Amazon Reklamlarım (PPC) Görüntülenmiyor ?

Amazon Reklamlarım (PPC) Görüntülenmiyor ?


Facebook sayfamızda en çok karşımıza çıkan sorulardan biri oluşturulan PPC kampanyalarının görüntülenme almama problemi. Kimi arkadaşlarımız yüksek bütçe vermelerine rağmen reklamlarının impression (görüntüleme) almadığını sıklıkla belirtiyor. Bu yazımızda PPC kampanyalarındaki görüntülenme sayılarını etkileyen faktörleri inceleyeceğiz. Amazon reklamlarında yeni olan arkadaşların PPC ile ile ilgili diğer paylaşımlarımızı okumalarını tavsiye ederiz. Unutmayın Amazon’da başarıya giden yolda PPC kampanyalarınızı ve maliyetlerinizi doğru yönetmeniz kritik önem taşımaktadır.

 

Amazon Arama Sonuçlarındaki Görüntülenmeler

Reklamlarınızdaki görüntülenme sayısı, reklamınızın görüntülendiği kelimenin organik aranma sayısı ile doğru orantılı olarak artıyor olsa dahi, reklamınızın arka sayfalarda çıkıyor olması, arka sayfalara giden müşteri sayısı gittikçe düştüğü gitgide daha az görüntülenme alacaktır. Dolayısıyla 20. sayfada çıkan bir reklam ilk sayfadaki bir reklama göre çok daha az görüntüleme alacak ya da hiç görüntüleme almayacaktır. Reklamınızın görüntülenmesi için verdiğiniz teklif (bid) burada önemli bir rol oynuyor olsa da, teklifinizin yüksek olması tek başına yeterli değildir.

 

Ürünün Yanlış Alt Kategoride Listelenmiş Olması

Amazon ürününüzü reklam verdiğiniz kelimede gösterirken ürünün reklam verilen kelime ile ilgili olup olmadığını dikkate alır. Örneğin kulaklık satıyosanız, T-Shirt kelimesinde reklam verdiğinizde Amazon reklamınızı kullanıcılara göstermeyebilir. Amazon reklam verilen kelimenin, ürününüz ile ilgili olup olmadığına bakarken ürününüzün bulunduğu alt kategoriyi ve bu alt kategoriyi sizinle paylaşan diğer ürünlerin reklamlarını dikkate alır. Ürününüzü yanlış alt kategoride listelemeniz kimi arama sonuçlarında reklamlarınızın görünmemesine sebep olacaktır.

 

Bütçenizin Yeteri Kadar Yüksek Olmaması

Amazon tıklama sağlamış olan keywodlere verilen reklamları tercih eder. Bu sebeple eğer kampanyanızda birden fazla kelime varsa bu kelimelerden birinin geçmişte diğerlerine göre daha iyi performans sergilemiş olması ve kartopu etkisi yaratarak Amazon tarafından gittikçe daha fazla görüntülenme ile ödüllendirilmiş olması muhtemeldir. Her ne kadar bu durum kulağa hoş gelse de, eğer bütçeniz yeterli değilse, tek bir keyword bütçenizin çok büyük bir bölümünü hızlı bir şekilde tüketiyor ve diğer keywordlere harcayacak bütçe bırakamıyor olabilir. Özellikle kendinizin oluşturduğu Manual - Exact tipi kampanyalarda bu durumla karşılaşıyor olabilirsiniz. Dolayısı ile kampanyanızın içine girerek hangi keyword’ün bütçenizi ne kadar tükettiğini incelemek isteyebilirsiniz.

 

Hiç Görüntülenme / Tıklama / Satış Geçmişinin Olmaması

Amazon’un hemen hemen her alandaki ‘’başarılı satıcılara daha fazla destek ol’’ mantığı Amazon reklamları için de geçerlidir. Eğer daha önce hiç reklam vermediğiniz bir keyword’de reklam veriyorsanız (bu ürününüz için ilk kez verdiğiniz reklam da olabilir) Amazon teklifiniz yüksek olsa dahi sizi ön sayfalarda ya da hiç göstermeyebilir. Bu durumu yenmenin bir kaç yöntemi bulunmaktadır

  • Eğer ürününüz arka sayfalarda ise ürününüzün yerini AmzCozumleri Ücretsiz Chrome Uzantısı ile tespit edin ve ürününüzü reklam linkiniz üzerinden aldırın (tam fiyattan ya da kuponla aldırım olabilir). Bu sayede Amazon ürününüzün reklamdaki keyword ile ilgili olduğunu düşünecek ve git gider reklamınızı daha önce sayfalarda çıkaracaktır.
  • Reklam teklifinizi yüzdesel artışlar ile azdan başlayarak arttırın, bir anda yüksek teklif vermenize göre azar azar artışlar yapmanız daha efektif olacaktır.
  • Click - Through - Rate, Türkçesi ‘’ürüne tıklayan kişilerin ürünü alma oranı’’ her alanda olduğu gibi reklam kampanyalarınız için de son derece önemlidir. CTR’ı yüksek olan ürünlerdeki reklam kampanyaları daha iyi sonuç verecektir.

 

Başka Bir Otomatik Kampanyada Geçmiş Olması

Manual - Exact kampanyaların Otomatik kampanyalara göre daha az ya da hiç görüntülenme almamasının sebeplerinden biri exact kampanyada yer verdiğiniz bir keyword’ün hali hazırda aktif olan bir Oto kampanyada yer alıyor olması olabilir. Amazon böyle bir durumla karşılaştığında genellikle geçmişi olan kampanyadaki keyword’leri göstermeyi tercih edecektir. Böyle bir durumla karşılaşıp karşılaşmadığınızı anlayabilmek için öncelikle Oto kampaynızın keyword raporunu indirip içerisindeki kelimeleri kontrol etmeli ve eğer Manual - Exact kampayanızda görüntülenme almakta zorlandığınız kelimeleri Oto kampanya içerisinde negative keywords’e eklemelisiniz.

 

Teklifin Yeteri Kadar Yüksek Olmaması

En çok bilinen ve en aşikar sebep olsa da son madde olarak teklifin yeteri kadar yüksek olmama ihtimaline de yer vermek istedik, en genel sebep olarak her ne kadar diğer tüm kriterler sağlansa da, eğer teklifiniz diğer satıcıların teklifine oranla düşükse ürününüz arka sayfalarda gösterilecek ve buna bağlı olarak görüntülenme sayılarınız düşük olacaktır.


Popüler Yazılar