Amazon'da ACoS Oranını Düşürmenin Yolları

Amazon'da ACoS Oranını Düşürmenin Yolları


Satıcılar sıklıkla oluşturdukları reklam kampanyalarının efektifliğini düşürmeden maliyetleri azaltmanın yollarını ararlar. Bu yazımızda reklam maliyetlerini düşürme tavsiyelerini sizlerle buluşturuyoruz.

Öncelikle sıklıkla adını geçireceğimiz “ACoS” teriminin ne olduğunu açıklamamız daha doğru olacaktır. Açık yazılmış hali “Advertisement Cost of Sales” olan, bir satışın reklam maliyetine oranı olarak çevirebileceğimiz bu terimle Amazon satıcıları epey aşina olmuş veya olacaklardır.

Amazon’da yaratılacak olan reklam kampanyaları her işletmenin iş planının önemli bir bölümünü oluşturur. Ürünlerinizin listelerini oluşturmak için yeterli zaman ve kaynak ayırarak ürün sayfanızı düzgün anahtar kelimeler ve görsellerle oluşturduktan sonra sıra, reklamlar aracılığı ile bu ürünün müşterilerin karşısına çıkarılmasına gelir.

Tabii bu reklam kampanyaları oluştururken birikimlerinizi eritmemeniz de oldukça mühim. Bu sürece başlamadan önce Amazon reklamları hakkında başlangıç seviyesinde de olsa bilginiz bulunmalı. Sonrasında başarılı bir şekilde ACoS oranını düşürmeye odaklanabilirsiniz.

 

Amazon Reklamlarının Temelleri

Başlangıç olarak Amazon PPC (Pay Per Click) yani tıklama başına ödeme yaptığınız bu kampanyalar hakkında kısa bir bilgi verelim çünkü PPC her bütçedeki işletmenin maksimum verimlilikle kullanmayı hedeflemesi gereken bir alandır. PPC hakkında daha derin bilgi edinmek için blogumuzda bulunan "İleri Düzey PPC" yazımıza göz atabilirsiniz.

 

PPC Kampanya Opsiyonları Nelerdir?

Amazon konu pazarlama ve reklama geldiğinde geniş opsiyonlar sunmaktadır. Sizin işletmeniz için en yüksek getiriye sahip olanı seçmeniz önem taşır. Bunlar:

 

Sponsorlu Ürün Reklamları (Sponsored Product Ads)

Bu reklamlar bir arama sonucunda veya ürün sayfalarının altında çıkar. Bu yol satıcılara kampanyaları üzerinde en derinlemesine kontrol sunan yöntemdir.

Sponsorlu Marka Reklamları(Sponsored Brand Ads)

Marka logosu, kişiselleştirilmiş başlıklar ve sloganlar ve üç adet ürünü kapsayan yapısıyla verilen bu reklam yapısı marka farkındalığı yaratmak için kullanılır. Eğer satışta olan üç ürününüz yoksa sponsorlu marka reklamı oluşturmanıza izin verilmez.

Sponsorlu Görüntülenme Reklamları (Sponsored Display Ads)
Otomatik oluşturulan bu reklam kampanyası çeşidi ile işletmeler sattıkları ürünün benzerlerini almak isteyen müşterilere görünür olmayı amaçlar. Kendi müşteri profilinizin dışında bir kitleye ulaşma imkanı da sağlayabilir.

 

ACoS Nasıl Hesaplanır?

Amazon’da reklam kampanyalarının başarısının en önemli ölçülerinden biri olan ACoS, tıklamalara harcadığınız miktarın bu tıklamalardan gelen satışlara bölünmesi ve 100 ile çarpılması ile elde edilir.

Örneğin ACoS değeriniz %15 ise, reklamlar üzerinden kazandığınız her bir doların 15 cent gibi bir kısmının pazarlamaya harcandığını anlayabilirsiniz. Burada değinilmesi gereken önemli noktalardan biri de; Amazon’un ücretlendirmelerinin hesaba katılmadığıdır.

 

Reklam Kampanyalarında Doğru ACoS Oranı Nasıl Yakalanır?

Her bir işletme için ACoS’un farklılık gösterdiğini söylemek mümkün. Rekabet ettiğiniz ve benzerlik gösterdiğiniz ürünlerle dahi ACoS değerlerinde farklılıklar olacaktır.

Doğru ACoS oranından bahsederken satış yaptığınız kategorinin, bu kategorideki rakiplerinizin denkleme dahil edilmesi gerekir. Rakip ürünler her daim daha düşük ACoS ile aramalarda daha yüksek sıralarda müşterilerin karşısına çıkmak için rekabet halinde olacaktır.

Bu noktada göz önüne alınması gereken şey kârlılıktır. Pazarlama bütçenizin miktarı, agresif bir reklam kampanyasını ne kadar süre ile yürütmek istediğinize doğru karar vermelisiniz. İleride karlılığının artacağına güvendiğiniz bir ürünün müşterilere tanıtılmasını amaçlarken veya düşük bütçe ile pazar payının daha mütevazi bir bölümüne talip olurken yapılan kampanyalar arasında farklılık olacaktır.

 

ACoS Oranını Düşürmenin Yolları

Doğru ‘Keyword’ler Seçin!

Satmayı planladığınız ürünü anlatırken doğru anahtar kelimeler seçerek daha fazla potansiyel müşteriyi ürün sayfanıza çekebilirsiniz. Bazı durumlarda bu bir reklam kampanyası olmadan dahi satış getirebilmektedir. Seçtiğiniz anahtar kelimeler ürün listenizi optimize ederken ve reklam kampanyaları oluştururken kullanılmalıdır.

PPC kampanyanız için keyword yani anahtar kelime seçimleri kampanya efektifliğini yani ACoS oranını iyileştirecek veya kötüleştirecektir. Bu seçim aşamasında derinlemesi bir keyword araştırması yapılmalı ve araştırmaya rakiplerin kullandığı keywordler de dahil edilmelidir. 

Seller Central üzerinden “Search Term Report” adlı raporu indirip, aktif veya geçmiş reklam kampanyası istatistiklerine erişebilirsiniz. Bu bilgi, harici araştırmalarınız ile birleştirildiğinde yüksek arama hacimli fakat reklam maliyeti yüksek veya daha düşük hacimli ama reklam yapmanın görece ucuz olduğu opsiyonları önünüze sürecektir. Bütçe kısıtı göz önüne alınarak atılacak adımlarla doğru PPC kampanyası bu noktadan başlayarak yürütülebilir.

 

Ürün Listenizi Optimize Edin!

Ürün detaylarını doğru şekilde oluşturulduğunu ve ürünle alakalı sıkça sorulabilecek sorulara veya müşterinin aklında merak uyandıracak konulara değindiğinden emin olun. Potansiyel müşterilerinizin ürün listenize yaptıkları ziyareti satın alımla sonlandırmaları için bu konu hayati önem taşıyor.

Ürün başlığınız alakalı anahtar kelimelerle bütünleştirilmiş şekilde ürünü temsil etmelidir.

“Bullet Point” adı verilen kısımda müşterilere ürünle alakalı ayrıştırıcı, cezbedici ve müşterinin o üründen beklediği özellikleri, lafı uzatmadan, okuyanın dikkatini kaybetmeden yazılmış şekilde sunun.

Son olarak Amazon’un size sunduğu ürün fotoğrafı yükleme imkanını sonuna kadar kullanmanızı şiddetle öneriyoruz. Bu konuda daha derin bilgiyi blogumuzda yer verilen "Ürün Fotoğraflarının Satışlar Üzerindeki Etkisi" yazımızda bulabilirsiniz. Unutmayın ki görseller göze çarpan, tüketimi kolay ve cazip içeriklerdir.

Ürün listesi doğru optimize edilmeden başlatılan bir reklam kampanyasının ACoS oranının yüksek olacağı ve başarısız olarak değerlendirileceğini söylemek için uzman olmaya gerek yok. Sadece görünürlük elde etmek veya tıklama almak tek başına satış getirmeyecektir. Potansiyel müşterilerinizi tıklamadan sonra sizin ürününüzü almaya ikna etmelisiniz.

 

Bütçenizin Farkında Olun!

Amazon’da PPC başarısını artırmak ve ACoS oranını düşürmek için çabalarken öncelikle bütçenizi tayin edin ve nasıl harcadığınız üzerinde çalışın. İlk önce yapmayı planladığınız kampanya ve kategori için uygunluğunu gözden geçirin. Bazı kategorilerdeki reklam rekabeti diğerlerine oranla dramatik farklılıklar gösterebilir.

 

Amazon’un Reklam Kampanyası Araçlarını Kullanın

Ayrıca Amazon tüm satıcılarına otomatik PPC kampanyası yaratma imkanı sağlayan bir araç sunar. Tüm bütçenizi bu otomatik kampanyayla kullanmanız önerilmiyor olsa da, manuel kampanyaların yanında bu aracı kullanmanın da artıları bulunmakta. Otomatik oluşturulan kampanyalar maliyetlidir fakat bu sayede daha önce farkında olmadığınız anahtar kelimelerde başarı yakalayabileceğinizi görebilir ve rakiplerinizden sıyrılıp daha az rekabetin olduğu anahtar kelimelere yönelebilirsiniz.

Son olarak altı çizilmesi gereken konu ise Amazon’da “bid” olarak adlandırılan, her tıklanma başına ödemeyi teklif ettiğiniz ücrettir. Bu ücreti yüksek tutmak kadar düşük tutmak da ACoS oranının yükselmesine sebebiyet verebilir. 

Doğru tıklama teklifini bulmak için ürününüzün satış fiyatını dönüşüm oranı(Tıklamaların satışa dönüşme oranı) ile çarpıp bir bölü hedeflenen ACoS değerinize bölebilirsiniz.


Araştırma, denetleme ve düzenlemeler ACoS başarısının anahtarları. Bir reklam kampanyası başlattığınızda her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için sıklıkla süreci kontrol ediyor olmalısınız. Aksi takdirde tüm bütçenizi verimsizce harcamanız işten dahi değil. Yazımızda bahsettiğimiz tüyoları izlemeniz size yardımcı olacaktır. Ayrıca size yardım edebilecek profesyonellerden yardım almanın da opsiyonlar arasında olduğunu unutmayın.
 


Popüler Yazılar