satışlarımız tekrar düzene bindi.

Bahsettiğim ilk üründe süreç bu şekilde ilerlerken bir yandan yeni ürünler için araştırma yapmaya devam ediyordum. Artık analiz araçlarım olmasına rağmen hala sürekli piyasada gördüğüm ürünlerle ilgili sürekli Amazon'da manuel araştırma yapıyorum ve sonuçları bu programlar sayesinde analiz ediyorum.

Geçenlerde uzun zamandır Türkiye'den bildiğim bir ürün denk geldi ve Amazon'da araştırmaya başladım. Ürün kimyasal ve tehlikeli madde sınıfında bir ürün olduğu için rekabet nispeten düşük.

Ürünün üreticisiyle görüştüm, PL yapmadıklarını söylediler, ancak Amerika'da müşterileri olmadığını öğrendim ve Amerika pazarında ürünlerini satabileceğimi söyledim. Buna sıcak baktılar, belli şartlar çerçevesinde Amerika pazarı için 1 yıllık bir anlaşma sağladık, yıl sonunda tekrar oturup karşılıklı ulaştığımız noktalara göre değerlendirme yapacağız.

Son 1 aydır bu bahsettiğim ürünü de satmaya başladım, hedeflediğim keywordde 1. sayfaya geldik, ürünü alan müşteriler oldukça memnun ve çok güzel yorumlar yazıyorlar ve bu üründen de uzun vadede oldukça ümitliyim. Bunu anlatmamın sebebi bu tarz birçok fırsat olduğunu ifade etmeye çalışmak. Rusya'da, İran'da pazar lideri olan firma Amerika'da varlığı olmadığı için benim gibi küçük bir şirkete ürünlerini verebiliyor. Kimyasalmış, yanıcıymış, patlayıcıymış, satılamazmış, satılacak!  :)

Hepsinin bir regülasyonu var, ancak detayları çözersek kazanabiliriz. Yiğit'in dediği gibi çemberin dışına çıkacağız. Bu iki ürün sayesinde, ki ikincisinde daha yeni sayılırız, nihayet birinci basamak olarak belirlediğim aylık 30k satış hedefini tutturduk. Büyük bir ciro olmayabilir ancak günlük ortalama 1k satış birinci basamak olarak beni mutlu ediyor.

Konuyu çok uzattım kusura bakmayın, okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki post aylık 60k hedefime ulaştığımda, bu sefer arayı çok açmayacağım  :)

-Amz Çözümleri Öğrencisi..


 


Popüler Yazılar