Amazon Satıcı Desteğiyle Nasıl İletişime Geçilir?

Amazon Satıcı Desteğiyle Nasıl İletişime Geçilir?


Amazon’da satıcı olmak, hedef kitlelere ulaşmak, ürün sayfalarını düzenlemek, sevkiyat tarihlerini ve envanter limitlerini takip etmek gibi birçok farklı alandaki işi eş zamanlı olarak sürdürmeyi gerektirir. İşin gerekliliği olan her kolda başarı sağlandığında satışlar ve düzenli büyüme de ardından gelecektir.

Bu yolda ilerlerken belli noktalarda satıcı desteğine ihtiyaç duyulur. Kimi zaman ürünlerin Amazon depolarına alımları, kimi zaman satışını gerçekleştireceğiniz ürünlerle ilgili problemler gibi farklı konularda destek ekibinin kapısını çalmak durumunda kalırız.

Satıcı desteğinin web üzerinden bulunabilen ve herkesin ulaşabildiği bir telefon numarası bulunmamaktadır ve kimi satıcılar destek ekibine ulaşmanın oldukça dolambaçlı olduğunu söyleyebilir.


Satıcı Desteğinin Telefon Numarası Nedir?

Satıcı destek merkezinin herkese açık ve dış aramaları kabul eden bir telefonu bulunmamaktadır. Yalnızca satıcı panelinde oturum açarak destek kısmından “Contact by Phone” seçeneği ile ulaşılabilmektedir. Bu adımları izlemek sizi yaşadığınız sorunlar konusunda size yardımcı olabilecek ve sorularınızı yanıtlayacak müşteri destek uzmanına yönlendirecektir.


Satıcı Desteği Aracılığıyla Neler Gerçekleştirilebilir?

Seller Central platformu üzerinden erişilebilen Amazon Satıcı Desteği aracılığıyla, çeşitli hizmetlerden yararlanabilir ve çok sayıda sorunu engellere takılmadan çözebilirsiniz. Eğer destek ekibine yeterince başvurmuyorsanız sağlanan çeşitli bilgi, imkan ve kolaylıktan mahrum kalıyor olabilirsiniz.

Tüm destek konularını tek çırpıda saymak zor olsa da hangi konularda yardım alabileceğinizi biraz daha netleştirmek adına birkaç örnek verelim.

  • Yeni ürün listeleme sorunları
  • Mevcut ürün listelerini optimize etme
  • Fatura ayrıntıları
  • Hesabın askıya alınması süreci
  • Amazon lojistik yönetimi
  • Envanter sorunları
  • Fiyatlandırmalar
  • Müşteri iletişimleri
  • Hesap bilgisi güncellemeleri

Destek temsilcileri sorunlarınızı bir telefon görüşmesi içerisinde çözemeseler dahi sorunun kaynağı konusunda yol gösterici olabilirler.


Amazon Satıcı Desteği ile İrtibata Geçmenin Yolları

Amazon’dan destek almak telefon görüşmelerinin yanı sıra online chat ve e-mail üzerinden de mümkündür. Hangi yol seçilirse seçilsin ilk adım olarak satıcı panelinde oturum açılmalı ve yardım sayfası kullanılmalıdır. 

Döküman sağlanmasının gerekebileceği işlemler için seçilmesi gereken yöntem genellikle yazılı görüşmeler olacaktır.


Destek İmkanlarını Etkili Kullanmanın İpuçları

Satıcılara sunulan destek hizmetinden en iyi şekilde yararlanmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç noktadan bahsedilebilir.

Telefon üzerinden destek alacaksanız öncelikle gelecek aramaya hazır olun. Arama yapmak yerine Amazon Satıcı Desteği'nden bir telefon alacağınız için programınızı buna göre organize ettiğinizden emin olun.

Destek talebiniz istediğiniz noktaya doğru ilerlemiyor olsa bile kibar ve profesyonel bir tutum sergileyin. Bu tutum kaba davranışların doğuracağı bağlantı kesintilerinin de önüne geçecektir.

Arama üzerinden gerçekleşen desteklerde konuşmalar genellikle hızlı şekilde ilerler. Konuşma içerisinde gerekli olabilecek bilgileri hazır tutun. 

Sizin onlardan olduğu kadar destek ekibinin de sizden taleplerleri olabilir. Konuşma sırasında konu ile ilgili yardımcı olabileceğini düşündüğünüz çalışanlarınız ile irtibat halinde olmak isteyebilirsiniz.

Arama dışı seçeneklerin kimi koşullarda zaman kazandırıcı olabileceğini unutmayın. Cevaplarınız Amazon’un kendi satıcı forumunda, yardım kısmında bulunan bilgi tabanında veya sıkça sorulan sorular kısımlarında yer alıyor olabilir.

 

Amazon Satıcı Desteği: S.S.S.

Amazon Satıcı Desteği’nin bir online chat opsiyonu bulunuyor mu?
Online chat, Amazon Satıcı Desteği’nden yardım almakta kullanılabilecek birçok seçenekten biridir. Amazon Seller Central'da oturum açtıktan sonra sohbet seçeneğini bulabilirsiniz.

Destek görüşmesi için hangi bilgileri hazırlamalıyım?
Her destek görüşmesinde standart olarak istenilen bir bilgi bulunmamakta ve yardım alınacak konu ile birlikte gereklilikler değişmektedir.

Örneğin nakliye ile ilgili bir probleminiz varsa gönderi numaraları, faturalandırmalar ile ilgili sorunlarınız varsa ilgili sipariş numarası veya alıcı bilgileri, ürün eklemede yaşadığınız problemler için aldığınız hata mesajları destek süresince sizden talep edilebilir. Dolayısıyla destek için size ulaşıldığında satıcı paneline erişiminiz olduğundan emin olun.


Popüler Yazılar