İşim Beni Deli Ediyordu!

İşim Beni Deli Ediyordu!


Bir gün kendi işime sahip olmak istediğimi biliyordum ama o işin ne olacağından emin değildim. Günlük monoton eziyetten kurtulmak, kısacası özgürlük istedim.

Büyük bir şirkette çalışıyordum ve her gün bir öncekinden daha dayanılmaz hale geliyordu. Bazen bir müşteriye giderken yolda çoğu zaman kendi kendime “hayatım hep böyle mi sürecek benim” diye düşünürdüm. Böyle zamanlarda işten hep ayrılmak istedim ve yaptığım işten hiç zevk almadım.

Gelir Kazanmanın Daha Akıllıca Bir Yöntemi Olmalı

Zam alabilmek için “zam döneminin” gelmesini bir yıl beklemek gibi, bir iş sahibi olmadan önce çoğu zaman kendimi kapana kıstırılmış gibi hissettim. Gelirimi performansımla ilişkilendirmek istedim.

Sorunlarla mücadele ettim. Her ay yatacak bir maaşımın olduğunu bilmek yanında harika dönemler geçirdiğim nadir zamanlarım da oldu ama genel olarak çok mutsuzdum. Bazı zorunlu sebeplerden dolayı işi sürdürmeye, sürdürürken de acı çekmeye devam ettim. Bu benim hayal ettiğim gibi bir hayat değildi. Başarılı olabileceğimi biliyordum. O halde neden böyle keyifsiz ve zor zamanlar geçiriyordum?

Geleceğini ve Hayatını Kontrol Altına Al

Ailemin başta konut kredisi taksiti olmak üzere tüm giderleri benim omuzlarımdaydı. Nasıl yapmalıydık?

Her fırsatta internetten nasıl para kazanacağımı araştırdım, fırsat adı altında sunulan birçok alternatife baktım ve tahmin edebileceğiniz gibi bunların hemen hemen hepsi modası geçmiş ve mantıktan uzak olan bir sürü şey olduğundan direkt çöp kutusunu boyladı.

Kısa sürede ve bir kerelik bir kazanca ihtiyacım yoktu; amacım ailemin geçimini yıl boyunca sağlayabileceğim bir iş kurmaktı. Bu iş bana sadece faturaları ödemek için para sağlamakla kalmayıp, bana ve aileme daha iyi bir hayat kurmaya yetecek kazancı sağlamalıydı.

Tüm araştırmalarım sonunda yapmaya karar verdiğim iş, çevrimiçi satışın en önemli yeri olan Amazon.com'da gerçek dünyadaki ürünleri satarak başarıyı yakalayacağım iş oldu. 

Diğer Amazon Satıcıları Birçok Hata Yapıyor

Amazon’da başarı konusunda deneyim çok önemli ve Amazon’da büyük fark yaratan küçük detaylar, satıcıların çoğu tarafından gözden kaçırılır. Onlar yaptıkları işe yeterince odaklanmayı es geçerek, kafalarını duvara çarpmayı tercih ediyorlar.

Amazon'daki diğer satıcıların gözden kaçırdığı temel noktalar:

  • Amazon’da ne tür bir hesap açılmalı?
  • Satış yapabilecek bullet pointler ve açıklamalarla iyi bir liste nasıl oluşturulur?
  • Ne tür ürün varyasyonlar oluşturulmalı?
  • Satılacak ürün en doğru şekilde nasıl pazarlanır?
  • Büyük promosyonlar nasıl planlanır (reklamlar ve satışlar)?
  • Harika fotoğraflar nasıl çekilir?
  • Amazon’un yönergeleri nasıl izlenir?
  • Müşterilerin değerlendirme yapmaları nasıl teşvik edilir?

Tek başıma evden yapabileceğim bir işe ihtiyacım vardı.

E-ticaret yaparak kendi işime sahip olmanın özgürlüğünü istedim, ama aynı zamanda istemediğim birçok şey de vardı.

Şöyle bir iş hiç hayal etmedim:

Beni öldürene kadar çalıştıracak

Ailemle zaman geçirmemi engelleyecek kadar seyahat yapmamı gerektirecek

Her gün aksatmadan siparişleri kargoya vermemi gerektirecek

Geri dönüş ve iadelerin hasar ve acı vereceği

Kısacası; beni zincirleyerek kısıtlayacak bir iş hiçbir zaman istemedim.

Benim istediğim bana izin verecek bir iş:

Avrupa'ya süre kısıtlaması olmadan tatil yapabileceğim

Diğerleri işlerine giderken, çocuklarımı okuluna yürüyerek bırakmak için bana zaman yaratacak

Zorunlu olduğum değil “Kendi istediğim şeyi yapabilme” özgürlüğü yaratacak

Kötü zamanlar veya beklenmeyen ihtiyaçlar için iyi bir “birikim” yapabileceğim

İşletmem dışında, bana kendi hobilerim ve ilgi alanlarım için zaman yaratacak

İşime Amazon FBA ile kolayca başladım

Amazon hakkında ilk olarak bilmeniz gereken önemli bilgi, Amazon’un ürünlerinizi sizi için depolayarak satış olduğunda ürünlerin gönderimini sağladığı FBA programındır. Bu drop-shipping değildir ve sizin ve müşteriniz için daha iyi bir değer sağlar.

Bir müşteri ürünlerinizi sipariş ettiğinde; ürünü müşteriye gönderir, gerektiğin müşteri desteği verir ve iade işlemini yöneterek geri kalan tüm işleri Amazon sizin adınıza halleder. Bu müthiş hizmet, hiç şüphesiz çevrimiçi ticaret yapabilmenin en etkin ve iyi araçlardan biri.

Ancak bu FBA vasıtasıyla bile olsa Amazon.com'da başarılı olabilmenin sadece küçük bir parçası. Internet işletmelerinin gereksinimlerini iyi anlayamamış, FBA kullanmalarına rağmen satamadıkları ürünler nedeni ile tonlarca zaman ve para kaybeden birçok girişimci tanıyorum. 

Amazon üzerinde başarılı bir şekilde nasıl satıyorsunuz?

İlk soru şu, sizce “başarı” nedir?

Öncelikli ihtiyacım ve dileğim gelir kaynağımın değişimiydi. Mutlaka bir “gelir”e ihtiyacım vardı çünkü o zamanlar seçeneklerim sınırlıydı. Doğru vizyon ile başlamak, ne yaparsanız yapın “işinizi en iyi şekilde yapmayı istemek” ve eski gelirin yerini alıp almayacağına dair iyi bir hesap yaparak veya mevcut gelirinizden ekstra harcamaları kısarak yapacağınız tasarruf ile takviye ederek başlamak önemlidir.

Bazen bir terim için saatlerce süren araştırmalarla geçirip, aylarca okuyarak, izleyerek, dinleyerek zor yoldan öğrendim. İtiraf etmeliyim ki; nasıl yapılacağına dair iyi bir rehberim olmadığından yol boyunca çok fazla hata ve aksaklık yaşadım.

Amazon'da Satış Yaparken Bu Anahtar Noktaları Aklınızdan Çıkarmayın:

1. Oyunun Kurallarını İyi Anlayın

Amazon “yardım” bölümünden Amazon'un tüm kurallarını öğrenin. Hesabınızın yasaklanması veya engellenmesi kötü sonuçlar doğuracağından, tüm Amazon’un tüm kurallarına uyun.

Amazon’da yer aldıktan sonra pazarınızı genişletmek için eBay, Overstock ve benzeri mağazalarda yer almayı düşünün. Kurallara göre oynayın ve Amazon ile iletişime geçtiğinizde her zaman profesyonellik ile çalışın. Satmak için aklınızda bir ürün varsa bunun rekabeti kolay bir şekilde kontrol edebileceğiniz bir ürün olduğuna emin olun.

2. Özellikli Bir Satıcı Olun

Bunun gerçekleşmesi için Amazon'da gerçek bir satıcı hesabına ihtiyacınız var ve bunu oluşturmak düşündüğünüzden daha kolay.

Başarılı bir satıcı olmak için iyi bir geri bildirim oranınızın olması ve yüksek sayıda satış yapmanız gerekir, ancak bunu (birkaç ay sürece) bir kez öne çıkardığınızda hedefinize ulaşmış olacaksınız.

Elbette Amazon size başarılı ve ön plana çıkan bir satıcı olma formülünü tam olarak asla vermez ancak temel bilgilerle bile (iyi bir geri bildirim, doğru satıcı hesabı ve ürün satışı) başarılı olunabilir. Bu seviyeye çok kısa sürede ulaşanları gördüm, bu yüzden işinizi doğru ve farklı yaptığınızda erişeceğiniz hızı ve ivmeyi siz bile tahmin edemezsiniz.

Başarılı bir satıcı, Amazon'da Satın Alma Kutusu (BuyBox) denen şeyi elde etme şansına sahip. Elde edeceğiniz Satın Alma Kutusu, size varsayılan satışları sunar.

Bu, kullanıcının "Sepete Ekle" düğmesini tıkladığında, satışı sizin elde edeceğiniz anlamına gelir ve ürün talebine bağlı olarak Satın Alma Kutusunun kazanılması, satışlarınızı kolayca ikiye katlayabilir.

3. Amazon Tarafından Gerçekleştirilen Tam Fayda (FBA)

İnanın Amazon’un FBA hizmeti, hala birçok girişimcinin keşif etmediği bir hizmettir. Bırakın Amazon'un ürünlerinizi sizin için göndersin. Sipariş için aksiyon almanıza gerek olmadığını bir düşünsenize. Bu hizmet sizin zamanınızın boşa çıkmasına neden olur ve angaryalarla uğraşmak yerine işinizi büyütmek için daha fazla zaman harcayabilirsiniz.

4. Ürünlerinizi Fiyatlandırın

Çok uzun zaman önce öğrendiğim bir ders, çoğumuzun ürünlerimizi olması gerekenden daha az fiyatta fiyatlandırma eğiliminde olmasıydı. Rakiplerinizi kontrol etmek zorunda olduğunuzu kabul ediyorum fakat ben, rekabetin az olduğu ya da hiç olmadığı yerlerde (özellikle doğrudan rekabet) oynamayı tercih ediyorum.

Satış hacmini hızlandırarak sıralamada üstlerde yer almayı sağlamak için bir süre fiyatınızı kırabilirsiniz. Ancak eğer daha fazla kar elde etmek istiyorsanız, fiyatınızı en kısa sürede yükseltmeyi deneyin. Bu sadece bir stratejidir, ama işe yaradığını söylemeliyim.

5. Ürünleri Doğru Şekilde Paketleyin

Amazon'a gönderdiğiniz ürünlerinizin müşteriye ulaştığında hasarlı olması, isteyeceğiniz en son şey olmalı. Ürünün hasarlanma olasılığını en aza indirecek şekilde yeterli ambalajlama sağlayın, böylece kutu yere düşse veya bırakıldığında bile durumu iyi olur. 
Bunun için 1/2 ″ bubble wrap veya Kraft Paper denilen malzemeleri kullanabilirsiniz. Eğer ürünleriniz ağır veya kırılgan ise ekstra koruyucu ambalaj eklemeyi unutmayın.

6. Amazon’un Satıcı Merkezi Raporlarındaki Başarı ve Olası Değişiklikleri İzleme

Amazon'un Satıcı Merkezi (satıcı hesabınıza eriştiğiniz yer) kullanmasını bilenler için harika araçlar ve raporlar sunar. Amazon Buy Box yüzdesini gösteren rapor, ürünlerinize başka birinin girip girmediğini de gösterir.

Raporları indirin ve bunları planlama ile öngörülerinizin sağlamasını yapmak amacıyla kullanın.

Başımıza gelmesini isteyeceğimiz en son şey, sayısız güçlükle ilk sayfalara tırmandırdığımız ürünümüzün stoğunun tükenmesi olacağından, stok yenileme siparişinizi doğru zamanda ve sayıda yapmaya özen gösterin.

7. Kar Oranınızı Takip Edin

Bu nokta kesinlikle çok kritik. Ürün fiyatınızda kampanya veya indirim yaptığınızda kar yaptığınızı düşünürken kasadan harcıyor olabilirsiniz. Böyle bir duruma düşmemek için ürününüzün temel maliyetlerine daha sonradan eklenecek tüm ek giderleri takip ederek, maliyete dahil etmelisiniz.

8. Reklamın Gücü

Birçok satıcının gözden kaçırdığı Amazon araçlarını doğru ve efektif kullanabilirseniz, ürünlerinizin farkına varılmasını kolaylaştırırsınız.

Amazon Geliştirilmiş Markalı İçerik ve Vitrin

Amazon Enhanced Markalı İçerik sayfaları, üçüncü taraf bir satıcı olarak satışları yönlendiren bir içerik oluşturmanızı kolaylaştırır. Amazon mağazası, ürünlerinizi sergilemenize ve markanızın hikayesini anlatmanıza olanak tanır.

Amazon Promosyonları ve Kuponlar

Amazon Promosyonları, size daha fazla satış yapmanıza olanak tanıyan kupon kodları oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, bir alıcının ürününüzün 2 veya daha fazlasını satın alması durumunda %10 indirim sağlayan bir promosyon oluşturabilirsiniz. İndirim oran ve fırsatları doğrudan ürün sayfasında görüntülenir.

Amazon Reklamcılığı

Amazon PPC, yeni ürününüzün arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer almasını ve ürünlerinizin müşteriler tarafından sipariş edilmesini sağlar. Satıcı arayüzündeki “Advertising” menüsü altında bulunan tüm alternatif yöntemler ile özellikle PPC, doğru kullanıldığında ürünlerinizi hızlıca satan muhteşem fırsatlar yaratır.

9. Özel Günlerde Yüksek Satış

Blackfriday, Primeday ve noel gibi dönem ve günlerde, ürünlerinizi normalin en az 5 katı kadar daha fazla satabilirsiniz. Stoğunuz tükenmedikçe, bunun gibi zamanlar işletmeniz için yılın en büyük hasılatını elde etmek bir sürpriz olmayacaktır.

Bu önemli dönemler öncesinde tedarikçiniz de fazla sipariş aldığından, teslimat süreleri uzayacaktır. Bu nedenle stok yenileme işini halletmek için geç kalmayın.


Popüler Yazılar