Amazon Reklam Dönüşüm Oranlarını Etkileyen Önemli Faktörler

Amazon Reklam Dönüşüm Oranlarını Etkileyen Önemli Faktörler


Amazon reklam dönüşüm oranlarını etkileyen önemli faktörler
 
Amazon’ da reklam vermek satıcılar tarafından ürün sıralamasını ve dönüşümlerini iyileştirmek için vazgeçilmez faktörlerden biridir. Ancak reklam veren çoğu satıcının dönüşüm oranının yüksek olmadığı ve reklam vermek için çok fazla vakit harcadığını ve ücret ödediğini biliyoruz. Aslında bu da bizlerin yani satıcıların istemiş olduğu bir durum değildir.

                                    


Amazon yetkilileri tarafından paylaşılan bilgi dahilinde reklam dönüşüm oranını etkileyen dört ana faktör;


Satışların Reklam Maliyeti ( Advertising Cost of Sales - ACoS )


Satışların reklam maliyetini hesaplamak için kullanacağımız formül :
ACoS = reklam harcamaları / satışlar
Rakip bir kategorideki yeni ve marjı yüksek bir ürün ise, ACoS %50 veya daha yüksek kabul edilebilir olabilirken, düşük marjlı ürünler % 15 ACoS rekabet gerektirmeyebilir.

ACoS ayrıca anahtar kelimelere de bağlıdır. Yüksek değerli, yüksek dönüşümlü anahtar kelimeler daha pahalıdır ve yüksek ACoS üretebilir. Ancak ACoS'u anlamanın anahtarı yalnızca Amazon'un oluşturduğu satışlara dayanarak reklam harcamasını hesaplamaktır. Diğer bir deyişle, bu gerçek bir ACoS değildir, çünkü çoğu reklam tıklaması satış üretmez.


Neden? Çoğu müşteri doğrudan satın almaz, yanlışlıkla bir reklamı tıklayıp bir sayfaya gidebilirler. Bu, dönüşüm olmadan tıklama maliyetleriyle sonuçlanacaktır. Ancak tüketiciler, reklamı tıklamak zorunda kalmadan daha sonra ürün satın almaya geri dönebilir. Bu tıklama maliyeti olmadan bir satış üretecektir. Bu nedenle satıcı toplam reklam harcamasına ve toplam satışa bağlıdır.

Tabii ki, tüketiminizi ve geri dönüşlerinizi reklam kanalları aracılığıyla anlamanız gerekir. Ancak ACoS'a çok fazla odaklanmak, diğer sipariş satış fırsatlarını kaçırabilir. Amazon reklamcılığı uzun vadelidir, ne kadar uzun yaparsanız, ürün sıralamanız o kadar yüksek, reklam için o kadar az para harcarsınız. Olgun satış hesapları için, reklam odaklı satışlar toplam satışların yalnızca % 15-20'sini oluşturmalıdır. Reklam odaklı satışlar büyük bir gelir faktörü olmamalıdır. Web sayfalarınızı ne kadar çok optimize ederseniz, ürün sıralamalarınız o kadar yüksek olur, reklamlara olan bağımlılığınızı azaltır.


Arama terimi gösterimleri ( Search Term Impressions )


Satıcılar;  Gösterimleri, tıklamaları ve dönüşümleri etkileyecek anahtar kelimeler için her hafta reklam raporlarını düzenli olarak kontrol etmelidirler. Negatif anahtar kelime listesine, gösterim alan ancak tıklama almayan arama terimlerini ve 30 gün içinde dönüşüm olmadan gösterim ve 20’den fazla tıklama alan arama terimlerini ekleyin.

Arama terimlerinizi uzun süre değiştirerek, ACoS'u iyileştirmek ve reklamlarınızın iyi performans göstermesini sağlamak için yüksek getirili anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Amazon satıcıları iki dönüşüm oranını izlemelidir: arama terimi dönüşümleri ve ürün sayfası dönüşümleri. Arama terimlerini ve anahtar kelimeleri sürekli olarak optimize edin.

Benzer şekilde, bir arama terimi 30 günde 20 kereden daha fazla tıklandı, ancak negatif bir anahtar kelimeye dönüşmedi ise arama terimleri için teklifleri 30 günde 20’den az ve bu süre içinde en az 20 tıklama ile artırın. Hangi anahtar kelimelerin tıklamalara ve dönüşümlere yol açabileceğini bilmelisiniz. Reklamlarınız için bu güçlü terimleri tanımladığınızda, bunları ürün sayfanızın bir kopyasına entegre edin. İçeriğinizi bu iyi performans gösteren anahtar kelimelerle senkronize ederek, daha fazla organik satış elde edersiniz ve arama terimleri için dönüşümleri artırırsınız.


Bu KPI iki nedenden dolayı kritiktir. İlk olarak, ürün sayfasının optimize edilip edilmediğini size bildirir. İkincisi, sipariş alma maliyetlerinizi optimize etmeye yardımcı olacaktır.
 
Sipariş edinme maliyeti ( Order Acquisition Cost ) 


Sipariş edinme maliyetinizin belirlenmesi, Amazon da dahil olmak üzere sattığınız her kanalın karlılığının anahtarıdır.
Örneğin, bir ürün reklamının ortalama TBM’sinin 2,09 YTL olduğunu varsayalım. Ürün sayfasının dönüşüm oranının% 17 olduğunu varsayalım. Bu nedenle, bu reklamın sipariş satın alma maliyeti 12,29 ABD Dolarıdır. Ürünün brüt kar marjı 15 doların üstünde ise, satın alma maliyeti daha yüksektir.


Doğru veri


Amazon, satıcılara çok fazla veri sağlar. Doğru ölçümlere odaklanmak, karı en yükseğe çıkaracak ve zaman kazandıracaktır. Amazon yetkilileri, yanlış verileri izlemenin ya da verileri yanlış anlamanın yanlış kararlara, zaman kaybına ve satış ve karlara zarar verebileceğini düşünüyor.


Popüler Yazılar