Private Label'ı Nasıl Bir Üst Aşamaya Taşırsınız?

Private Label'ı Nasıl Bir Üst Aşamaya Taşırsınız?


Bildiğiniz gibi biz AMZ Çözümleri'nde daha çok private label iş modeli, yani markete girmek için hali hazırda bulunan, potansiyeli olan ve talep edilen ürünler üzerinde duruyoruz. Fakat bu yaratıcı ürünleri tamamen göz ardı ettiğimiz anlamına gelmiyor. 

Private Label satıcıları olarak bir sonraki aşamaya geçmek ve kendi özel ürününüzü oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu yazıda adım adım nasıl yeni bir ürün geliştirilir konusundan bahsedeceğiz.

Yenilik İhtiyacı Kaçınılmaz Hale Geliyor

İş dünyasında olduça sık duyulan klasik bir söylem vardır: ‘İşiniz büyümüyorsa yavaşça ölüyordur.’ Evet bu klişe bir cümle ama hala doğruluğunu koruyor.

Amazon satıcıları olarak maliyetlerimizin giderek arttığını görüyoruz. Ham maddenin, üretimin ve nakliyenin fiyatı her geçen yıl giderek artıyor. Bununla eş zamanlı olarak Amazon’daki rekabet de yeni satıcılar ve yeni ürün araçları pazara girmesiyle artıyor.

Bunların kaçınılmaz sonucu olarak sürekli bir ürün geliştirme, farklılaştırma ve pazarlama baskısı altındayız. Niş ve tam olarak keşfedilmemiş pazarlarda hala yeni fırsatlar bulunmakta. Private label işimizi geliştirmeye devam etme yollarından bir tanesi de özel, markette eşi bulunmayan ürünler geliştirmek.

Uzunca bir süredir yeni bir ürün geliştirmek  doğru yetenekler ve bağlantılarla mümkün olan ve sadece şirketlere özgü bir yöntemdi. Neyse ki durum hala aynı değil. Online satışlarda patlama yaşanırken aynı zamanda teknik araç ve teknolojilerde de büyüme yaşandı ve bu büyüme ve DIY (Kendin Yap) yayınlaşması ürün geliştirmesinde de gerçek bir fırsata yol açtı.

E-Ticaret çözümlerinin büyümesi

E-ticaretin hayatımıza girmesinden bu yana ödeme metotları ve e-ticaret platformları giderek arttı ve internetten alışveriş kadar internette ürün satmak ve liste hazırlamak da giderek kolay hale geldi.

Satıcılar olarak neredeyse çok fazla olarak nitelendirebileceğimiz seçeneğimiz mevcut. Her yıl giderek daha hızlı liste oluşturabiliyoruz ve müşterilere daha ucuza ulaşabiliyoruz. İşte ürün gelişimi de aynı gelişimden faydalanıyor.

Basitleştirilmiş Protip Araçları

Bir zamanlar sadece büyük şirketler ve üniversiteler için ayrılan ve yapımı için pahalı makineler gerektiren prototipleri şimdi masamızda otururken bile yapabiliyoruz.

Daha önemlisi yeni tasarımlar üretmek için gerekli olan yazılımlar da herkesin öğrenip kullanabileceği kadar basit hale geldi.

Ve aslında bir ürün üretmek için gerekli araçları satın alamasak da ödünç alabiliyor veya kiralayabiliyoruz. Çeşitli yazılım ve tasarım sitelerin gelişimi sayesinde en yeni ve kaliteli araçlara erişebiliyoruz. Bu siteler kendi prototipimizi yapmak için gerekli eğitim ve dersleri bile sağlıyorlar.

Yetenekli Freelancerlara ve Satıcılara Erişim

Freelancerların olduğu siteler bizi logo ve paket tasarımı yapabilen grafik tasarımcılarla bağlantı kurmaya sağlıyor. Aynı siteler fikirleri çizimlere dönüştürebilen tecrübeli ürün tasarımcılarına da ev sahipliği yapıyor. 

Geçmişte ThomasNet tedarikçi bulmak için en iyi seçenekti. Şimdi yerel prototip ve üretim dükkanları bulmak mümkün. Dahası, Alibaba ve Global Sources da bize tedarikçi bulma konusunda büyük yardım sağlıyor. Bu gibi sitelerde kalite güvencesi teminatı ve nakliye fiyatları almak çok daha kolay.

Aslında bir ürün yatırımcısı olmak hiç bu kadar kolay olamamıştı. Fakat birçok gelişmenin yaşanması ürün geliştirmeye ciddi anlamda zaman ve efor harcamayacağınız anlamına gelmiyor. Aşağıda konseptten satışa kadar giden ürün geliştirme adımlarını beraber bakalım:

Çoğu ürünleri lanse etmenin yolu aynı: tasarla, inşa et ve sat.

Süreç böyle gözükse de aslında ürünü piyasaya sürme safhasubu kadar düz bir çizgi halinde ilerlemiyor. 
 
Bir ürün meydana getirmek bir çok değişkenin girdi ve çıktının olduğu yaratıcı bir süreçtir. Müşterilerin ihtiyaçlarını ve ürünlerin özelliklerini ürün maliyeti karşısında dengelemek, özellikle sürecin başlangıcında, her zaman düşünüldüğü kadar kesin çizgilerden oluşmuyor.

Ürün yaratmada her adım riski ve maliyeti en aza indirmek ve aynı zamanda güveni arttırmak amacıyla atılmaktadır.

Daha İyi Fikirler Peşinden Olun

Amazon satıcıları olarak yeni ve iyi eşsiz bir avantajımız bulunmakta çünkü müşterilerimizden yeni ürün fikirleri için istifade edebiliriz.

Hayata geçirmek istediğiniz bir liste dolusu ürün fikriniz olabilir. Bunda yanlış bir şey yok. Fakat başlangıçta ne kadar farklı kaynaktan fikir toplarsanız o kadar iyi.

İpucu: Bu aşamada hem fikir toplayıp hem de bu fikirleri değerlendirmeye kalkışmayın. Bu aşamada nitelik değil nicelik ön planda.

Pazarda düşündüğünüz ürünlerle ilgili talep olduğundan emin olun

Keyword aramalarını kullanın, niş araştırması yapın, gireceğiniz endüstriyle ilgili haberleri okuyun ve pazarın ne yönde seyrettiğiyle ilgili fikir sahibi olmak için trendleri takip eden yayınları takip edin. Ticaret şovları ve fuarları da gireceğiniz pazarın geleceği hakkında fikir almak için çok iyi kaynaklardır.

Buradaki sorun olarak nitelendirilebilecek konu girilecek pazarın geleceği hakkındaki verilerin çoğunun tahminden ibaret olması. Fakat Amazon satıcıları olarak biz hali hazırda trendlerin ne yönde gittiğini bilecek kadar pazarı anlıyoruz. Emailler vasıtasıyla geri dönüşler alıyoruz, ürünlerimizin yorumlarını okuyoruz, rakiplerimizin satışları bize müşterilerin neye ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Tek ihtiyacımız olan müşterilerle olan diyaloğumuzu devam ettirmek ve onların istek ve ihtiyaçlarına kulak vermek.

İpucu: Müşterilerinize “Şöyle bir aletiniz/eşyanız olsaydı iyi olmaz mıydı?” gibi yönlendirici sorular sormayın. Bunun için çok erken. Ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamaya özen gösterin.

Bir Konsept Yaratın 

Müşterilerin ne gibi ihtiyaçlarını karşılama konusunda iyi bir fikir edindikten sonra, ürünün son halini gösterecek bir maket oluşturabiliriz.

İnsanlar görsel iletişime daha yatkınlardır. Özellikle fiziksel ürünlerden bahsediyorsak mutlaka ürünleri görmek, dokunmak ve ürünlerin yanındayken onlar hakkında yorumda bulunmaktan hoşlanırlar.

Bu nedenle elinizdekilerle mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bir prototip üretmeye çalışın. Belki hali hazırda var olan ürünlerden faydalanıp bir şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Belki ihtiyacınızı bir milyoncu diye tabir edilen dükkanlar bile karşılayabilir. Ürün parçalarını şüphesiz en ucuza alabileceğiniz yerlerin başında bu dükkanlar gelmekte.

İpucu: Mükemmel iyinin düşmanıdır. Burada amaç pürüzsüz bir model ortaya çıkarmak değil, sadece ortaya yorum alabileceğiniz bir şey çıkarmaktır.

Ürününüzü Koruyun

Bu konuda akıllara gelen ilk sorulardan bir tanesi ürününüzü patentletmenin gerekip gerekmediğidir.

Bu konuda maalesef tek bir doğru cevap yok. Bu nedenle aşağıdaki sorulara cevap bulmaya çalışarak kendiniz için en uygun cevabı bulabilirsiniz:

Girdiğiniz pazar satış rakamları konusunda kendini ispatlamış mı?
Ürününüzün özelliğini, tasarımını veya üretim sürecini patentletmek mümkün mü?
Ürün fikrinizi korumak için yeterli bütçeniz var mı?

Genelde patent koruması gerektiren ürünler:

Dışarıdan bir yatırım veya lisans gerektiren
Yeni bir ilaç veya kimyasal bileşim veya üretim aşaması
Yeni ve henüz keşfedilmemiş bir alandaki bir buluşla alakalı olan

Hala emin değil misiniz? Geçici bir patent başvurusunda bulunmayı düşünebilirsiniz. Bu bir avukata binlerce dolar verip tam patent başvurusu yazdırmaktan çok daha ucuz olacaktır. Bunu USPTO sitesinden kendiniz de yapabilir veya bir patent avukatının yardımından yararlanabilirsiniz. Bu size bir yıl kadar ürün fikrinizi keşfetme fırsatı verecek ve ürününüzü “Patent Pending” (Patent beklemede) olarak işaretlenmesine fırsat verecektir. Bu sırada eğer ürününüze talep olursa satışlardan tam patent ücretini çıkartabilirsiniz.

İpucu: Geçici başvurudan sonra tasarımda bir değişiklik yapılırsa yeni bir başvuru yapılması gerektiğini unutmayın.

Müşterilerin fikirlerini alarak ürünün doğru ürün olduğunu teyit edin

Bir noktada ürününüzü potansiyel müşterilerinize üreteceğiniz ürünün hala onların problemlerini çözme konusunda doğru cevap olduğundan emin olmak için göstermeniz gerek.

Ürettiğiniz prototipi kullanarak faaliyet göstereceğiniz pazarda 15-25 kişiyle konuşun. Eğer Amazon ürünlerinizden yarattığınız bir marka varsa, hali hazırda bu kişi listesine sahip olabilirsiniz.

Yine açık uçlu sorular sormaya özen gösterin:

Sorunlarını çözmek için en ideal çözüm ne olabilir?
Daha önce kullandıkları ürünlerdeki sorun neydi?

Müşterilerden gelen cevapları dikkatlice ele alın, bu cevaplara size kullanacağınız materyal, ürün boyutu ve rengi hakkında ipuçları verecektir.

Müşterilerden somut geri dönüş almanın yanında asıl hedefiniz müşterilerin önceden sipariş vermesini sağlamak veya ürünün gelişim aşamasını takip için üye olmalarını sağlamak olmalı.

İpucu: Eğer hedef pazar için olduğundan daha çok ürününüz için heyecan duyuyorsanız, durun. Ya ürününüzde yada müşteri kitlenizle ilgili bir problem vardır. Devam etmeden önce test edin ve süreci tekrarlayın.

Tasarım

Müşterilerden gelen geri dönüşe göre tasarımınıza son halini verin:

Görünüşü ve tutum (boy, renk, yapı)

Ürün yaratıcılarının bu konudaki verilerini kendilerinin toplaması daha yerinde olacaktır çünkü eğer müşterilerin ihtiyaçlarını derinlemesine anlayamazsanız daha sonra işinize etkisi olacak verimli kararlar vermeniz mümkün olmayacaktır.

İnternette bulunabilecek ücretsiz araçlarla ürününüzün bir modelini veya çizimini ortaya çıkarın. Freelance tasarımcıların bulunduğu sitelerden ürün tasarımcılarına ulaşabilir ve onlarla da çalışabilirsiniz. Başka bir iyi kaynak ise yerel okullar olabilir. Son sınıf mühendislik veya endüstriyel tasarım öğrencilerinin yardımına başvurabilirsiniz.

İpucu: Ürün tasarımları fazla bilgi içermezler. Örneğin, ürünün bir kısmının kalınlığı veya dokusu gibi. Bir fikir elde edebilmek için rakiplerinizin ürünlerine bakabilirsiniz.

Ürün İşlevinin Prototipini Çıkarın

Tasarım sonrası fonksiyonel prototipi çıkarmaya başlayabilirsiniz. Ürününüzün karmaşıklığına bağlı olarak bunu siz de yapabilirsiniz veya bu konudaki uzman şirketlere  yaptırabilirsiniz.

İlk fonksiyonel prototip öncelikli olarak ürünün ana özelliğini test edilmesi için oluşturulmalıdır. Bu aşamada ürünün güzel gözükmesi öncelikli kaygı olmamalıdır. Prototipi oluşturdukça yavaşça görüntüsü de olması gerektiği şekline girebilir.

İpucu: Her şeyi bir seferde prototip haline getirmeye çalışmayın, özellikle karmaşık ürünlerde. Bu aşamada böl ve yönet taktiğini uygulayın.

Ürünü Test Edin

Bu aşamada kendinize ürününüz hakkında şu gibi sorular sorabilirsiniz:

  • Ortaya çıkan ürün başlangıçta yapmaya niyetlendiğiniz ürün müydü?
  • Müşterilerin üründen beklentileri neler?
  • Örneğin masadan düştüğünde sağlam kalır mı veya kolay çizilir mi? 

Üretim için Tasarım

Bu aşamada ürünümüzle yola çıkmaya karar verdik ve ürünümüzün hedeflediğimiz maliyette yüksek kalitede üretileceğinden emin olmak istiyoruz.

Tasarım briefleriniz (özellikler, çizimler veya modeller) her türlü detayı içermeli. Örneğin yüzey tesviyesi ve üretimdeki hata payı gibi. Bu aşamada tedarikçinizin yardımını alabilirsiniz. Eğer tedarikçinize tasarım için ödeme yapmıyorsanız, dosyalarınıza el koymaya çalışabilir ve bu nedenle tasarımlarınızı başka tedarikçilere göstermeniz ve üretim maliyeti hakkında fikir edinmeniz zorlaşabilir. Dikkatli olmanızı öneririz.

Çin’deki tedarikçilerle çalışırken ürün fikrinizi korumak için NNN anlaşması da denilen gizlilik sözleşmesi imzalamanızda fayda var.

İpucu: Tasarım aşamasında tedarikçilere danışın. Tedarikçilerin yapabilecekleri değişkenlik gösterecektir ve kendi üretim ekipmanına uydurmak için tasarımınızda değişiklik yapmak isteyeceklerdir. 

Üretim

Aslında bu süreç private labeldaki tedarik sürecinden çok da farklı değil. Tabii bir farkla: Özel siparişlerin genellikle tek seferlik başlangıç veya kalıp ücretleri bulunmaktadır.

Tedarikçinizle başlangıç ücretleri konusunda konuşun ve parasını verdiğiniz kalıp ve yapılara daha sonra ne olacağını sorun. Diğer müşterilerin sizin kalıplarınız ve yapılarınıza erişim sağlayıp sağlayamayacağı konusunda size garanti verebiliyorlar mı?

İpucu: Eğer ürününüz private label ise, hali hazırda bir kalite kontrol servisi kullanıyor olabilirsiniz. Bu konu özellikle custom ürünlerde daha fazla önem taşıyor çünkü bu tür ürünlerde düzeltilmesi gereken eğilip bükülme daha fazladır.

Satış ve Nakliye

Önce ürünlerinizi online satmayı deneyebilir sonra ürünlerinizi yerel butik mağazalarda satmaya başlayabilirsiniz. Bir Amazon satıcısı olarak zaten bu adıma aşinasınız. Amazon’da liste oluşturmaya ek olarak bir e-ticaret sitesi oluşturmak da ürününüz için iyi bir adım olacaktır.

Satıcıların Amazon’da listelerine aldığı trafik ve conversion (dönüşüm) oranı kendi e-ticaret sitemize alabileceğimizden çok daha fazla. Ama ürününüzü toptan almak isteyenleri yönlendirebileceğiniz bir websiteniz olması da önemli.

Sonuç

Bu makale bazı satıcılar için ürkütücü olabilir. Bir ürünü sıfırdan yaratmanın kolay bir süreç olmadığını biliyoruz. Fakat bu süreçte yaşayabileceğiniz çoğu problemle hali hazırda birileri karşılaşmış durumda ve çözümlerini bulmak da imkansız değil.

Bu sürecin en zor taraflarında birisi odaklanmış bir şekilde yoldan sapmadan ilerlemek. Unutmayın, bu kendini tekrarlayan bir süreç. Bu süreçte bir ileri bir geri gitmek cesaretinizi kırmasın çünkü bu tamamen normal bir döngü.

Eğer güvendiğiniz bir fikriniz ve bütçeniz varsa kolları sıvayın ve kendi ürününüzü ve işinizi oluşturmak için şimdi bir adım atın.

Sonra bir tane daha ve teker teker adımlarınızı çoğaltın.


Popüler Yazılar