2.5 kuralı - Ürününüzün Amazon PPC Maliyetlerini Hızla Tahmin Etme

2.5 kuralı - Ürününüzün Amazon PPC Maliyetlerini Hızla Tahmin Etme


Amazon’da satış başarısının vazgeçilmez bileşeni olan PPC’yi ve tüm detaylarıyla ileri düzey PPC teknikleri konularını daha önce farklı makalelerimizde sizinle paylaşmıştık.

Bu makalemizde size, Amazon’da satış yaparken karşınıza çıkan en önemli maliyetlerden birisi olan PPC maliyetleri ile ilgili önemli noktaları ve 2.5 Kuralı adlı hızlı ve basit bir teknik kullanarak Amazon PPC maliyetlerinizi nasıl tahmin edeceğinizi anlatacağım.

Bu Kural sadece gelecekteki Amazon PPC maliyetlerinin ne olacağını tahmin etmenize yardımcı olmayacak, aynı zamanda size rekabette bir avantaj sağlayacak ve potansiyel olarak kârınızı ikiye katlayacaktır.

2.5 Kuralı nedir?

2.5 Kuralı, kolay bir hesaplama ve Amazon PPC maliyetlerini tahmin etmenin bir yöntemidir. İlk olarak, birkaç varsayım üzerinde çalıştığını anlayın:

1- Amazon'da 18-30 ABD $ arasında bir ürün satıyorsunuz veya satacaksınız.
2- Ürün, % 10'luk tipik Amazon dönüşüm oranına (conversion rate) sahiptir. Bu, ürününüzü tıklayan her 10 kişi için, bu kişilerin 1'i satın alır.
3- Hedef ACoS, satış fiyatınızın %25'idir.

Şimdi bu varsayımlarımıza göre, 2.5 Kuralı nasıl işliyor?

Amazon PPC reklamlarınız için anahtar kelimeleri araştırırken, her bir anahtar kelimenin, ürünün satış fiyatının %2,5'inden daha fazlasına mal olmaması gerekir

Örneğin: uzun saplı sarımsak presini 27.95 $ ‘a sattığınızı varsayalım. Ürününüzün "uzun saplı sarımsaklı pres" anahtar kelimesi için arama sonuçlarının ilk sayfasına ulaşması için Amazon PPC maliyetinin, tıklama başına 0,56 $ olduğunu keşfedersiniz. Tıklama başına 0,56 ABD doları, satış fiyatınızın %2,5’inden azdır. Bu nedenle, hedeflemek için iyi bir anahtar kelime.
Başka bir örnek: Hala uzun saplı sarımsak presini 27.95 $ için satıyorsunuz. Bu sefer, daha geniş bir anahtar kelime olan “sarımsaklı pres” kelimesini “uzun sap” olmadan kullanmak istersiniz. Daha rekabetçi bir anahtar kelimedir ve tıklama başına 1,23 ABD dolarıdır. Bu, satış fiyatının %4,4'ü. Bu, özellikle sağlıklı bir kar marjı almak istiyorsanız, hedeflenecek en iyi anahtar kelime olmayabilir.

Profit Margin: Kar Marjı
Amazon Referral Fee: Amazon sevk ücreti
FBA Fee: FBA ücretleri
Cost of Goods: Ürün maliyeti
PPC Costs (Acos): PPC Maliyetleri

2.5 Kuralı nasıl hesaplanır?

Matematik oldukça basit. Amazon'da yüzde 10'luk bir dönüşüm oranına sahip bir ürün satıyorsanız, bu, satış yapmak için ortalama 10 tıklama almanız anlamına gelir. Eğer hedef ACOS'unuz toplam satış fiyatının %25'i ise, ortalama Amazon PPC maliyetleriniz toplam satış fiyatının %2,5'idir. Bunu hesaplamak için formülün uzun versiyonu.

Hesaplamanın Uzun Versiyonu:

Fiyat X 25% = Hedef ACoS
Hedef AcoS / 10 Tıklama=2.5%
Amazon PPC Maliyetleri =Ürün fiyatının 2.5%’u

Fakat tüm yapmanız gereken hesap kısaca:

Fiyat X 2.5%= Hedef Amazon PPC Maliyetiniz

Diğer bir deyişle, ürünün satış fiyatını 0,025 ile çarpın! Hedeflenen Amazon PPC Maliyetinize kolayca ulaşmış olursunuz.

Bir ürüne girmeden önce hedeflemeyi düşündüğünüz anahtar kelimelerin PPC maliyetleri %2.5 kuralına göre pahalı ise o zaman o üründe yoğun bir rekabetin olduğunu öngörebilirsiniz.

Genel bir kural olarak, 2.5 Kural ile anahtar kelimelerinizin her birinin arama hacminin toplamının, 3000'den fazla aylık arama hacmine sahip olmasını beklemelisiniz. Bundan daha azı riskli olabilir. Ayrıca aylık aramaları yalnızca bir anahtar kelime üzerinde, özellikle de çok bilindik veya kısa bir tanım olarak kullanmamaya çalışın.

Ürünün fiyatını 2,5 Kuralını karşılamak için yükseltebilir miyim?

Açıkçası ürününüzün fiyatını ilk hedef satış fiyatınızın üzerine çıkarmak, Amazon PPC Maliyetleri için işinizi kolaylaştıracktır. Örneğin, sarımsaklı basım fiyatını 10  dolar artırarak 37,95 dolara yükseltirsem  hedef Amazon PPC Maliyetlerinin tıklama başına 0,95 USD olmasını sağlar. Bu maliyetle daha kolay çalışabilirim.

Ancak fiyatınızın rakiplerinizin fiyatlarının çok üzerinde yükselmesi, dönüşüm oranınızı önemli ölçüde düşürebilir. Dolayısıyla, her 10 tıklamada bir ürün satmak yerine, ürününüzü satmak için 15 ila 20 tıklama almanız gerekebilir. Bu noktada, 2.5 Kuralı da işe yaramıyor.

Satış fiyatınızın ortalama satış fiyatından %30 daha fazla veya daha düşük kalmasını önermiyorum. Yani eğer sarımsak presleri ortalama olarak Amazon'da 25 dolara satılıyorsa, fiyatınız 17,50 ila 32,50 dolar arasında olmalıdır.

Amazon PPC maliyetlerini tahmin etmek için birkaç ipucu.

Elbette 2.5 Kuralı iyi bir temel kuraldır ve her satıcı için tam doğru olmayabilir. Amazon PPC maliyetlerinizi tahmin ederken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha var:

Daha yüksek fiyatlar daha düşük dönüşüm oranlarına eşittir.

Amazon PPC reklamlarınızı fiyatlandırmadan önce ortalama dönüşüm oranınızın ne olacağını öğrenmeye çalışın. Dönüşüm oranınız ne kadar düşük olursa, o kadar fazla tıklama alır. Dönüşüm oranları ve tıklama için basitçe hesap:

% 20 dönüşüm oranı = 5 tıklama başına 1 satış
% 15 dönüşüm oranı = 7 tıklama başına 1 satış
% 10 dönüşüm oranı = 10 tıklama başına 1 satış
% 5 dönüşüm oranı = 20 tıklama başına 1 satış
% 2 dönüşüm oranı = 50 tıklama başına 1 satış

Hedef ACoS’unuz %25 olmak zorunda değil.

Amazon ücretlerinizi ve ürün maliyetlerini çıkardığınızda, diğerlerine göre daha büyük brüt marjınız olabilir. Bu durumda, hedef ACoS'unuzu her zaman %25'in üzerine çıkartabilirsiniz. Sadece AcoS arttığında, daha az kar elde edeceğinizi unutmayın. Öyleyse, ücretler ve ürün maliyetlerinden sonra %50'lik brüt kâr marjınız varsa ve %40'lık bir ACOS hedeflemeye karar verirseniz, size kalan kar marjınız %10'dur!

Amazon Anahtar Kelime Raporları Oluşturun.

Amazon anahtar kelime raporları, tıklama başına maliyet ve dönüşüm oranları hakkında daha da kesin ayrıntılar almanıza yardımcı olur. Bu raporları bir ürün piyasaya sürüldükten birkaç ay sonra en az haftada bir kez çalıştırmalısınız. Anahtar kelime raporlarınızı Amazon Seller Central > Reports > Advertising Reports ‘da bulabilirsiniz.

Düzenli Araştırma Yapın: 

Yeni anahtar kelimeler bulmak için Anahtar Kelime uygulamanızı sık sık kullanın.  Böylece değişen anahtar kelimeleri tespit ederek satış kaçırma ihtimalinizi azaltacaksınız.


Popüler Yazılar