2022 Özel Markalı Ürünler İle Satış Rehberi

2022 Özel Markalı Ürünler İle Satış Rehberi


Amazon’da kendi oluşturduğunuz markalar altında ürünler satmak online satışın en kazançlı yollarından biridir.

Elde edilen verilere göre Amazon satıcılarının %59'u özel markalı iş modelini kullanıyor. Bunu şu satış yöntemleri takip ediyor: toptan satış (%26), perakende arbitraj (%26), çevrimiçi arbitraj (%23), stoksuz satış (%10) ve el yapımı (%8).

Bu yazımızda; “Private Label” yani özel markalı ürünleri ve bu ürünleri satmanın inceliklerini ele alacağız.


Özel Markalı “Private Label” Ürünler Nelerdir?

Özel markalı ürünler, üreticileri veya başka şirketler tarafından markalaştırılarak satılan ürünlerdir. 

Piyasada zaten mevcut olan ürünler özelinde konuşmak gerekirse; bir perakendeci olarak, ürüne kendi marka bilinci oluşturma dokunuşunuzu katarak özel markalı bir ürün yaratabilirsiniz. 

Bu, kendi benzersiz markanız altında ürün satmak için tekerleği yeniden icat etmeniz veya yepyeni bir konsept geliştirmeniz gerekmediği anlamına gelir. Özel etiketleme, yalnızca Amazon satıcıları değil, dünyanın en büyük perakendecileri arasında da yaygın kullanılan bir uygulamadır. 

 


Amazon'da Neden Özel Markalı Ürünler Satmalısınız?

Amazon'da özel markalı ürünleri satmanın en yaygın satış modeli olmasının birçok nedeni vardır.


Marka Sahibi Olmak


Özel etiketleme, markanın şirketinize ait olduğu anlamına gelir; Arbitraj veya toptan satıştan farklı olarak, diğer markaların ürünlerini satmazsınız. Özel etiket modeli, ürünlerinizi uygun gördüğünüz şekilde pazarlamanıza, büyütmenize ve fiyatlandırmanıza olanak tanır.


Daha Yüksek Kar Marjları

Ürünlerinizi doğrudan bir üreticiden veya tedarikçiden temin ettiğinizde, maliyetleriniz diğer markaların ürünlerini yeniden satmanıza kıyasla çok daha düşüktür. Arbitraj yoluyla satışta marka sahibinden veya ürünün fiyatını belirleyen bir distribütörden satın alırsınız ve bu daha küçük bir kar marjı demektir. Özel markalı ürünlerde aracılar yoktur dolayısıyla envanterler en düşük maliyetlerle oluşturulmuş olur.


Ürün Özelleştirme

Ürünü, piyasa koşullarına uygun şekilde özelleştirin. Bu noktada, rakip ürünlerle ilgili müşteri incelemelerine göz atabilir ve insanların satın alımlarıyla ilgili sorunlarına dikkat edebilirsiniz. Ardından, oluşan tablo doğrultusunda ürünü şekillendirmek en akıllıca seçim olacaktır.

Bu satış yöntemiyle stratejik olabilir, ürünü iyileştirmenin yollarını bulabilir ve pazarda halihazırda var olan ürün listelerini alt edebilirsiniz. Ürettirdiğiniz ürüne sadece bir logo yerleştirmek yeterli değildir. Ürününüzü öne çıkarmak için üretici ve grafik tasarımcılarla birlikte çalışmalarda bulunmasınız. Amazon'daki diğer tüm ürünlerle aynı görünen bir listeye sahip olmak şüphesiz ki elinizi zayıflatacaktır.


Ürün Listesi Üzerinde Tam Kontrol

Özel markalı bir ürün piyasaya sürdüğünüzde, Amazon pazarında yepyeni bir liste oluşturursunuz. Bu, yarar sağlayacağını düşündüğünüz durumlarda ürün görsellerini, fiyatlandırmayı, listele metinlerini ve anahtar kelimeleri kolayca düzenleyebileceğiniz anlamına gelir.


“Buy Box” Rekabeti 

Başka markaların ürünlerinin satılması durumunda başka satıcılar ile “buy box” için rekabet bulunur. “Buy Box” ile ilgili daha detaylı bilgiye “Buy Box nedir?“ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Özel etiketli ürünlerde listedeki tek satıcı siz olacaksınız ve istisnai durumlar dışında “Buy Box” ile ilgili bir probleminiz kalmayacak.

 

Amazon'da Özel Markalı Ürünler Nasıl Satılır?

Başlamadan önce yapmanız gerekenleri birlikte gözden geçirelim.


Ürün Araştırması

Satmak için doğru ürünü bulmak veya üretmek bu süreçteki en kritik adımlardan biridir. Acele ederseniz veya verileri analiz etmezseniz, piyasada kendine yer bulamayacak bir ürünle baş başa kalacaksınız. Bu kulağa acımasız gelebilir fakat ne kadar önemli olduğunun altını çizmekte fayda var. Kar marjlarının yüksek olduğu, talep gören ürünlere yönelmek başarının anahtarıdır.

Satmak istenilen ürün belirlenirken, verilere dayanarak karar verilmelidir. Ürün fikirlerini Amazon'da benzer ürünlerin nasıl satıldığı ile karşılaştırarak doğruladığınızdan emin olun.


Tedarikçiler

Üretici değilseniz satmak istediğiniz ürün için tedarikçilerden yararlanacaksınız. Size en kaliteli ürünü makul bir fiyata kimin sunabileceğini görmek için çok sayıda tedarikçiyle iletişime geçin. Bu noktada hem yurtiçi hem de yurtdışı kaynaklarda aramalar yapmak akıllıca olacaktır. Tüm süreci tamamladıktan sonra, siparişinizi verebilir ve Amazon FBA depolarına gönderilmesini ayarlayabilirsiniz.


Amazon Listesi Oluşturma

Ürün ve tedarik konularını geride bıraktığınıza göre, bir sonraki aşama doğru bir Amazon listesi oluşturmaktır. Ürün fotoğrafları, liste metinleri, arama motoru optimizasyonu ve fiyat politikaları gibi konular üzerinde kafa yorarak cazip bir liste oluşturmalısınız.

Bu adım ciddiye alınmalıdır. Ürün bulma, üretme veya tedarik etme konularında yaptığınız maddi ve manevi tüm yatırımların kaderi bu noktadan sonra belirlenecektir. İlgi çekici ve optimize edilmiş bir liste oluşturmak, bir müşterinin ürünü satın alıp almaması konusunda büyük bir fark yaratacaktır.

Liste, alakalı anahtar kelimeler ile donatılmamışsa, müşterilerin üründen haberi dahi olmayacaktır. Listede yüksek kaliteli görseller yoksa, müşteri nezdinde ikna edici olmayacaktır. Bu konuda sorunlar yaşıyorsanız birçok satıcı gibi profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.


Satış Modeli Seçimi

Amazon’da satışın “MFN” (Merchant Fulfillment Network) veya eski ismiyle “FBM” ve “FBA” (Fulfillment by Amazon) olmak üzere iki ana yolu bulunur. “MFN”, Sipariş aldıktan sonra ürünlerini doğrudan kendi evlerinden, işyerlerinden veya depolarından gönderen satıcıları ifade eder. “FBA” İse işletmelerin ürünlerini Amazon depolarına yolladığı ve bir müşteri bir satın alım yaptığında, bu siparişlerin teslim alınması, paketlenmesi, nakliyesi, müşteri hizmetleri ve iadeleri ile Amazon’un ilgilendiği yoldur.

İki tür arasında seçim, işletmelerin kendi karakterleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. FBA ve MFN satış modelleri ile ilgili daha detaylı bilgiye ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Umuyoruz ki bu rehber yazımızla, özel markalı bir ürünün ne olduğu ve bu ürünlerin Amazon'da nasıl satılacağı konusunda sizlere ışık tutabilmişizdir.
 


Popüler Yazılar