Project Zero: Korsanları Listenizden Saniyeler İçinde Kovun

Project Zero: Korsanları Listenizden Saniyeler İçinde Kovun


Amazon 2019 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirdiği uygulama ile katalogunda yer alan sahte ürünlere karşı savaşı bir adım öteye taşımış bulunuyor. Marka sahiplerinin sağladığı bilgilerle katalog taramalarını iyileştirmeyi, ürünler üzerine marka sahibine ait seri numaraları yerleştirerek sahte ürünlerin Amazon depolarından satışını engellemeyi ve marka sahibinin korsan ürün satan satıcıları listelerden kovmalarını içeren program çok sayıda marka sahibi tarafından etkin bir şekilde kullanılıyor.

Ürün üzerinde marka sahibine ait seri numaraları kullanmayı daha önce Transparency programıyla deneyen ve katalog taramalarında kendini yakın yıllarda ciddi şekilde geliştiren Amazon’un program kapsamında getirdiği en büyük yeniliğin adı ‘Self Service Counterfeit Removal’. Uygulama ile marka sahipleri Amazon’la iletişime girmeksizin sahte ürünlere ait liste ve teklifleri saniyeler içerisinde Amazon katalogundan kaldırabiliyorlar.

Proje, kendi butik markası altında satış yapan (private label) satıcılar için de çok büyük bir anlam taşıyor. Ürün ve ambalajlarında markalama çalışması gerçekleştiren satıcılar özellikle rekabetin yoğun olduğu ürün kategorilerinde kendi ürünlerinin markasız muadillerini satan korsanlarla uğraşmak durumunda kalabiliyor.

Satıcılar bu tip durumlarda test satın alımlar gerçekleştirerek ilgili satıcının sahte bir ürün sattığını Amazon’a ispatla yükümlüydüler. Project Zero programına kaydolan marka sahibi satıcılar için ise bu süreç oldukça kolaylaşmış bulunuyor. Artık Project Zero paneli üzerinden korsan satıcılar hızlıca listeden kovulabiliyor ve kendilerine fikri mülk sahibinin eylemiyle ilgili bir uyarı ulaşıyor.

Programa kaydolmak için öncelikle Amazon’a sattığınız markanın sahibi olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Marka tescili (trademark) sahibi satıcıların öncelikle Marka Kaydı (Brand Registry) programına kaydolmaları ardından Project Zero’nun bekleme listesine isimlerini yazdırmaları gerekiyor. Bekleme listesinde ortalama 3 ila 5 işgünü bekleyerek programa kaydınızı oluşturabilirsiniz.

Halihazırda Brand Registry programına kayıtlıysanız, Project Zero’ya kaydolmak için https://brandregistry.amazon.com/projectzero adresinden bekleme listesine kaydolabilirsiniz. 


Popüler Yazılar