Sanal ‘Bundle’ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sanal ‘Bundle’ Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Şu sıralar Amazon dünyasının en sıcak gelişmeleri arasında yer alan Bundle aracı halen daha Beta aşamasında bir uygulama. 2019’un sonlarından bu yana bir grup satıcı tarafından Beta test grubu çerçevesinde kullanılan araç şimdi Brand Registry, yani marka kaydı programına dahil olan satıcılar tarafından kullanılabilecek. Bundle aracından yararlanıp yararlanamayacağınızı buradan kontrol edebilirsiniz

Ne İşe Yarıyor?

Amazon aracın ne işe yaradığını şöyle tanımlıyor: 

“FBA için Bundle Aracı, marka sahiplerinin 2 ila 5 tamamlayıcı üründen sanal ‘bundle’lar oluşturarak bunları tek bir ürün sayfası üzerinden satmalarına olanak tanıyor. Özellik, marka sahiplerinin FBA depolarında yer alan ve fiziksel olarak birlikte paketlenmemiş ürünlerini bir arada satmalarına yardımcı oluyor.”

Örneğin markanız altındaki ASIN’lerden bir tanesinde tahta kase, bir diğerinde ise tahta kaşık satıyorsunuz. Araç, bu iki üründen oluşan ayrı bir ASIN yaratmanıza olanak tanıyor. Eğer bir kullanıcı bu yeni ASIN’e ait sayfaya girip satın alım gerçekleştirirse Amazon FBA depolarındaki envanterinizde yer alan bu iki ürünü birleştirerek müşteriye gönderimini sağlıyor. Daha önce iki ürününüzü paket halinde satmayı istemeniz halinde bunları fiziksel olarak birlikte paketleyip ayrı bir liste üzerinden depolara gönderim yapmanız gerekiyordu. 

Amazon Neden Bunu Yapıyor?

Önce avantajlarından bahsedelim. Öncelikle yukarıda bahsedildiği gibi ürünlerinizi önden birleştirip paketlemek zorunda kalmadan, Amazon depolarına ayrı ayrı göndererek ‘bundle’ halinde satışlarını gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunu yaparken farklı bir UPC kullanmanıza da gerek kalmıyor. 

Ürünlerin ‘Birlikte Satın Alınan Ürünler’ (frequently bought together) bölümüne girmesini beklemeksizin, birlikte satışını sağlayabiliyorsunuz. Bir ürün sanal bundle’ın parçası haline getirildiğinde bu bundle ürün sayfasında ana imajın hemen altında görünür bir alanda müşterilerin karşısına çıkıyor. Aşağıdaki imajda bu şekilde oluşturulan bir bundle’ın ürün sayfasında nerede gösterildiğini görebilirsiniz. 

Bir başka avantaj şu: Daha önce çoklu ürünlerinizin satışını gerçekleştirmek istediğinizde bunun için bir promosyon oluşturmanız gerekiyordu. Ürün sayfasında bunu anlattığınız bölüm küçük, okuması zor ve müşteriyi kodlarla uğraştıran bir yerdi. Yeni uygulama ile markanız altında çoklu ürün satışını çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Uygulama şimdilik masaüstünden alışveriş yapan kullanıcılara görünür durumda. Yine akılda bulundurulması gereken bir konu, birlikte gönderilen ürünler için FBA komisyonlarında herhangi bir indirim sağlanmıyor (bundle’ı çekici hale getirmek için iki ürünün birlikte satış fiyatını düşürmemiz gerekeceğini düşünebiliriz). Bundle ayrı bir ürün sayfasına sahip olacağından yazılan yorumlar bu yeni sayfaya ait ancak iade durumunda müşteriler ürünleri tekil olarak iade etme hakkına sahip. 

Her yönüyle ilgi çekici duran bu uygulamanın satıcılar için ne kadar avantaj ya da dezavantaj sağlayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.     


Popüler Yazılar