Amazon Satıcılarının Sıkça Karşılaştığı Zorluklar

Amazon Satıcılarının Sıkça Karşılaştığı Zorluklar


 

Seller Central hesabınızı kurdunuz ve ürününüzü satışa açtınız. Şimdi büyük paralar kazanmaya hazırsınız. Peki işler dilediğiniz gibi ilerliyor mu?

Yeni satıcılar bu soruya sıklıkla olumsuz yanıt verecektir. Hesapları askıya alınan veya reklam harcamalarını gelire dönüştüremeyen satıcıları sıklıkla duymuşsunuzdur. Her yıl yaklaşık bir milyon yeni satıcı büyük umutlarla Amazon'a katılıyor. Platform genişlemeye devam ettikçe, sürekli değişen şartlara uyum sağlayamayan satıcı sayısı da katlanıyor.

İşin iyi tarafı, piyasada bu kadar çok satıcı varken, karşılaştığınız sorunu ilk yaşayan muhtemelen siz değilsiniz. Aslında, birçok deneyimsiz satıcı benzer zorluklarla karşılaşır. Bu yazımızda satıcıların en sık karşılaştığı sorunları inceleyeceğiz.


Beklenenden Yüksek Maliyetler

Amazon, profesyonel satıcı hesabı için satıcılardan ayda 39,99$ ücret talep ediyor, bu ilk başta kulağa oldukça makul geliyor. Ancak bu fiyat, Amazon’un her satıştan alacağı sayısız ücretlerin yanında hiçbir şey. Gerçekte FBA ücretleri, ürünün satış fiyatının yaklaşık üçte birini oluşturur. Ayrıca, her zaman sevk ücretleri, depolama ücretleri, vergiler, müşteri iadeleri, reklam maliyetleri ve daha fazlasının da oluşacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Her satışın size maliyetinin doğru muhasebesini tutmanızı öneririz. Özellikle, kar marjlarını titizlikle takip etmelisiniz. Yüksek kar marjları ile satış yaptığınız fiziksel işletmenizi Amazon’a taşıyorsanız, FBA maliyetlerini telafi etmek için muhtemelen fiyatınızı yükseltmeniz gerekecektir.

Hızlı ve ücretsiz gönderim, sürdürülebilir bir kar marjı ve yönetilebilir maliyetler arasında bir denge bulmak meşakkatli bir iştir. Becerilerinize ve imkanlarınıza bağlı olarak bunu yapmanın birçok yolu vardır. Harici muhasebe yazılımlarını kullanabilir, Amazon raporlarına kendiniz kafa yorabilir veya profesyonel bir muhasebeci tutabilirsiniz. Ayrıca, hesabınızı sizin yerinize yönetmesi için danışmanlardan yardım alabilir ve günlük işlerin yükünden kurtulabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, ne için ödeme yaptığınızı bilmeden arkanıza yaslanıp ciro toplamayın ve çözüm aramak için sorun çıkana kadar beklemeyin.

Not: Ürününüzün doğru ölçülüp, tartıldığından emin olarak, FBA ücretlerinizin doğru olup olmadığını öğrenin. Örneğin, ürünün varyasyonları için oluşan FBA maliyetlerinde herhangi bir tutarsızlık görürseniz, ürünün yeniden ölçülmesi için talepte bulunun.


Stok Yönetimi

FBA iş modeli ile çalışacak satıcılar, sipariş karşılama ve depolama için Amazon’a güvenebilir. Ancak, stokların daimiyetini sağlamak ve satış için doğru şekilde etiketlendiğinden emin olmak satıcının sorumluluğundadır. Deneyimsiz satıcıların bu aşamada sıklıkla sorun yaşadığını biliyoruz. Geriye bakılacak bir satış geçmişi olmadığında, ne kadar büyük bir stok derinliğine ihtiyaç olduğunu kestirmek zordur. Ayrıca Amazon, satıcılar için depolama limitleri belirler ve bu limitler satış yapılan kategori ve satış hızınıza göre belirlenir. 

Satıcı panelindeki, "Manage FBA Inventory" menüsünden envanterinize göz atabilirsiniz. Bu gösterge panosu, hangi malların mevcut olduğunu, hangilerinin rezerve edildiğini kolayca görmenizi ve yeni stok girişi seçeneklerine hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Kullanılabilir envantere tıklarsanız, gelenleri, lojistik merkezleri arasında nelerin aktarıldığını ve daha fazlasını da görebilirsiniz.

"Set Replenishment Alerts" bağlantısını kullandığınızda, ortalama satış hızını görebilir ve stok sayısı azaldığından haberdar olmak için bir hatırlatma uyarısı ayarlayabilirsiniz. Bu nokta, özellikle çok sayıda SKU sahibi hesaplar için oldukça önemlidir. Envanter seviyelerini gözden kaçırmak çok kolaydır ve uzun vadede yüksek maliyetler oluşturabilir.

Birçok FBA satıcısı, stok durumlarının devamlılığını sağlamak adına stok kontrolleri gerçekleştiren, üretim veya gönderim önerisinde bulunan üçüncü parti yazılım programlarından yardım alır.

Satıcıların yeterli envanter derinliğini, satılmayan eski envanter oluşturmayacak şekilde sağlaması gerekir. Yaşlanmış envantere çözüm olarak stoklar geri çekilebilir veya düşük fiyatlarla stoklar eritilebilir. Bu senaryoların uygulanabilirliği ve yararı her satıcı için farklılık gösterecektir.

6 haftalık satışı karşılayacak envanter derinliği optimum olarak kabul edilir. Özellikle yılın 4. çeyreğinde satış artışları veya ürün türüne bağlı olarak özel günlerin satış hızına etkisi envanter planlanırken göz önünde bulundurulmalıdır.

Satış deneyiminiz bir yıla ulaştığında, gelecek dönemler için gerekli stok seviyelerini kestirmek çok daha kolay olacaktır. Satış geçmişinizi sıklıkla takip edin ve oluşan raporları alın. Böylece gerektiğinde verileri inceleme şansınız olacaktır.

 

Ürünlerin Satışa Kapatılması

Ürün listelerinin beklenmedik bir anda satışa kapatılması her satıcı için aşılması zor bir engeldir. Özellik düşük sayıda ASIN ile ticaret yapan işletmelerde sonuçlar çok daha zarar verici olabilir.

Özellikle sağlık, güzellik, bebek ürünleri, gıda gibi kategorilerde listeler daha yüksek oranda askıya alınır veya satışa kapatılır. Her durumun kendine özgü gereklilikleri ve kısıtlamaları olduğundan genel geçer bir çözüm yolu olduğunu söylemek güçtür.

Özellikle yeni başlayan satıcıların, ürün listelerini tehlikeye atmamak adına satıcı panelinden ürün yönergelerini incelemesi faydalı olacaktır. Bazı kategorilerden kaçınmak, doğru kategori şablonu ile yükleme yapıldığından emin olmak, satılmak istenen ürünlerin herhangi bir sertifika veya onay ihtiyacı olup olmadığını bilmek işletmeler için batmak ve ya çıkmak anlamına gelebilir.


Ayrıca satıcı panelinde “Voice of the customer” başlığı ile sunulan sayfada müşterilerin ürün hakkındaki görüşlerini takip etmek ve listeler aktifken burada görülen sorunları çözmek üzere aksiyon almak en doğru hareket olacaktır. 

Eğer satış yaptığınız ürünün sahte olması ile ilgili bir şikayet alırsanız tedarikçi veya üreticiden temin edilecek bir takım belgelere ihtiyaç duyacaksınız. Hatta bu belgeleri elinizin altında bulundurmak gerektiğinde liste sağlığını en az etkileyecek şekilde durumu çözmenize yardımcı olacaktır.


Ürün Yorumları Gereklidir!

Ürün yorumlarının Amazon’da başarının anahtarı olduğu bilinen bir gerçek. Düşük derecelendirmeli bir listenin rekabetçi olması beklenemez.

Ürün yorumu elde etmek için aldığınız siparişler üzerinden manuel olarak yorum talebinde bulunabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, Amazon’un müşteri satıcı iletişimi için belli kısıtlamaları bulunur. Amazon’u karşınıza almamak adına iletişimi bu sınırlar içerisinde devam ettirmelisiniz.

Satışlar tırmandığında her bir sipariş için yorum talebini manuel olarak yapmak ciddi bir iş yükü oluşturacağından üçüncü parti yazılımlar kullanmak çoğu satıcının tercih ettiği yöntemlerdendir.

Son olarak müşterilerden gelen geri dönüşleri ve piyasada rekabet halinde bulunduğunuz diğer ürünleri değerlendirerek ürün listelerini optimize ettiğinizden emin olun. Müşterilerin görmek istediği bilgileri sağlarsanız daha yüksek dönüşüm ve daha düşük iade oranları yakalayabilirsiniz. Sınırlı bilgi sunan bir listenin negatif bir müşteri deneyimi ve dolayısıyla kötü ürün yorumları yaratması daha olasıdır.

 

Yeni satıcılar için Amazon oldukça zorlayıcıdır. Ancak karşılaştığınız sorunlar ile alakalı yardım almanın birçok yolu bulunur. Satıcı panelinin yardım sayfaları, Amazon’un satıcı forumu çözüm aramaya başlamak için iyi birer noktadır. Ayrıca daha spesifik sorunlar veya acil durumlar için satış destek ekibi ile görüşme planlama şansınız bulunur. Bunlar dışında, çeşitli platformlardaki harici gruplardan yardım gören birçok satıcı bulunur. Tüm bu aşamaların faydasız kaldığı durumlarda profesyonellerden yardım almak satıcıların başvurduğu bir diğer yoldur.
 


Popüler Yazılar