Amazon'da Rekabet Analizi

Amazon'da Rekabet Analizi


Amazon’daki satışların yaklaşık %55’i üçüncü parti satıcılar tarafından gerçekleşiyor ve Amazon sadece 2020 yılında bu satıcılardan 80 milyar dolar gelir etti. Rekabetin hayli yüksek olduğu bu kadar büyük bir pazar yerinde, piyasanın gerekliliklerine göre adapte olmak şart. Rekabet içinde olduğunuz satıcıların değişimlerine ayak uydurmalı ve tepkisel kalmalısınız.

Bu yolu takip edebilmek için sorulması gereken soru rakiplerinizi nasıl analiz edeceğinizdir. Doğru uygulanan rekabet analizleri işletmelerin daha karlı kararlar vermesinde, stratejilerdeki boşlukları farketmesinde önemli rol oynar.

 

Doğrudan Rakiplerinizi Belirleyin!

Benzer ürünler listeleyen her satıcı birbiri ile rekabet halinde sayılamaz. Doğrudan rakiplerinizi belirlemek için sormanız gereken bazı sorular vardır.

  • Ürünler kullanımları ve işlevleri açısından ne kadar benzer?
  • Fiyatlandırma politikalarında farklılıklar var mı?
  • İncelediğiniz ürün sizin hedef kitlenize hitap ediyor mu?
  • Rakiplerinizin müşterileri sizin satmayı planladığınız ürünlere ilgi duyar mı?
  • Rakiplerle rekabet edebilmek mümkün mü?

Bu sorular neticesinde sizinle benzer iş hedefleri ve gelir modelleri olan, doğrudan rakipleri gün yüzüne çıkarabilirsiniz.

Örneğin Coca-Cola ve Pepsi birbirlerine doğrudan rakiptir. Fakat büyük meyve suyu markaları bu rekabetin dışında kalır. Her ne kadar bireyler Pepsi yerine meyve suyu tercih edebilecek olsa da markalar bazında bakıldığında ortak hedef kitleleri yoktur.

 

Rakiplerin Ürün Listelerini İnceleyin

Rakiplerinizi doğru şekilde belirledikten sonra sıra, rakip listelerin analizine gelir. Amazon’da bulunan ürün listeleri diğer satıcılar için birer bilgi hazinesidir.

Arama sonuçlarında müşterilerin en önem verdiği noktalar ürün başlığı ve ürün resmi olduğundan analiz yapmaya buradan başlamak en doğrusu olacaktır.

Ürün Başlığı: 

  • Rakipler ürün başlığında hangi bilgilerden bahsediyor?
  • Belirli bir özelliği vurguluyorlar mı?
  • İdeal bir ürün başlığı bilgi açısından zengin ve özlü bir biçimde yazılmış olmalıdır. Rakip ürün başlıkları bu kriterleri yerine getiriyor mu?

Ürün Fotoğrafı: Başarılı bir ürün fotoğrafı hakkında genel bir tanım yapmak zordur. Her kategoride müşterilerin görmeyi beklediği ve dikkatini çeken görseller farklıdır. Fakat hangi kategori olursa olsun yüksek kaliteli ürün fotoğraflarına sahip olmayan listeler yüksek oranda başarısızlıkla karşılaşacaktır. Rakiplerin fotoğraflarda özellikle belirttikleri noktalar varsa piyasa beklentisine uymak adına siz de fotoğraflarınızı buna göre organize etmelisiniz.

Bu noktadan sonra analize “bullet point” denen ürün bilgilerinin madde madde verildiği bölüm ve ürün sayfasının altında bulunan ürün açıklaması ile devam edilir.


Başarılı rakiplerin öne çıkarmayı tercih ettiği özellikleri iyi belirleyin. Farkında olmayarak dışarıda bıraktığınız noktaları arayın.

 

A+ Content: Bir listenin A+ içerik kısmı satıcıyı tartmak için iyi bir yoldur. Bu alandan da rakiplerin vurguladığı noktalar veya hedefledikleri kitle hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Müşteri Yorumları Ve Cevapları: Amazon müşterilerinin ürün detayları ile alakalı spesifik sorular sorabildiğini biliyoruz. Müşterilerce yöneltilen tüm soruları bu bölümde bulabilirsiniz. Yorumların analizi işinize yarayacak bilgileri derleyecek ve müşterilerin ilgili üründe neler görmek istediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer müşterilerin karşılanmayan taleplerini farkederseniz bu özellikleri ürün başlığında veya bullet point kısmında kullanmak akıllıca olabilir.


İster büyük bir marka olsun ister küçük bir üçüncü parti satıcı, ürün yorumları her zaman bir işletmenin Amazon kaderinde önemli rol oynamıştır.

Olumsuz Yorumlar: Dürüst ve ayrıntılı şekilde yapılmış bir olumsuz inceleme, genellikle rakiplerinizin ürünlerindeki zayıflıklara ve boşluklara odaklanır. İnceleme sonucu oluşan başlıkların sizin ürününüz için de bir zayıf nokta olup olmadığını kontrol edin. Eğer ilgili özelliklerde beklentileri karşılayan bir ürününüz varsa bu özellikleri öne çıkarmayı deneyin. Aksi takdirde ise söz konusu özelliği düzeltmek için üründe geliştirme yolunu seçebilirsiniz.

Olumlu Yorumlar: Olumlu yorumlarla, söz konusu ürün hakkında müşterilerin neyi sevdiğini, benzer bir ürün aldığında neyi görmek istediğini anlayabilirsiniz. Tüm bu bilgiler, ürün veya ürün listesini geliştirmek için rekabet avantajı olarak kullanılabilir.

Rakiplerin Yanıtları: Olumsuz yorumlara yanıt vermek, mutsuz müşterileri memnun etmek veya ürün özellikleri hakkında netlik sağlamak için iyi bir fırsattır. Rakip yanıtlarını incelemek ise ileride kullanılabilecek ipuçları verebilir.

 

Anahtar Kelimeler: Amazon müşteri yorumları, ürününüz için alakalı anahtar kelimeleri keşfetmenin yollarından biridir. Müşterilerin ilgili ürünü nasıl tanımladıklarına çok dikkat edin ve kullandıkları anahtar kelimelerin yüksek arama hacmine sahip olup olmadığına bakın.

 


Kapsamlı Anahtar Kelime Analizi

Rakiplerin ürün başlıklarından, ürün açıklamalarından anahtar kelimeler toplayabilirsiniz. Fakat bu üzerine kafa yorulması gereken ve zaman alan bir süreçtir. Bir listenin anahtar kelime yoğunluğu direkt olarak söz konusu listeye organik sıralama kazandırmaz. Doğru arama terimlerini bulmak adına üçüncü parti yazılımlardan yararlanabilir veya tamamıyla arama motoru optimizasyonu sağlanmış bir liste için uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Bu noktada her anahtar kelime için rekabet şartlarının değişkenlik göstereceğini unutmamalısınız.

Alakalı anahtar kelimelerin tamamını keşfettiğinizi düşündüğünüz noktada Amazon’daki ürün listesi içerisinde bunları anlamlı şekilde kullanmalısınız. Rekabet etmek istediğiniz, ürünü doğru şekilde tanımlayan anahtar kelimeleri önem sırasına göre ürün başlığı, “bullet point” ve listenin geri kalanında kullanmak farklı arama sonuçlarında müşterilerle buluşmak adına önemlidir.

Bahsettiğimiz tüm bu bilgiler birer sır değil. Başarılı Amazon satıcıları bu yöntemleri halihazırda kullanmaktalar. Bir gün rekabet analizinin hedefi sizin listeleriniz de olabilir. Bundan uzun vadede korunmanın yolu marka bilinirliği oluşturmak ve marka adına yönelik reklamlar yaratmaktır.

 

Aylık Gelir ve Satış Trendlerini Değerlendirin

Rakiplerin kullandığı stratejilerin işe yarayıp yaramadığını görmenin en iyi yolu verilere bakmaktır. Aylık satışlar, ciro, satış hızı ivmesi, organik sıralamalar doğru iş yapan rakipleri diğerlerinden ayırmakta yararlanabileceğiniz etkili metriklerdir.

Ayrıca yeterli rakip incelendiğinde söz konusu ürün grubuna olan piyasa talebini de görme şansına erişirsiniz.

 

Her geçen gün değişen ve yenilenen e-ticaret dünyasındaki yarışta geri kalmak işten bile değil. Doğruların sık sık gözden geçirilmesi ve yeni stratejilere uyum sağlamak başarılı bir iş modelinde rutin haline gelmelidir.
 


Popüler Yazılar