2018 Amazon Prime Day

2018 Amazon Prime Day


Prime Day’e az kaldı. Geçen seneler farklı olarak bu sene prime day 24 saat yerine 36 saat sürecek ve Temmuz 16 – 18’i arasında olacak.

Amazon Prime Day Nedir?

Yılın en büyük satış günü olan değerlendirilen Amazon Prime Day, tüm dünyadaki Amazon sitelerinde (yakında buna Türkiye de dahil olacak)  devasa indirimlerin yapıldığı ve Amazon tarafından yapılan pazarlama stratejileri ile müşterilerde beklenti oluşturularak adete alışverişe şartlandırılldığı Amazon özel günlerinden en önemlisidir.

amazon prime day

2018 yılında 4. kez düzenlenen prime day sırasında Amazon’daki satışlar ortalama olarak %600 artar, bunun yanında bilinirliği her sene artan Prime Day’de her yıl bir öncekine göre daha fazla satış gözlenmiştir. 

Prime Day ayrıcalıklarından yararlanmak isteyen müşteriler Prime üyesi olmak zorundadırlar. 2018 yılında Jeff Bezos’un yaptığı açıklamalara göre Amazon’un 100 milyondan fazla Prime üyesi vardır ve bu prime üyelerin her biri ayda 12.99 Dolar ödeyerek ücretsiz ve hızlı kargolama avantajına sahip olurlar. (Daha hiç bir satış yapmadan Amazon sadece Prime müşterilerinden 1.3 Milyar Dolar kazanmakta ve Prime müşterilerin sayısı günden güne artmaktadır.)

 “2018 yılında gene diğer yıllardan farklı olarak Prime Day’in öncesinde ve sonrasında bazı indirimler olacağı duyurulmuş  ve bu sayede her geçen gün Prime Day için beklenti oluşturulmuştur.”

Amazon pazarlama stratejisinin bir parçası olarak Televizyon, radyo, online mecralar ve panolarda ciddi anlamda Prime Day için reklam yapar, Kanada’da yaşayan biri olarak reklam stratejilerinin oldukça agresif ve her sene giderek artan oranda yapıldığını söyleyebilirim. Oluşturulan algının adete yılbaşı ya da Christmas gibi Amazon’un kendi bayramını yaratması olduğunu söyleyebiliriz.

Prime Day’in satıcılar için başlıca avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz

 • Satışların ve Cironun ciddi anlamda artışı ve marka bilinirliği kazanma fırsatı
 • Eldeki fazla stoktan kurtularak uzun dönem stok maliyeti riskini azaltmak
 • Yeni ürünlerin lansmanını yaparak satış hızı kazanmak ve ürünlerin ranklanmasını sağlamak

Amazon Prime Day 2018: Promosyonları & Son Teslim Tarihi

Amazon, satıcıları prime gününde özel indirimler yapması için teşvik eder. Aşağıdaki promosyonlar Prime Day süresince sıklıkla karşılaşılan ve satışların arttırılmasını sağlayan indirimlerdir:

 • Lightning Deals
 • Amazon Coupons
 • Deal of the Day

Şimbi bu promosyon tiplerini tek tek inceleyelim:

Lightning Deals (Yıldırım İndirimleri)

Amazon lightning deal kısıtlı sayıdaki ürün için oluşturulmuş, sadece belirli bir süre için geçerli olan indirim tipidir.

Bu indirimler müşteri başına bir alım ile sınırlıdır ve Amazon Gold Box sayfasından bulunabilir. İndirimler promosyon süresinden sonra (genellikle 4 saat) ya da indirim için belirlenen indirimli ürün adetinin bitmesiyle son bulur.

Amazon Lightning Deal teklifine sahip ürünler özellikle Prime Day süresince çok ilgi görür. Aşağıda Amazon Gold Page sayfasının örnek görüntüsünü görebilirsiniz.

amazon gold page

Sık Sorulan Sorular: Lightning Deals

Soru: Amazon’da her ürüne Lightning Deal yapılabilir mi?

 • Hayır. Lightning deal’e uygun ürünler Amazon tarafından belirlenir. Uygun ürünlerinizin olup olmadığını Advertising sekmesinin altında Lightning Deals’ten görebilirsiniz. Unutmayın uygun ürünlerinizin olması hemen lightning deal yapabileceğiniz anlamına gelmez. Uygun ürünlerin için dahi başvuru yapmanız ve bu başvurunun Amazon tarafından kabul edilmesi gerekir.

 Soru: Lightning Deal yapmanın ek ücreti var mıdır?

Evet. Her bir Lightning Deal için ayrı ücretlendirme yapılır. Lightning deal ücretleri kampayanın yapıldığı zamana göre değişiklik gösterir. Prime Day, Black Friday, Yılbaşı gibi özel günlerde yapılan Lightning Deal kampanyaları, diğer günlere göre daha pahalıdır. Ücreti kampayınızı submit etmeden (onaya göndermeden) once submit butonunun yanında görebilirsiniz.

Soru. Lightning Deal yapabilmek için kurallar var mıdır?

 • Evet. Amazon’un sayfasında hangi özelliklere sahip ürünlerin Lightning Deal için uygun olduğunu belirtmiştir. meet the following criteria.

Amazon Coupons (Kuponlar)

İndirimli görünen ürünlerin müşterilere daha çekici geldiği bir sır değildir. Müşteriler genel olarak sipariş verirken indirim yakalayıp kar ettiklerini düşünmek isterler. Amazon kuponları ile ürünlerinizin görünürlüğünü arttırıp müşteri çekebilirsiniz.

amazon kuponlari

Sık Sorulan Sorular: Amazon Kuponları

Soru:  Amazon Kuponları her satıcıya açık mıdır?

 • Hayır. Kupon yaratabilmeniz için seller feedback’inizin (mağaza skorunuzun) 3.5 ya dad aha iyi olması gerekmektedir.

Soru:  Kötü Performans sergileyen bir ürün için kupon yaratabilir miyim?

Evet, ancak büyük bir etkisi olmayacaktır: Kuponlar direkt olarak sıralamanızı iyileştirmez. Eğer ürününüz hali hazırda ilk sayfada değilse müşterilerin çoğunluğu ürününüzü görmeyecek dolayısıyla kuponlarınız kullanılmayacaktır. Bizim tavsiyemiz tam tersi hali hazırda iyi performans sergileyen ürünler için kuponlara odaklanılması yönündedir.

Deal of the Day (Günün İndirimi)

Aşağıdaki örnekteki görüldüğü gibi Deal of the Day tek ya da birbiriyle yakından ilgili ürün grubu için uygulanan promosyon tipidir ve sadece Amazon Vendor programı üzerinden satış yapan satıcılar için geçerlidir. Vendor satışı bulunmayan 3. Parti satıcılar bu promosyon tipinden yararlanamaz.

deal of the day

Prime Day 2018: Satıcılar İçin Son Başvuru Günleri:

Mayıs 18 – Satıcıların Prime Day için Lightning Deal başvurularını tamamlama tarihi.

Tüyo: Ürünleriniz Lightning Deal için seçilmemişse ya da son başvuru tarihine kadar başvurusu yapmamış olsanız dahi Prime Day süresinde fiyatınızı düşürmeniz ve eğer FBM yapıyorsanız ücretsiz kargo eklemeniz satışlarınızı ciddi anlamda arttırabilir. Ayrıca aklınızda bulundurmanız gereken diğer bir konu Lightning Deal yaptığınızda Amazon kesinti yaptığı ücretleri ürünün tam fiyatı (ürünün indirimsiz fiyatı) üzerinden yapar. 2017 yılında göründüğü üzere Amazon approve etse (onaylasa) dahi Lightning Deal’ınızı yayınlamayabilir. Maalesef bu durumla ilgili satıcıların yapabileceği bir şey bulunmamaktadır.

Amazon Prime Day 2018: Uygulanacak En İyi Yöntemler

Amazon’un beklentileri bu kadar yükseltip agresif bir pazarlama stratejisi yürüttüğü Prime Day için satıcıların izlemesi gereken en iyi yöntemlerden bahsedelim.

1) PPC (Reklam) kampanyalarınızdaki kelime başı teklifleri yükseltin

Amazon Prime Day süresince reklam bütçelerinizi ve kelime başına verdiğiniz teklifi (bid) yükseltmeniz avantajınıza olacaktır. Müşterilerin alış veriş yapmış olmaya şartlanmış olduğu Prime Day’de conversion oranınız (listenize giren müşterilerin ürünü alma oranı) diğer günlere yüksek olabili. Bu sonuç olarak sizing satılan ürün başı reklam maliyetinizi düşürecek ve karlı reklamlar vermenizi sağlayacaktır.

 • Bid’lerinizi %50 oranında arttırın.

 • Tüm kelimelerinizde bid’leri arttırmak zorunda değilsiniz, hali hazırda sizing için en iyi sonuç veren anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz.

İşini bilen tüm satıcılar Prime Day süresince bidlerini arttıracaktır, reklama tıklayanların ürününüzü alma oranının daha iyi olduğu Prime Day süresinde bu fırsattan yararlanmanız faydanıza olacaktır.

amazon prime day

2) Reklam Bütçenizi Yakından Takip Edin

Tıklamalar ve bid’lerin yükleseleceği Prime Day boyunca reklam bütçenizi yakından takip etmenizi öneririm. Bu şekilde satışlarınız ile doğru orantıları olarak bütçenizi arttırabilirsiniz. Advertising > Campaign Manager > Setting içerisinden bütçenizi yönetebilirsiniz.

3) Reklamlarınızı Mutlaka Önceden Oluşturun

Genellikle onaylanmakla beraber reklamınızın kesinlikle onaylanacağını bilmenizin tek yolu önceden reklamın oluşturup onaylanmış halde bekletilmesidir. Ayrıca reklamınız onaylanacak dahi olsa yoğun günlerde Amazon sisteminde aksaklıklar meydana geldiğine daha önce bir çok kez şahit olduk. Eğer ürünlerinizde hali hazırda reklam yok ise reklamınızı Prime Day’den önce oluşturup hazır şekilde bekletmeniz fayda olacaktır.

Ayrıca farklı reklam tipleri hakkında bilgi sahibi değilseniz bilgi sahibi olmanızı öneririz:

4) Prime Day Bitiminde Ayarlarınızı Düzenlemeyi Unutmayın

Bir çok satıcı Prime Day için reklam bid’lerini yükseltecektir. Ancak bu bütçeleri eski haline düşürmeleri hemen ertesi gününde olmayacaktır. Ancak talep Prime Day kadar olmayacağı için, Prime Day akabinde yüksek bırakılan bid’ler talep düştüğü için gereksiz şekilde suni bir bid rekabetine yol açacaktır.

Size tavsiyemiz Prime Day’in hemen bitiminde reklam tekliflerinizi düşürerek bu suni rekabet ortamına girmemenizdir. Genel olarak reklam bid’leri 2-3 hafta içerisinde eski haline yaklaşmaktadır.

 5) Amazon Panelindeki Verilerde Gecikme

Eğer hemen satışlarınızı göremesseniz endişeye kapulmayın.

Amazon’da reklam verileri gecikmeli olarak görünmektedir:

 • Reklamların görüntülenme ve tıklama sayısında 24 saate kadar gecikme yaşanabilmektedir.
 • Detay sayfa görüntüenmeleri ve satışlarında 3 güne kadar gecikme yaşanabilmektedir.

Verilerde yaşanan gecikme, veriler tam olarak güncellenmeden önce satış başına reklam maliyetini olduğundan çok yukarıda gösterebilir. Prime Day gibi özel günlerde yaşanan veri yoğunluğundan dolayı veriler yukarıda belirtilen gecikmelerden de daha geç gösterilecektir. Bu durumda direkt olarak reklamlarınızın etkisini ölçmeniz mümkün olmayacaktır. Fakat kendiniz satışlarınızı ve harcanan bütçenizi diğer günlere kıyaslayarak gerçek zamanlı tahminleme yapabilirsiniz.


Popüler Yazılar