2021 Amazon Reklam Rehberi II

2021 Amazon Reklam Rehberi II


2021 Amazon Reklam Rehberi yazı serimizde Amazon’da uygulanabilecek pazarlama stratejilerini incelemeye devam ediyoruz.


Sponsored Brand Ads (Sponsorlu Marka Reklamları)

Daha önceden “Amazon Headline Search Ads” olarak bilinen “Sponsored Brand” yani sponsorlu marka reklamları, Amazon’da marka kaydı oluşturmuş satıcıların kullanabileceği gelişmiş bir reklam çeşididir.

Bu türdeki reklamlar markanızın “Amazon Store” kısmına trafik çekerek marka değerini yükseltmek için kullanılır. Markanıza ait mağaza sayfasına yönlendiren bu reklamların avantajı, reklama tıklayan potansiyel müşterilerin sadece sizin ürünlerinizi, sizin kararlaştırdığınız düzen içerisinde görebilmesidir. 

Aşağıda paylaşılan görselde görebileceğiniz gibi sponsorlu marka reklamları “banner” olarak tarif edilen biçimdedir ve marka logosu ile marka sloganını barındırır. Ayrıca seçilmiş olan 3 adet ürün de reklam alanı içerisinde bulunur.

Tek reklam içerisine yerleştirilmiş birden fazla ürün, marka farkındalığının yükseltilmesine katkı sağlar. Paylaşılan görselde bulunan her bir ürün, reklam verenin belirlediği bir Amazon  mağaza sayfasına yönlendirme yapar. Bu mağaza sayfalarında başka markaların reklamları bulunmaz. Müşteri reklam veren markanın dizaynı ve ürünleriyle başbaşadır.

Bir Amazon mağaza sayfanız olmasa dahi rekabetin ve diğer ürünlerin reklamlarının olmadığı bir hedef sayfaya yönlendirme yapabilirsiniz.

 

Sponsored Brand Reklam Türleri

 Sponsorlu marka reklamlarında üç farklı tür bulunur.

  • Product  Collection
  • Store Spotlight
  • Video

Product Collection “Ürün Koleksiyonu”

Ürün koleksiyonu reklamları, ayakkabı reklamının bulunduğu görselde de olduğu gibi, 3 farklı ürüne kadar müşterilere sergilediğiniz, tıklanmanın sonucunda belirli bir Amazon mağaza sayfası veya bir hedef sayfaya yönlendirdiği reklamdır.

Bu reklamlar, yeni listelenen veya satışları düşük ürünlerin, en başarılı ürünlerle yan yana sergilenip öne çıkmasına yardımcı olur.

 

Store Spotlight “Mağaza Projeksiyonu”

Bu reklam türünden sadece Amazon mağaza sayfası oluşturmuş satıcılar yararlanabilmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi mağaza sayfaları, Amazon çatısı altında kurulmuş küçük e-ticaret siteleri gibidir.

Bu, çeşitli kategorilerde birden fazla ürün satan markalar için eşsiz bir fırsat yaratır. Yalnızca üç farklı ürünü sergilemek yerine, üç farklı ürün kategorisini ve bunların belirli mağaza alt sayfalarını tanıtabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere sadece üç ürünün reklamını yapmak yerine Gosund markası satış yaptıkları, akıllı priz, akıllı lamba ve aydınlatma anahtarları alt kategorilerini öne çıkarmış.

Eğer “smart plug” kategorisine tıklarsak markanın mağazasındaki ilgili alt sayfalardan birine yönlendirileceğiz. 

 

 

Video Reklamları

Sponsorlu marka videoları, marka kaydı oluşturmuş satıcıların rakiplerine karşı büyük bir avantaj elde etmesini sağlar. Bunun nedeni bir reklam videosunun ürün aramalarında tüm dikkati toplamasıdır.

Örneğin “bulaşık süngeri” aramasında karşımıza çıkan bu video.


Video reklamları otomatik olarak oynatılır. Statik bir sayfada bulunan hareketli alan müşterilerin tüm dikkatini buraya çeker.

Amazon 15 ve 30 saniye arasında kısa ve öğretici videolarla burada yer almanızı önerir. İyi yapılmış bir video reklamı bu süre içerisinde potansiyel müşterilerine, iyi kullanılmış görseller ve altyazılar yardımıyla ürünle alakalı tüm detayları aktarabilir.

Bir video reklamı hazırlamadan önce Amazon kurallarını çalışmanız önerilir. Aksi takdirde yaratılan içeriğin reddedilmesi mümkündür.

Kaliteli bir video reklamı;

 

  • Müşterilerin aklındaki soruları yanıtlar.
  • Tamamen ürün odaklıdır ve gereksiz sahnelere yer vermez.
  • Altyazılar içerir çünkü video otomatik olarak oynatıldığında sessiz olarak başlar.
  • Başladığında öncelikle ürünü bariz şekilde gösterir.

 

Sponsored Brand Ad Targeting 

Sponsorlu ürün reklamlarına benzer olarak iki hedefleme seçeneği bulunur.


Keyword Targeting "Arama terimi hedefleme": Sponsorlu marka reklamınızın belirlediğiniz bir arama teriminde gösterilmesidir.


Product Targeting "Ürün hedefleme" : Sponsorlu marka reklamınızın belirlediğiniz bir kategoride, markada veya bir üründe gösterilmesidir.


Sponsorlu Marka reklamlarını kullanabilmek için marka kaydınızın bulunması veya bir vendor satıcı hesabına sahip olmanız gerekir.

Sponsorlu marka reklamları, sponsorlu ürün reklamlarıyla aynı şekilde yani tıklama başına maliyet oluşturur. Bu maliyet tıklama başına ödenmek istenen meblağ ve günlük bütçe ile oluşur. Günlük en az 1 dolarlık bir bütçe ayrılması gerekir. Bu tür reklamların harcamaları hedeflenen ürün veya arama terimindeki rekabete bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Şimdilik bu reklamları sadece vendor ve marka kaydı olan satıcıların kullanabilmektedir. Yani kriterleri sağlamayan satıcılarla rekabet etmeniz gerekmez. Çekiciliği yüksek olan bu reklamlarla, potansiyel müşterileri başka ürünlerin yer almadığı Amazon mağaza sayfanıza çekmenin artısı da çok büyüktür.

 

Sponsored Display Ads “Sponsorlu Görüntülenme”

Sponsorlu görüntülenme reklamları olarak da bahsedebileceğimiz “Sponsored Display Ads”, Amazon reklam dünyasında yeni olarak kabul edilen bir reklam türüdür. Amazon dışındaki ilgili topluluklara erişim imkanı sağlamasıyla, bu imkanı doğru kullanan bir markanın elinde güçlü bir silahtır. Diğer web sitelerinde veya uygulamalarda bulunan müşterilere ulaşmak artık mümkün olduğu anlamına gelir.

Sponsorlu marka reklamları ve sponsorlu ürün reklamları gibi sadece vendor ve marka kaydı olan satıcıların kullanımına sunulmuştur. Fakat diğer reklamların aksine arama terimi veya ürünleri hedeflemek yerine, müşterilerin ilgi alanları, satın alma davranışları gibi ilişkilendirmelerle reklam yapılır. Bunun anlamı Amazon'un müşterilerin verilerinden yola çıkarak yaptığı tahminlerle reklamı yapılan ürünleri normalde erişim imkanı bulunmayan noktalarda müşterilerle buluşturmasıdır. Böylelikle, alıcılar ürün listenizden uzaklaşmış olsalar dahi onlara markanızı hatırlatma şansı doğar.


Sponsored Display Ad Targeting

Sponsorlu görüntüleme reklamlarında üç çeşit hedefleme sunulur. Bunlar product targeting "ürün hedefleme", views remarketing "tekrar pazarlama" ve audience interests "müşteri ilgi alanları" hedeflemesidir.


Product Targeting Ads

Bu pazarlama yöntemi ile sizin ve rakiplerinizin ürünlerine göz atan veya alakalı kategorilerde gezen potansiyel müşterileri hedeflersiniz. Hatta rakip ürün sayfasına direkt olarak da reklam verebilme imkanınız vardır.


Views Remarketing

Listelemiş olduğunuz ürünlere daha önce tıklamış fakat satın alım yapmamış olan müşterilere tekrar pazarlama yapmanızı sağlar. Bu reklamlar Amazon dışında da sergilenir ve 30 gün içerisinde listenizde bulunmuş olan alıcıları hedefler.


Audience Interests

Alıcıların ilgi alanlarını hedefleyen reklamlar, marka farkındalığı yaratmak ve yükseltmek için oldukça yararlıdır. Amazon bu reklamları, ürün türü ile ilgi alanlarını bağdaştırdığı müşterilere göstermeyi amaçlar. Örneğin dağcılık ekipmanları ile ilgili sayfalar ziyaret eden bir alıcının, doğa sporları ile örtüşen diğer ürünlerle karşılaşmasını sağlar.

Ne yazık ki şimdilik sadece vendor satıcılar bu reklam türünden faydalanabilmektedir.

Diğer işlediğimiz reklam kampanyaları gibi sponsorlu görüntülenme reklamları da tıklama başına maliyet oluşturur. Rekabet durumu ışığında verilen tıklama başına ödeme teklifi ve bütçe ile harcama gerçekleştirir. 

Arama terimi hedeflemesi yapılmadığından bütçe, bir alt sınır değerine sahip değildir ve tamamen satıcının reklam başarısı ve reklama ne kadar yatırım yapmak istediği ile değişkenlik gösterir.

 

Amazon'da Marka Kaydı Bulunan Satıcıların Başvurabileceği Ek Reklam Kampanyaları

Amazon'daki marka kaydı sahiplerinin sponsorlu ürün ve marka reklamları dışında da birçok ayrıcalığı vardır. Şimdi bu ayrıcalıkların Amazon'da pazarlama ile ilgili kısımlarına değineceğiz.


Amazon Stores

Yazımızda Amazon satıcı mağazalarından sıkça söz ettik ve Amazon çatısı altında, belirli bir markaya ait e-ticaret sayfaları olduğunu belirttik. Derinlemesine inecek olursak; bu mağazalar tasarlanırken birden çok sayfaya yer verilebilir, alt kategorilerle müşterilerin ürün kataloglarında rahatça gezinmesi sağlanabilir. Fotoğraflar ve videolar ile desteklendiği takdirde, potansiyel bir müşterinin satın alımla sayfayı terk etme ihtimali güçlendirilir.

Ayrıca rekabetin olmadığı ve rakiplerin reklam hedeflemesi yapamadığı bu sayfalara trafik çekebileceğimizi biliyoruz. Önceleri bu hizmet yalnızca vendor satıcılara sunulurken artık daha fazla satıcının kullanımına açık ve tamamen ücretsiz.

İyi tasarlanmış bir marka mağazasına aşağıdaki görselde göz atabilirsiniz.

Alıcılar mağazanızı ürün listesinin başlığının altındaki "Visit the MarkaAdı Store" linkine tıklayarak da ziyaret edebilirler.

Amazon Store sahibi olmak;

  • Marka bilinirliğini yükseltir.
  • Markanıza ait bir linkiniz olmasını sağlar. “Amazon.com/Markaadı”
  • Amazon’un mağaza üzerinde gerçekleşen satış ve ziyaretlerle alakalı topladığı veriye erişim anlamına gelir.

 

Amazon Attribution

Amazon Attribution Amazon’un marka kaydı sahibi satıcılara sunduğu Amazon dışı pazarlama stratejileriyle alakalı veriler sunduğu ücretsiz araçtır. Bu araç, satıcıların Amazon dışı reklamlardaki performansları hakkında detaylı analizler yapabilmelerine imkan tanır.

Bu istatistikler olmadan Google ve Facebook üzerinden gelen satışları kesin olarak belirlemek mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla bu bilgiler reklam kampanya getirisi hesaplama ve buna ilişkin yapılacak yatırımları temelden etkiler. 

 

Amazon Live

Amazon Live, satıcıların ürün sayfalarında canlı yayın yapabilmesi gibi sıradışı bir pazarlama stratejisinin kapısını açtı. Bu canlı yayın esnasında müşterilerle konuşma imkanı yakalanır ve ürünün nasıl çalıştığı anlatılabilir, ürünle alakalı alıcıların kafasındaki soru işaretleri giderilebilir.

Canlı yayının ürün sayfasında nasıl gözüktüğünü aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Amazon alıcı hesabı sahipleri ürün listesine girdiğinde canlı yayına dahil olabilir ve ürünle alakalı bilgi edinebilir, sorular sorabilirler.

Canlı sohbet özelliğinin olması satıcıların müşterileriyle direkt olarak temas kurmasını sağlar. Bir markanın temsilcisiyle böyle bir etkileşimin müşteri gözündeki değerini tahmin edebilirsiniz. Markanızı takip eden kullanıcılar varsa bu canlı yayınların bildirimlerini alır. Canlı yayını başlatma zamanı tamamen satıcının kontrolüne bırakılmıştır.


Amazon, platformlarını kullanan tüm satıcıların başarıya ulaşmasını ister. Bu sebeple her geçen gün yeni ve yaratıcı pazarlama stratejileri oluşturmaları için satıcılara muhtelif yollar sunar.

 

Reklam kampanyalarını tek başına başarının altın anahtarı diye nitelendirmek çok doğru olmayacaktır fakat bu konuda ne kadar büyük etkisi olduğu da su götürmez bir gerçek. En azından rakiplerinizden geri kalmamak için reklamları efektif kullanmak her geçen gün daha da zorunlu hale geliyor.

Amazon, satıcıların marka kaydı oluşturmuş olmalarının faydalarını giderek artırıyor. Fakat marka kaydı sahibi değilseniz bile size sunulmuş olan pazarlama enstrümanlarını efektif olarak kullanmanız satışlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Umarız 2021 Amazon reklam rehberimiz, Amazon pazarlama dünyasını daha iyi anlamanızda ve işletmenizi büyütmenizde sizlere yardımcı olmuştur.
 


Popüler Yazılar