Detaylı Ürün ve Rakip Analizi

Detaylı Ürün ve Rakip Analizi


 

Amazon’da ürün ararken ve bulunan ürünlerin analiz edilmesi sırasında yapılan en büyük hatalardan biri satışların hangi arama kriterlerinde oluştuğuna dikkat etmemektir.

Amazon'da Endekslenme (index) Nedir?

Amazon’da her arama kriteri kendine ait bir aranma hacmine sahiptir. Örneğin ‘’Kablosuz Şarj Cihazı’’ şeklinde yapılan aramalarla ‘’Şarj Cihazı Kablosuz’’ şeklinde yapılan aramaların sayısı farklıdır. Amazon, ürün listelemesinde geçen kelimeler, ürünün bulunduğu alt kategoride bulunan diğer ürünlerin endekslendiği kelimeler, ürünü sipariş veren kişilerin arama geçmişi, rakip ürünlerin PPC’de tıklama aldığı kelimeler gibi kriterlere bakarak ürünleri Amazon kataloğunda endeksler.

 

Bir ürünün Amazon kataloğunda bir kelimede endekslenmiş olması, o arama kriterinde arama yapıldığında çıkan sonuçlarda bir sayfada yer aldığı anlamına gelmektedir. Genellikle listelemesi yeni yapılan ürünler oldukça geri sayfalarda yer alırlar. Ürün endekslendiği aramala kriterlerinin birinde yapılan aramalar sonucunda satın alındığında Amazon ürünün endekslenmiş olduğu kelime ile ilgili olduğunu düşünerek gitgide ön sayfalara taşıyacaktır.

 

Tüyo: Bir ürünün belirli bir kelimede endekslenip endekslenmediğini herhangi bir program kullanmadan Amazon’da ASIN+Kelime şeklinde aratarak görebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte ‘’wireless car charger’’ kelimesinde endekslenmiş bir ürünün kontrolünü görüyorsunuz. Aynı ürünü aşağıda ‘’Amzcozumleri’’ ile kontrol ettiğimizde ise endekslenmediğini göreceğiz.

Ürünler hangi keliemelerden satış yapar?

Bir ürün endekslenmiş olduğu tüm kelimelerden satış yapabilme ihtimaline sahiptir. Ancak endekslenmiş olduğu her bir kelimenin Amazon üründeki aranma hacmi bir diğerinden farklıdır. Eğer endekslenilen kelimenin aranma hacmi yüksek ve ürünümüzü tam olarak tanımlıyorsa, o kelimede ön sayfalara gelindiğinde satış olma ihtimali, Amazon üzerinde daha az aranan ya da ürünümüzü tam olarak tanımlamayan bir kelimede ön sıraya gelinmesine oranla daha yüksek olacaktır.

 

Ürün sıralamasına etki eden faktörleri ve ön sıralara çıkmakta kullanabileceğiniz taktikleri buradaki ve buradaki yazılarımızdan detaylı olarak okuyabilirsiniz.

 

Eğer bir arama kriterinden bulduğunuz bir ürünün satışlarını kontrol ediyorsanız, hedef ürünün tam olarak hangi kelimelerde endekslendiğini bularak, bu kelimelerde oluşan satışların tümünü dikkate almalısınız.

 

Detaylı video anlatım

Amazon’da ‘’Wireless Car Charger’’ olarak aratıldığında çıkan ürünler potansiyel olarak kablosuz şarj cihazı ile ilgili (ve bazı durumlarda ilgisiz) bir çok arama kriterinde endekslenmiş ve sıralanmış olacaktır. Aşağıdaki videomuzda hedef seçilen bir ürünün satışlarını analiz ederken en az hedef ürün kadar satış yapabilmek için izlenmesi gereken yok anlatılmaktadır.

 

<

 

Videoda kullanılan sunum dosyasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 


Popüler Yazılar