Amazon Satış Sıralaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amazon Satış Sıralaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Best Sellers Rank (En Çok Satanlar Sıralaması) ya da BSR olarak da bilinen Amazon Satış Sıralaması, Amazon FBA evreninin en önemli yapı taşlarından bir tanesini oluşturuyor. Satış sıralaması hareket ettiğinde milyonlarca dolar kazanılıp kaybedilebiliyor.  

Bundan dolayı satıcıların BSR ile bir aşk/nefret ilişkisi bulunuyor. Yine aynı sebeple BSR’nin sırlarını keşfetmek satıcılar için büyük bir önem taşıyor. Amazon BSR’nin teknik detaylarını açıklama konusunda ketum davransa da bilinen ve başarılarını artırmak isteyen tüm satıcıların bilmesi gereken bir dizi ayrıntı mevcut.

Amazon Satış Sıralaması Nedir?

Amazon Satış Sıralaması ya da BSR, bir ürünün bulunduğu ana ya da alt kategorilerdeki popülaritesini gösteren sayısal bir değer. Amazon katalogunda yer alan her ürün bulunduğu alt kategoride bir sıralama sahibi olsa da bu durum ana kategoriler için geçerli değil.

Örneğin Elektronik kategorisindeki ürünlerin çoğu ana kategorileri için bir BSR’ye sahip değilken, ‘Kulaklık’ gibi alt kategorilerdeki sıralamaları gösterilir durumda.

1 ila 1 milyon+ aralığında değişen BSR değeri yükseldikçe ürünün daha az popüler olduğunu ve satışın azaldığını düşünebiliriz. BSR sıralaması küçüldükçe (yani en popüler olan 1. sıradaki ürüne yaklaştıkça) ürün satışları artmaktadır.

Amazon Satış Sıralaması Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Detay

Amazon satıcı topluluğu uzun süredir BSR üzerinde etkili olan faktörleri tartışıyor. Bu yazımızda çoğu zaman kafa karıştırıcı nitelikte olan bu teorileri bir kenara bırakarak doğruluğu tartışılmaz nitelikte olan 8 faktörü sıralayacağız.

1. İyi bir BSR’ye sahip olmak için satışlara ihtiyacınız var

Ürününüz kategorinizde eşi benzeri olmayan bir ürün olsa dahi, iyi bir sıralamaya sahip olmak için lansmanının ilk döneminde istikrarlı bir şekilde satış elde etmek zorunda. Bu yüzden lansman öncesinde bu ekstra satışları nasıl elde edeceğinizi iyi bir şekilde hesap etmeniz önemli.

Bu bağlamda düşük giriş fiyatı ya da giveaway (promosyon ürün dağıtımı) gibi olasılıkları düşünebileceğiniz gibi, liste optimizasyonuna yoğunlaşabilir, ya da sosyal medya ürün duyurularına yönelebilirsiniz.

2. Satış hızını artırmaya odaklanın

Lansmana başladığınız ve hedeflediğiniz arama terimlerinde (keyword) üst sıralara çıktığınız andan itibaren her geçen gün daha fazla satış getirmeye odaklanın. Satış hızının artışı BSR’nizi hızlı bir şekilde iyileştirecektir.

3. Ürününüzün bir satış tarihçesine ihtiyacı var

Amazon Satış Sıralaması’nı bir rapor olarak düşünebilirsiniz. Bu geçmiş satışlarınızı ve satış performansınızı gözler önüne seren bir gösterge. İstikrarlı bir satış tarihçesi yaratmış olmanız daha stabil ve iyi seviyede bir BSR sahibi olmanın ön koşullarından bir tanesi

4. İstikrarlı satışlar ürünün BSR’si üzerinde daha fazla etkiye sahip

Kısa bir zaman aralığında elde edilen yüksek satışlar BSR çizgisinin zıplamasına sebep olsa da, bu satışlarda istikrar korunmadığı takdirde BSR’nin yeniden çakılacağını ön görebilirsiniz. Bu tip durumlarda keyword sıralamarınız zarar görebilir. Dolayısıyla kısa süreli yüksek satışlar yerine istikrarlı satışları hedeflemelisiniz.

5. BSR mevsimsellik tarafından etkilenmektedir

Mart ayında olduğumuzu ve Amazon’da ürün araştırması yaptığınızı varsayın. Bu noktada havuzlarda kullanılan şişme yatakların çok iyi satış sıralamarına sahip olduğunu ve muazzam satış değerleri kaydettiğini göreceksiniz (ilkbahar tatili ve daha sıcak aylar öncesinde bu ürünlerin satışı hızlanacaktır).

Bu ürünün daimi bir şekilde bu satış değerlerine sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü BSR bir ürünün genel değil o anki satış değerlerine ilişkin bilgi sağlamaktadır. Sonbahar aylarına geldiğimizde aynı ürünlerin satış sıralamalarında bir çakılma yaşanacaktır. Dolayısı ile BSR değerlendirilirken uzun vadeli düşünülmelidir.  

6. BSR satış adedi temelli değil sipariş temelli belirlenmektedir

Yapılan testler tek seferde aynı sipariş içerisinde alınan 30 ürünle yine tek sipariş içerisinde alınan bir ürünün BSR üzerinde aynı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bir başka deyişle BSR’yi etkileyen şey müşterilerin kaç adet ürün aldıkları değil kaç farklı sipariş oluşturulduğudur.

7. Amazon sıralamaları periyodik olarak güncellemektedir

Amazon her iki-üç saatlik aralıkta sıralamalarını yeniden düzenlemektedir. Dolayısıyla bir ürünün BSR’si gün içerisinde çoklu kereler değişime uğramaktadır.

8. Satışlar azaldığında BSR şiddetli bir şekilde düşmez

Tüm ürünlerin kötü günleri olabilir. Amazon bir ürünün BSR’sini hesaplarken satış tarihçesini değerlendirmeye aldığından kısa süreli olan düşüşler BSR’de şiddetli bir düşüşe neden olmamaktadır. Ancak dört gün ve daha fazla süren düşük satışlar sıralama üzerinde şiddetli bir şekilde etkili edebilmektedir.


Popüler Yazılar