Yeni PPC Özelliği: Amazon Portfolio

Yeni PPC Özelliği: Amazon Portfolio


Amazon Portfolio reklam veren satıcıların sponsorlu (reklamlı) ürünlerinde ne kadar para harcadıklarını takip etmelerini ve yönetmelerini kolaylaştıran yeni bir özellik.

 

Amazon’un açıklamasına göre:

Reklam kampanyası portfolio’ları sponsorlu ürünlerin gruplanması için yeni seçenekler sağlıyor. Kampanyo portfolio’ları sayesinde PPC kampanyalarını markaya, kategoriye, sezonlara ve seçtiğiniz bir çok farklı özelliğe göre gruplayabiliyorsunuz.

2018 Aralık ayında getirilen bu özellik henüz tüm satıcılara sağlanmış değil ancak belirli aralıklarla tüm satıcıların paneline eklenmiş olacak. Sizin hesabınıza bu özelliğin eklenip eklenmediğini aşağıdaki resimdeki alandan kontrol edebilirsiniz.

 

 

 

Amazon Portfolio Nedir?

 

Amazon’un açıklamasına göre reklam veren kullanıcılar aşağıdaki şemada gösterildiği şekilde, birden çok reklam kampanyasındaki toplam harcamayı belirli bir tarih aralığında yönetebilecek. Orjinal açıklama: “advertisers can now manage the total spend of multiple campaigns within a specific date range.”

 

 

 

Portfolio bütçesi bütçesi ya da verilen son tarih bittiğinde, portfolio içerisindeki kampanyalar durdurularak satıcıya bütçesini arttırması ya da tarihi uzatması için bildiri gönderilir. Eğer bu kriterler sağlanmazsa kampanya durur.

Portfoliolar birden fazla reklam kampanyasının bütçelerini, belirli tarih aralıklarında, tek bir yerden yönetme sistemi olarak düşünülebilir.

 

Amazon’un Açıklamasına Göre Portfolio Özellikleri:

 

1. Kampanyalarını portfolio’ların içerisinde gruplayın ve organize edin

2. Portfolio üzerinden bütçe oluşturarak dilediğiniz kampanyaların bu bütçeyi paylaşmasını sağlayın.

3. Kampanyalar arasındaki performansları değerlendirin

4. Yeni ücretlendirme raporlarına sahip olun

5. Bir hesaptan birden fazla dükkanın PPC kampayalarını yönetin.

6. Tek hesaptan birden fazla hesaba erişim sağlayın [maksimum 200 hesap]

 

Henüz 5. Ve 6. Maddelerin tam olarak nasıl çalıştığı ya da çalışıcağı ile ilgili maalesef yeterli bilgi bulunmamaktadır, bu konularda yeterli bilgi yayınlanması durumunda ayrı bir blog yazısı olarak paylaşılacaktır.

 

Reklam verenler için Amazon Portfolio işe yarar bir özellik mi?

 

Bu özellik bir hayli yeni olmasına rağmen ilk izlenimlerimiz, belli bir marka ya da kategori bazında reklam bütçesi ayarlanmak istediği durumlarda portfolio’nun işe yarar bir özellik olduğu.

 

Özellikle farklı ürün hatlarından oluşan ürünler satıyorsanız ve bu ürün hatlarında harcanılacak PPC giderlerini sınırlandırmayı hedefliyorsanız portfolio özelliği işinize yarayacaktır.

 

 

 

Amazon Portfolio’yu Nasıl Kullanırsınız?

 

  • Seller Central’e giriş yapın

  • Advertising sekmesine tıklayın

  • Campaign Manager’i seçin

  • Sol tarafta “Portfolio” [New] seçeneğini göreceksiniz (ilk resimde gösterilmiştir)

 

Ya da

 

  • Advertising.amazon.com adresine gidin

  • “create a portfolio” üzerine tıklayın

  • Portfolio’nuza bir isim verin ve connect campaigns’e basın.

  • portfolio budget and date range (portfolio bütçesi ve tarih aralığı belirleyin)

 

Amazon Portfolio hakkında sık sorulan soru ve cevaplar, Amazon’dan alıntıdır.

 

Soru 1: Portfolio düzeyinde ve kampanya düzeyinde bütçe belirlemede en iyi yöntemler nelerdir?

Biz Amazon satıcılarına kampanya düzeyinde yüksek limit vermelerini ve bütçelerini portfolio düzeyinde sınırlandırmalarını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde en iyi performans sağlayan kampanyaların diğer kampanyaların bütçelerinden etkilenmeden devam etmesini sağlayıp aynı zamanda portfolio düzeyinde verdiğiniz sınır sayesinde ana bütçenizi kontrol altına alabilirsiniz.

 

Soru 2: Portfolio düzeyindeki bütçem, kampanya düzeyindeki bütçelerimin toplamından az ise ne olur?

Bu durumda portfolio bütçesi esas alınır. Portfolio düzeyindeki bütçenize ulaşıldığında otomatik olarak kampanya düzeyindeki bütçeleriniz durdurulacaktır.

 

Soru 3.  Portfolio düzeyindeki bütçem, kampanya düzeyindeki bütçelerin toplamından fazla ise, Amazon kampanya düzeyindeki reklamlarımı otomatik olarak portfolio düzeyindeki bütçe tamamlana kadar devam ettirir mi?

Kampanya düzeyindeki bütçelerinizin toplamı en az portfolio bütçesi kadar olmalıdır. İlk soru ile bağlantılı olarak, tavsiyemiz, yüksek kampanya bütçeleri vermeniz esas bütçenizi portfolio düzeyinde limitlemenizdir.

 

Soru 4. Eğer hesap düzeyinde bütçe istiyorsam (tüm düzeylerin üstünde) bunu portfolio özelliği ile nasıl sağlayabilirim?

Eğer amacınız tüm kampanyalar için tek bir bütçe oluşturmak ise bunu tek bir portfolio oluşturup tüm kampanyaları bu portfolio’ya bağlayarak yapabilirsiniz. Böylece portfolio düzeyinde girdiğiniz tüm bütçe, kampanyaları limitleyen tek bir bütçe olarak işlem görecektir.

 

Soru 5 . Portfolio için başlangıç ve bitiş tarihleri belirlediğimde bütçem eşit şekilde mi dağılacak?

Portfolio bütçesi kampayaların tavan bütçesidir fakat portfolio bütçesini tüketirken herhangi bir zaman aralığı gözetmez. Diğer bir deyişler, tek bir kampanya portfolio bütçenizin tamamını tüketebilir.


Popüler Yazılar