Amazon Seller Central Kuponları

Amazon Seller Central Kuponları


Amazon Seller Central hesabınızın sekmeleri arasında gezerken Kupon (Coupons) seçeneğini gördüğünüzde bunun işe yarayıp yaramadığını düşünecek olursanız cevap kesinlikle EVET!

Amazon satıcıları (seller central kullanıcıları), bir süredir Vendor Central'daki gibi kuponları kullanabiliyor.

Vendor Central kullanıcılarının kuponlarının seller central kullanıcılarından farkı daha fazla görünürlük ve güçlü hedefleme seçenekleri sunarak rekabette avantaj yaratmasıdır.

Geçmişte bu durum, Vendor  Central kullanıcılarına  sadece Sponsorlu Ürünler(Sponsored Products)  , Başlık Arama Reklamları (Headline Search Ads) ve Amazon Market Web Hizmetinde (MWS) bulunan diğer tanıtım araçlarıyla sınırlı olan Amazon Satıcıları karşısında rekabet avantajı yarattı.

Ayrıca son araştırmalar, kupon kullanmanın e-ticaret çağında da gündemden düşmediğini gösteriyor.

Tüketicilerin %90'ı hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kuponları kullanıyor ve yaklaşık olarak %80'i, kuponun, denemedikleri bir markadan bir ürünü almak için kredi kartlarını kullanma konusunda  onları teşvik ettiğini belirtir.

İşte bilmeniz gerekenler:

Eski Amazon Seller Central Promosyonlarından Farkı Nedir?

3. Parti satıcıları- Amazon üzerinden müşterilerine kendi hesapları ile direk satış yapan Seller Fullfiled Prime (SFP), Fulfilled by Merchant (FBM) ve Fulfillled by Amazon (FBA) satıcıları- satışlarını iyileştirebilmek için aşağıdaki promosyonları kullanırlar:

 • Ücretsiz kargo (zaman limitli)
 • Giveaway (bir çekiliş parçası olarak teklif öğeleri)
 • Belli bir oranda indirim (zaman limitli  promosyon)
 • Sosyal Medya Tanıtım Kodu (sosyal medya aracılığı ile  AMZ sayfasına doğrudan link vererek müşteri taşıma)
 • Bir alana bir bedava (sınırlı zaman teklifi, yeni ürünleri vurgulamak için kullanılabilir)


Teklif oluşturulduktan sonra, promosyon ürün sayfasında görünür. Bir alana bir bedava kampanyasının görünümü aşağıdaki gibidir:

promosyon sayfasi

Bu tarz ürün promosyonları, 3P satıcı için önemli fırsatlar yaratabilir. Ancak,  kuponlarla karşılaştırıldığında daha etkisiz olduklarını söyleyebiliriz.

Etkisiz olmalarının nedenlerinden birincisi arama sayfasında bu kampanyaların görüntülenmemesi ve bu kampayanlar için rozetin (badge) olmaması.

3P Satıcıları için Bu Kuponları Değerli Yapan Nedir?

Kuponların 3P satıcılarının satışlarını artırmasına ve daha fazla müşteriye ulaşmalarına yardımcı olacağına inandığımız üç yolu var:

1- Arama Sonuçlarında Görünür:

Bu kuponlar, Amazon  arama sonuçlarında müşterinin anahtar kelimelerine dayalı olarak görünüyor. Bu, kuponlarınızın daha fazla gösterim alabileceği ve ürününüzü satma şansınızı artırabileceğiniz anlamına geliyor.

2- Görünüm:

Kuponlar, rozet olarak görünecektir. Bu, daha fazla öne çıkacakları ve arama sonuçlarında gezinirken alışveriş yapanların dikkatini çekecekleri anlamına gelir.

3- Müşteri Hedefleme:

En önemlisi, bu kuponlar müşteri segmentinize göre kitle hedefleme seçenekleri sunar.

Kuponlar için mevcut olan tüm hedefleme seçenekleri şunlardır:

 • All Customers (Bütün Amazon müşterileri)
 • Amazon Prime members (Amazon Prime müşterileri)
 • Amazon Student members (Amazon Öğrenci Müşterileri)
 • Amazon Mom members (Amazon üyesi olmayanlar)
 • Customers who have viewed certain ASINs (Belli kodlu ürünleri ziyaret etmiş müşteriler)
 • Customers who have purchased certain ASINs (Belli kodlu ürünleri almış müşteriler)

Amazon Kuponları Nasıl Ayarlanır?

Amazon Seller Central  (Satıcı Merkezi) hesabınızda bu kuponları oluşturmanın dört basit adımı vardır:

1- Kuponunuza ürün ekleyin:

Satıcı Merkez hesabınızda, Advertising (Reklam) sekmesini seçin ve ardından Kuponlar'ı seçin. İlk Kuponunuzu Oluştur düğmesine tıklayın ve bir sonraki bölümde bir kupona 50 ürün (ASIN) yükleyebilirsiniz.

Amazon, daha güçlü bir müşteri hizmetleri deneyimi sağlamak için birden çok ürün eklerken aynı alt kategori veya ürün grubunu seçmeniz gerektiğini hatırlatmaktadır.

Önemli bir not: Kuponlar, kötü performans gösteren bir ürün için çok da işe yaramayacaktır.

Satıcılar, genellikle düşük performans gösteren ürünler için bir destek aracı olarak promosyon araçlarını kullanmaya çalışacaktır, ancak ürünlerinizin performansını ve daha önlerde görüntülenmesine odaklanmanızı  öneririm. Ürününüz ilk sayfada gösterilmiyorsa, 20 USD'lik bir kuponu kimse göremez veya kullanamaz.

Ortalama ve iyi performans gösteren ürünler için potansiyel bir strateji olarak 4. adımı inceleyin.

2- İndirim Oranı Belirleyin:

Belli bir yüzde oran indirimi veya miktar indirimi yapabilirsiniz. Genellikle,  promosyonlarda yüzde indirimi öneriyoruz, ancak her ikisini de test etmeye değer.

Amazon, son 30 günde bir ürünün en düşük fiyatının % 5-80'i arasında bir indirim yapmanızı ister. Teklifi oluşturduğunuzda, bir kupon başlığı belirleyebilirsiniz (örn: el temizleme cihazlarında% 15 tasarruf edin).

3- Bütçenizi Belirleyin:

Bütçeniz :

- İndirim Değeri
- Kupon Kullanım bedeli (her kupon için 0.60$) 

Masrafları için kullanılacaktır.

Satılan ürünlerin dolar tutarındaki indirime ek olarak kupon kullanım bedeli de ödeyeceksiniz.

Örneğin, 10 $ doları değerinde kuponla 30$ karşılığında satılan bir ürün olduğunu varsayalım. Satılan her bir ürün için bütçeniz 10.60 $ azalacaktır.

Bütçeniz tükenince kupon otomatik olarak devre dışı bırakılacaktır.

4- Kuponuzun geçerlilik tarihini ve hedef kitlenizi seçin:

Kuponlar son kullanma süresi 3 aya kadar uzayabilir. Teklifi herkese genişlebilirisiniz veya belirli bir ASIN'yi görüntüleyen kişilere gösterebilirisiniz. Bu sizin seçiminiz.

Potansiyel bir strateji önerisi, tam olarak nasıl performans gösterdiğini görmek için envanterinizdeki en çok satan ürünler için kuponlar oluşturabilirsiniz ve ardından orta performans ürünlerinizde  genel bir kupon oluşturabilirsiniz.

Sonuç:

Amazon’un Kuponları, müşterilerinizle ilgili gerçek zamanlı veriler toplamak ve ürünlerinizin yeni bir tanıtım tekniği kullanarak satış yapmanıza olanak sunuyor.

Trafik ve görünürlük sorununuz varsa kuponunuzun işe yaramayacağını unutmayın.Kötü performans gösteren ürününüz için kurtarıcı olmayacaktır.

Daha çok satıcı kuponlardan faydalandıkça, arama sonuçlarınında farklılık yaratma ihtimali azalacak. Bazılarının bu kuponların çoğalmasıyla ayırt edici olmaktan çıkacağı endişesi var.

Hâlâ test etmeye değer olduklarını ve pahalı olmalarına gerek olmadığını düşünüyoruz. 1 $ 'lık kupon bile bir aciliyet duygusu yaratabilir ve sizi rekabette öne çıkarabilir.


Popüler Yazılar