Amazon’da Satış mı Yoksa eBay’de Satış mı Daha Karlı?

Amazon’da Satış mı Yoksa eBay’de Satış mı Daha Karlı?


Amazon’da mı yoksa eBay’de mi satış yapmalı? Bu online ticaretle uğraşan hemen hemen herkesin cevabını bilmek için can attığı sorulardan biri. Biz de bu sorunun cevabını merak ettik ve hangisinin daha iyi olduğunu anlamak için bu iki online ticaret mecrasına yakından bakmaya karar verdik.

Ürün fiyatları ve bulunabilirlik

Önce eski dostumuz eBay’e bakalım. Bu e-ticaret sitesi bayadır hayatımızda. Spesifik olmak gerekirse 1995’den beri.

EBay’de satış yapmanın birinci artısı, aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi almak ve satmak için süper uygun bir yer olması. Burada eskiden yeniye her şeyi alıp satmak mümkün. (Tabii yasal olmayan şeyler hariç)

Ebay işte tam bu noktada öne çıkıyor. İkisinde de ikinci el eşya satın alma seçeneğinin olmasına rağmen İnsanlar Amazon’a kıyasla ikinci el eşyalar almak için eBay’den alışveriş yapmayı daha çok seviyor. Bu konuda kesinlikle eBay tercih edilmesi gereken seçenek çünkü açık arttırma modeli kullanılmış ürünlerin satışına oldukça uygun ve oldukça uygun fiyatlar sunmakta.

Açık arttırma modelinin bedeli

Açık arttırma demişken, eBay’de satış yaparken aklınızda bulundurmanız gereken şey fiyat üzerinde (ve dolayısıyla kar oranınızda) çok fazla kontrolünüzün olmayışı. Diğer taraftan Amazon’da fiyat sizin tarafınızdan belirlenir ve fiyat politikanız hakkındaki tüm kontrol sizdedir. EBay’de de sabit fiyatta ürünler satabilirsiniz ama unutmayın eBay müşterisi pazarlık için bu sitede.

Ürün kalitesi

Bir müşteri olarak düşünecek olursak yeni ürün için Amazon’u, ikinci el ürün için eBay’ı tercih edeceğimiz bir gerçek.

Ne tür bir iş yapacağınıza bağlı olarak ikisi de yararınıza olabilir. İşinizi deponuzdaki, arkadaşlarınızın akrabalarınızın çatı katındaki eşyalar üzerine kurarak ikinci eşya mı satacaksınız? Yoksa yeni ürün mü satmak istiyorsunuz?

Bu sizin yapacağınız bir tercih ve hangisi sizin iş modelinize uygunsa onu seçmenizde fayda var. Buradan bakılınca her iki pazar da kendi müşterisi kitlesi için en iyisi duruyor.

Amazon size yıl boyunca para kazandıracak kaliteli ürünler satmak için dizayn edilmiş bir yer. Eğer ürün araştırmanızı, tedarikçi seçiminizi doğru yaparsanız aynı yüksek kalitedeki üründen yıllarca iyi kar etmeniz mümkün.

Satıcı ücretleri

İnsanların eBay’de satışa doğru meyletmesinin diğer bir nedeni ise ücretlerin Amazon’un FBA (Amazon tarafından hazırlama) hizmetine göre genelde daha ucuz olması.

eBay ücretleri

Ödemeniz gereken ücretler:

Insertion fee (Ürün ekleme ücreti) – Satıcılar her ay 50 ücretsiz ürün ekleme hakkına sahiptir. Dükkan açtığınızda bazen bu ürün ekleme sayısı daha fazladır.

Final value fees (Son değer ücretleri) - $50 veya daha az ücretteki ürünler için son satış fiyatının %8’ı. Eğer ürün %50’dan fazlaysa ekstra %5. 

PayPal ücretleri – Sabit $0.45’lik bir ücret ve yapılan transferin %2.9’u.    

Listeleme iyileştirme ücretleri – Bunlar zorunlu ücretler değil ama eğer eBay’de listenizi ön plana çıkarmak istiyorsanız o zaman bu ücretleri ödemeyi düşünebilirsiniz.            

Baby & Toddler Clothing (Bebek & Çocuk Giyimi) kategorisinden kapüşonlu bebek havlusu ürününü örnek alarak eBay ücretleri hesaplama makinesini kullanalım. Sabit ücretler $20.95’e satılan bir ürün için, liste iyileştirme ücretleriyle birlikte ücretler $5.02’e çıkıyor. Eğer müşterilerimize ücretsiz kargo ücreti sunmak istiyorsak bu maliyetlerin üzerine nakliye ücretini de eklememiz gerekiyor.

Ücretleri bir kenara koyarsak, eğer satış işinde yeniyseniz eBay sektöre girmeniz için çok iyi bir yer. Bu ücretler en nihayetinde Amazon’un ücretlerinden daha ucuz.

Sadece eBay’de Amazon FBA’de olduğu gibi indirimli kargo gibi şeyleri de içeren paket bir teklif almayacağınızı unutmayın.

Amazon ücretleri

Amazon’da ödeyeceğiniz ücretler sattığınız ürüne göre değişir. Yine örnek olarak kapüşonlu bebek havlularını kullanalım. Bu havlu gerçekten iyi ürün kriterlerine uyan bir ürün çünkü depolanması ve nakliyesi ucuz ve ürünün hafif ve hacmi büyük değil. Bu ürünlerden bir tanesi $20.95 satılıyor. Bu fiyatı ABD pazarı için Amazon’un FBA hesap makinesine eklediğimizde bazı ilginç kar oranları göreceğiz:

Amazon’da satış ücretlerini (bu durumda $3.14’dur-bu fiyata referral fee (yönlendirme ücreti) ve closing fee (kapanış ücreti) de dahildir) çıkarın. Daha sonra ürün başına $4.78 tutan FBA ücretlerini çıkarın. Bu ücretlere ürünün depolanmasından, paketlenmesine ve müşteriye yollanmasına kadar her şey dahildir. Ürünün Amazon deposuna yollanması ve ürünün kendi maliyetini de hesaba katarsak… bir üründen $6.94 kar elde edildiğini görüyoruz.

Görüldüğü üzere aynı ürünü Amazon’da satmaya kalkışırsanız ürün başına daha fazla ücret, toplamda $7.92, ödemek zorunda kalacaksınız.

Nakliye ücretlerini unutmayın

Tüm bunlar size ufacık şeyi satmak için çok fazla para harcanan ufak bir drama gibi geliyor olabilir, gelmesin. Eğer eBay’de satışa başlamaya karar verirseniz Premium nakliye ücretini sizin ödemeniz gerektiğini, ürünleri sizin paketlemeniz ve depolamanız gerektiğini unutmayın. Tüm bunlar size çok daha pahalıya mal olabilir.

Amazon’un ücretleri yüksek olabilir ama eğer ürün araştırmanızı doğru yaparsanız Amazon’da satış yapmak daha karlı, elverişli ve size ürün fiyatı konusunda daha çok özgürlük şansı veren bir seçenek olabilir.

Ortalıkta çok fazla ücret var

Evet ücret kalemleri biraz fazla ama tam bu noktada bir sorunun cevabını vermeniz gerek: Zamanınız sizin için değerli mi, yoksa boş vaktiniz olduğu için mi satış yapıyorsunuz?

Bu sadece sizin cevaplayabileceğiniz bir soru. İşinizi büyütme ve kendinize vakit ayırmak için vaktinizi efektif kullanmak istiyorsanız FBA’nın hikmetleri nedeniyle tartışmasız Amazon’u seçin. Ama zaman konusunda telaşlanmıyorsanız, ellerinizi kirletmeyi ve ayak işlerine koşuşturmak istiyorsanız, belki eBay sizin içindir.

Bu konuda skoru eBay’e yazmak durumundayız çünkü ücretleri teknik olarak daha az. Ama Amazon’un FBA ücretlerinin bir bariyer olmadığını ve doğru ürünü seçtiğinizi düşünürsek, koli bandına elinizi sürmeden hatırı sayılır kar elde etmeniz mümkün.

Güven

Ebay’ın satıcılar tarafından sevilmesinin diğer bir nedeni ise ürün ve para iadesinin burada çok zor olması. Eğer hayatınızı daha da kolaylaştırmak istiyorsanız sadece “no returns” (iade yapılmaz) kutusunu da işaretleyebilirsiniz. Maalesef Amazon’daki A-Z Garanti meselesi birçok kişiyi burada satış yapmaktan alıkoyuyor.

Müşteri açısından bakacak olursak A-Z Garanti mükemmel bir durum, müşterilere haklarının korunduğunu ve güvende olduklarını duygusunu veriyor. Ve böyle düşünen bir-iki kişi yok 304 milyon kişi var ve bu sayı eBay’ın müşteri sayısının neredeyse iki katı.

Diyelim ki bir ürün alacaksınız, güvenilir bir dükkandan mı yoksa ürün satışından sonra size destek sağlamayan bir dükkandan mı alışveriş yapardınız?

Bu bazıları için cevaplaması çok kolay bir soru. Bu yüzden Amazon’un müşteri sayısı çok yüksek ve insanlar bu siteye güveniyor. O turuncu logoyu gördüklerinde insanlara bir rahatlama geldiği inkar edilemez bir gerçek.

Bu konu hakkında enine boyuna düşünmeniz gerek, satıcı açısından bakacak olursak iade almamak mükemmel bir durum ama bu mesele potansiyel müşterilerinizi büyük oranda azaltıyor. Değip değmediğine karar vermek sizin elinizde.

Eğer ürünleriniz çok iyi bir şekilde listelenmişse, açıklaması ürünün bütün özelliklerini anlatıyorsa, ürün fotoğraflarınız yüksek kalitedeyse ve ürününüzü en iyi şekilde yansıtıyorsa o zaman ürün/ücret iadesi problemiyle karşılaşma oranınız nedir?

Ek olarak her zaman tedarikçinizle ürün iadesi konusunu konuşmalı ve eğer iade oranı belli bir seviyeyi geçerse ücretin onlara yaptığınız ödemeden kesileceği konusunda bir anlaşma yapmalısınız.

Görünen o ki bu konuda skoru Amazon’a yazacağız.

Amazon Prime

Amazon’un eBay’ın yarışmak şöyle dursun yanından bile geçemeyeceği bir gurur kaynağı var, o da Amazon Prime.

Henüz farkına varmamış olabilirsiniz ama ABD’de Amazon Prime kullanmadan yaşayamayacak insanlar var ve bu topluluk başka yerden alışveriş yapmayı kesinlikle reddetme gibi davranış özellikleri gösteriyor. Köşedeki marketten bile alabilecekleri şeyleri Amazon’dan alan kişilerden bahsediyoruz. Bu insanların amacı ne diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu kişiler aynı günde kapılarına kadar gelen ve muhtemelen diğer yerlere kıyasla daha ucuz gelen ürün ve hizmetin büyüsüne kapılmış durumda. Şöyle bir düşününce, sevilmeyecek şey değil, çok da kınamamak gerek sanırım.

Satıcı açısından bakılacak olursa Amazon Prime yine gerçek olamayacak kadar iyi duruyor. Amazon Prime satıcılara ABD’de 90 milyon dünya çapında ise 45 milyon müşteriye ulaşma şansı sunuyor. Bu çok çılgın bir sayı. Bir de bu insanların çoğunun Amazon’dan haftalık hatta günlük alışveriş yaptığını düşünürseniz, evet, galiba Amazon Prime gerçek olamayacak kadar iyi.

Bu hacimde bir müşteri varken ve bu insanlar (PayPal ile uğraşmak yerine) bir butona tıklayarak satış işlemini tamamlayarak resmen sizin ürününüze para vermek için hazırda beklerken neden başka bir yerde satış yapmak isteyesiniz?

FBA

Bu iki ticaret sitesini birbirinden ayıran diğer bir şey Amazon’un sunduğu FBA programı. Bu program sayesinde gülünç şeylerden doğan stresten korunuyor ve zaman kaybının önüne geçmiş oluyorsunuz. Parmağınızı oynatmadan ürününüzü depoda saklatıyor, paketliyor ve müşteriye yollatıyorsunuz. Bu işi sahilde güneşlenip bir yandan limonatanızı yudumlarken bile yapabilirsiniz.

Evet bu hizmet için ücret ödemek zorundasınız ama daha önce de bahsettiğimiz gibi önce kendinize zamanınızın önemli olup olmadığını sormalısınız. Gerçekten ürünlerinizi etiketleyerek, paketleyerek ve sonra müşteriye ulaştırmak için kargo ofisine giderek saatlerinizi harcamak istiyor musunuz? Bazıları için bu süper bir fikir olsa da diğerleri için kulağa o kadar hoş gelmiyor olabilir. Evet FBA programı için bir ücret ödemek zorundasınız ama bize kalırsa bu ücret alacağınız ve müşterilerinize sunacağınız hizmete değer.

Aşağı yukarı ana noktalar bunlar. Şimdi listemize bakıp kimin kazandığına bakalım.

Evet, eBay daha ucuz. Evet, eBay’de daha az katı kurallar ve düzenlemeler olduğu için daha fazla seçim hakkına sahipsiniz ama bu iki websitesini birbirinden ayıran noktalar da tam olarak bunlar. Bir satıcı olarak her zaman müşterinizi düşünmeniz gerekli. Ne istiyorlar, satış tecrübelerinden beklentileri neler… Amazon’un mükemmel müşteri deneyimi sunması bu açıdan önemli.

EBay’ın 170 milyon kullanıcısıyla karşılaştırıldığında Amazon’da 304 milyon aktif kullanıcıya erişerek büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Prime müşterilerinin satın alma konusundaki kararlığından bahsetmiyorum bile.

Sizin yerinize bu sorulara benim cevap vermem gerekirse… Tüm ürünlerimi paketlemek istiyor muyum? Hayır. Tüm ürünlerimin kargosuyla ilgilenmek istiyor muyum? Hayır. Tüm ürünlerimi kendim mi depolamak istiyorum? Hayır.

Benim zamanım benim için oldukça değerli ve bu zamanı sevdiklerimle ve işimi geliştirmek ve büyütmek için kullanmayı tercih ederim.

Kazananın kim olduğuna işinizi ve iş stratejinizi göz önüne alarak kendiniz karar vermelisiniz. Biraz zaman ayırarak bu soruları kendinize sorun ve sizin için en iyi olanı bulun. Her iki e-ticaret sitesinin de kendine has mükemmel özellikleri, artı ve eksileri var.

Benim için kazanan Amazon. Peki sizin için kazanan kim?


Popüler Yazılar