Amazon Reklamlamasındaki Değişikliklerden Haberiniz Var mı?

Amazon Reklamlamasındaki Değişikliklerden Haberiniz Var mı?


Artık Amazon’da reklam verirken müşterileri hedeflemede daha çok kontrol sahibi olabilirsiniz. Amazon’un geçtiğimiz haftalarda duyurduğu Sponsored Product Ads yöntemi ile sizin ürününüze benzeyen ürünlerin sayfası içerisinde reklam yapabileceksiniz.

Amazon Reklamlarında Neler Değişiyor?

Ürün Hedeflemesi ile Tanışın:

İlk büyük değişiklik artık direkt olarak hedeflediğiniz ürünlere reklam verebiliyor olmanız. Artık reklam verirken belirli bir ürünü, alt kategoriyi ve/veya markayı hedefleyebileceksiniz. 

Auto-Kampanyalarda Geliştirme:

İkinci büyük yenilik otomatik kampanyalarda oldu, artık aynı manuel kampanyalarda olduğu gibi otomatik reklam verirken de ürünerinizin görünmesini istemediğiniz, muhtemelen ilgisiz ya da size maliyeti çok yüksek olan negative kelimeleri belirleyerek, reklamlarınızın bu kelimelerde çıkmamasını sağlayabilirsiniz.

Reklamlardaki Değişikliklerin Üç Önemli Faydası

Amazon’a göre, yapılan değişiklikler satıcılar için bir çok avantajı beraberinde getiriyor.

1. Daha fazla hedefleme seçeneği: Yeni ürün hedeflemesi ile müşterilere ulaşmak daha kolay olacak, müşteriler zaten hali hazırda filtrelemelerini yapmış ve sizinkine benzer bir ürünün sayfasına girmiş oldukları için buradan sağlayacağınız dönüşüm oranının eski tip kampanyalara göre daha yüksek olmasını bekleyebilirsiniz. 

2. Kampanyalarınız üzerinde daha fazla kontrol: Oto kampanyalar sizin ürününüze benzer anahtar kelimeleri olan ve benzer kategoride bulunan ürünleri hedeflemeye devam edecek Ancak artık size maliyeti yüksek olan kelimeleri negative keywords’e yazarak otomatik kampanyalarınızın maliyetini daha iyi bir şekilde yönetebileceksiniz

 

3. Yeni raporlar: Yeni ürün hedefli kampanyalarla hangi rakip ürünlerden iyi dönüşüm sağladığınızı görebilecek, gelecekteki kampanyalarınızı bu rakip ve hatta markalar üzerinde şekillendirebileceksiniz. Raporlar içerisinde targeting raporundan bu verilere ulaşabileceksiniz.

“AmzCozumleri olarak yaptığımız ilk testlerde yeni ürün hedefi reklam kampanyalarındaki conversion oranının (reklama tıklayan müşterinin ürünü alma oranı) eski tip kampanyalara göre daha iyi olduğunu gördük. Ancak ürün hedefi kampanyalarının yeni tanıtılmasıyla oluşan ilgiden dolayı malesef şuan için reklam fiyatları oldukça yüksek, ilerleyen zamanlarda fiyatların düşerek ürün hedefi kampanyalarının daha da kullanışlı hale geleceğini düşünüyoruz – Yiğit Tuna”

Anahtar Kelime Hedeflemesi vs. Ürün Hedeflemesi

Anahtar kelime hedeflemesi ile ürün hedeflemesi arasındaki başlığa farklılıkların üzerinden geçelim:

Anahtar kelime hedeflemesi (Keyword Targeting) nedir?

Anahtar kelime hedeflemesi hedeflemesi sayesinde belirlediğiniz kelimelerde ürününüz müşterilere arama yaptıkları sayfada ya da aramaları sonuçlarında ulaştıkları detay sayfalarda gösterilir. 

Örnek vermek gerekecek olursa: ürününüzün Kablosuz Şarj Aleti olduğunu farzedelim, “Kablosuz Şarj Aleti” kelime öbeğine reklam verirseniz reklamınız bunu arayan müşterilerin arama sonuçlarında ve girdikleri detay sayfalarda yerini alacaktır.

Ürün hedeflemesi (Product Targeting) nedir?

Ürün hedeflemesi Amazon’un bizlerle yeni tanıştırdığı, ürünleri, kategorileri, markaları ve diğer farklı özellikleri hedefleyebildiğimiz reklam kampanya tipidir.

Örnek vermemiz gerekirse: Kablosuz şarj cihazı sattığınızı farzedelim, sizinkine çok benzeyen belki de aynı modeli bir rakibinizin ilk sayfadan sattığını, yorumlarının iyi olduğunu ve hatta fiyatınızın sizin fiyatınızdan yüksek olduğunu farkettiniz. Ürün hedeflemesi ile direkt olarak reklamlarınızın, rakibinizin ürün sayfasında çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

Kategori hedeflemesi: Aşağıdaki resimdeki gibi kategori hedeflemesi yaparak ürününüzle ilgili kategorileri hedefleyebilirsiniz. Aynı zamanda kategorilerde görünürken hangi markalarda ve/veya kaç yıldız ortalamasından yüksek ürünlerde reklamnızın çıkacağını belirleyebilirsiniz.

ASIN Hedeflemesi : Aşağıda gördüğünüz “individual products” kısmına gelerek reklamınızın görünmesini istediğiniz rakip ürünleri belirleyebilirsiniz. 


Popüler Yazılar