Amazon Satıcıları İçin İleri Seviyede Pazarlama Stratejileri

Amazon Satıcıları İçin İleri Seviyede Pazarlama Stratejileri


Markalaşma/Ürün araştırma aşamasında ileri seviyede pazarlama stratejileri

Bu bölümde Amazon’da ürününüzün lansman kampanyasına kolaylıkla dahil edebileceğiniz birkaç ileri seviyedeki pazarlama stratejisinden bahsedeceğiz.

Pazar Araştırması/Anketleri

Eğer gerçekten müşterilerinizin ne istediğini bilmek istiyorsanız market araştırmaları bu istekleri bulmada mükemmel bir araçtır.

Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Girmeyi planladığınız pazara yöneltebileceğiniz bir soru listesi hazırlayın.

Bu soruları kullanması kolay bir anket formuna dönüştürün. Facebook gibi birçok sosyal medya platformunun anket oluşturma seçeneği bulunmakta. Survey Monkey gibi bir anket websitesi de kullanabilirsiniz. Survey Monkey en büyük ve en bilinen anket sitelerinden biridir.

Typeform: Bir anket aracından daha fazlasıdır. Oldukça kullanışlı bir araç olan TypeForm kullanımı kolay email formları oluşturur.

Survey Planet: Survey Monkey yada TypeForm kadar bilinmese de bu aracın hoş ve temiz bir arayüzü bulunmakta.

Anketinizi düzenleyip sonuçları takip edin. İsterseniz sosyal medya aracılığıyla yada email kampanyalarıyla da anket yapabilirsiniz.

Emailleri toplayın: Bu anketleri dolduran kişilerin emaillerini kullandığınız anket araçları yardımıyla toplayabilir ve daha sonra başka promosyon veya anketlerde kullanabilirsiniz.

Rekabetçi Analiz

Rekabetin nabzını tutmak size müşterilerin ne dediğine kulak vermek veya anket sonuçlarından daha fazlasını verecektir. Rakiplerinizin birinci sırada olmasının bir sebebi var. Ve bu sebebi öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi elinize ürünlerinden bir tanesine alıp neyin bu ürünü iyi yaptığını bulmak. Ek olarak bu yöntem size rakiplerinizin ürünlerindeki eksiklikleri ve fırsatları yakalamanıza fırsat sunacaktır.

Rekabetçi ürün analizi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları şunlardır:

Ürün nasıl sunulmuş?
Ürünün paketlemesi nasıl gözüküyor?
Ürünün yanında gelen bir aksesuar var mı?
Üründe bariz bir eksiklik veya olması gereken bir aksesuar var mı?
Ürününde ek olarak herhangi bir pazarlama tekniği uygulanmış mı?
Ürünün kullanım talimatları kutuya eklenmiş mi?

Ters Mühendislik

Ürününüzün gireceği pazarın tam resmini görmek istiyorsanız, rakibinizin tüm müşterisiyle olan iletişimini reverse engineering de denen ters mühendislik yöntemiyle incelemeniz gerekmekte. Bu aslında kulağa zor bir işlemmiş gibi geliyor olabilir ama zannedildiği kadar zor değil.

Rakibin müşteri iletişimi ters mühendislikle nasıl izlenir?

Bir giriş noktası bulmaya çalışın. Bu genellikle bir reklam veya paylaşılmış bir link olabilir. Bazen bu rakibinizin Amazon’daki ürün sayfası bile olabilir, bazen ise tamamen farklı bir pazarlama tüneli olabilir.

Açılış sayfasını inceleyin. Landing page de denilen açılış sayfası bir linke tıkladığınızda karşınıza çıkan ilk sayfadır. Eğer tamamen optimize edilmişse, bu sayfanın amacı en azından bilgilerinizi almak ve/veya size ürün satmaktır.

Kayıt olun ve/veya satın alın. Giriş yaptıktan veya ürünü satın aldıktan sonra ne olduğunu inceleyin. Satın alma işleminizle ilgili hemen bir email alıyor musunuz? Satın alma işleminden sonra sayfa sizi bir satış sayfasına yönlendiriyor mu? Müşteriye ödeme işlemine giden yolda daha fazla ürün almasını teşvik ediyor mu?

Rakiplerinizi bir hafta veya daha uzun bir süre takipte tutun. Genellikle profesyonel satıcılar bir müşteriye ilk defa ürün sattıktan hemen sonra pazarlama stratejilerini uygulamaya devam ederler. Pazarlamada daha önce satış yapılmış müşteriyi yeniden satın almaya yönlendirmek hiç satış yapılmamış müşteriyi çekmekten daha kolaydır. Bu nedenle bir müşteriyi olabildiğince ürün satın almaya yönlendirmek kulağa daha mantıklı geliyor.

Ürün Lansmanı Öncesi Süreçte İleri Seviye Pazarlama Stratejileri

Bir ürünü araştırdığınızda, markalaştırdığınızda ve tedarik ettiğinizde, ürününüzü tanıtmaya başlamanızın vakti gelmiş demektir. Bu pazarlama stratejilerinden bir tanesini uygulayarak Amazon’da ürün listenizi ekleyebilirsiniz. 

Email Listesi Oluşturma

Email listesi oluşturmaya ileri seviyede bir market stratejisi demek çok doğru olmayabilir. Bir Amazon satıcısı olarak müşterilerinizin email adreslerine siz değil Amazon ulaşabiliyor. Bu nedenle müşterilerinizin emailerini toplamak sizin önemli olmalı. Toplanan emailler size ürünlerinizi müşterilerinize satış öncesi, satış sırasında ve sonrasında pazarlama imkanı vermektedir.

Nasıl Email Listesi Başlatırsınız?

Bir otomatik email servisine kayıt olun. Bu servisler Amazon’un dahili email servisinden yararlanarak yolladığınız otomatik email servislerinden farklıdır. Bu konuda birçok seçenek bulunmakta.

AWeber: Aylık bir maliyeti olsa da sıklıkla kullanılan bir email servisidir.

MailChimp: Belirli bir sayıdaki kayıtlı abonelere email kullanımında ücretsizdir. 

Active Campaign: Ayrıntılı raporlar için Active Campaign güçlü bir araçtır. Bu aracın aylık bir maliyeti bulunmakta ama bu ücret AWeber’in ücretinden daha azdır.

Tanıtıcı emailler yollayın. Müşterilerinize kendinizi, şirketinizi ve ürünlerinizi tanıtan emailler yollayın. Bunlar pazarlama sürecinin ufak hileleridir ve müşterilerin sizin pazarlama mailleriniz konusunda daha pozitif hissetmelerini sağlar.

Mesaj sıklığını ayarlayın. Pazarlama sektöründeki uzmanların listedeki kişilere ne sıklıkta mesaj gönderilmesi gerektiği konusunda farklı görüşleri bulunmakta. Aslında mesaj sıklığı konusu pazara ve kategoriye göre değişen bir konu. Örneğin bir mutfak ürününü pazarlamaya çalışıyorsanız haftada 1-2 email yerinde olacaktır. Ama gönderimleriniz bilgi amaçlıysa belki haftada 4-5 gün bile email atılabilir.

İki-adımlı doğrulama yöntemini kullanın. Aslında bu da tartışmalı bir konu. İki-adımlı doğrulama sistemiyle kullanıcıların newsletter listesine dahil olmak için onayı aranmaktadır. Bu yöntemi destekleyenler sadece rızası olan müşterilere email yollayarak conversion rate yani dönüşüm oranlarını arttıracağını düşünmekte. Diğerleri ise newslettera dahil olmak istemeyenlere email yollamayarak potansiyel fırsatların kaçırıldığını düşünüyorlar.

Giveawayler ve Yarışmalar

Sadece otomatik email hizmetlerine kayıt olmak yeterli değil. İnsanları bu emaillerin içeriğine çekmeniz ve ürününüzü satın aldırmanız lazım. Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyiz. İyi haber şu ki etkili bir email listesi oluşturmanın bir yolu var, bu da giveaway ve yarışmalardan geçiyor.

Yapmanız gereken email listesine kayıt olma seçeneği olan bir landing page oluşturmak. Email newsletterına kayıt olduktan sonra websitesi müşterileri kayıt oldukları için teşekkür mesajının bulunduğu sayfaya yönlendirmeli. Teşekkür mesajının yanı sıra newslettera kayıt olan kişiye bir link sağlanmalı ve görev verilmeli. Görevleri kendilerine verilen link ile arkadaşlarını da kayıt ettirmek olmalı. Kayıt olan her kişi için potansiyel müşteriye ödüller, indirimler gibi bir takım avantajlar sunulmalı. Kayıt ettikleri kişilerin de aynı avantajlarla motive olup daha fazla kişi kayıt ettirmeye ön ayak olacağını düşünürsek...Tebrikler, işinizi viral pazarlama yöntemleriyle büyütmeye başadınız bile.

Giveaway veya Yarışma Nasıl Başlatılır?

İşe sağlam bir CMS (content management system-içerik yönetim sistemi) seçerek bağlayın. Bu konuda birkaç seçeneğiniz mevcut. Bunlardan bazıları:

ViralSweep: Pazarlama konusunda uzman çoğu kişinin tercihi bir CMS’dir. Her ay sitelerine 1 milyondan fazla ziyaret alırlar.

Kickofflabs: Bu CMS sistemi hakkındaki en iyi şey yukarıda bahsedilen şekilde bir landing page/teşekkürler sayfası kombinasyonu için taslağının olmasıdır.

KingSumo: Eğer biraz teknoloji meraklısıysanız ve aylık ücret ödemekte gönlünüz yoksa, KingSumo size bir seferlik ödemeyle edinebileceğiniz bir WordPress plugin sunuyor.

Hedefinizi belirleyin. Neden bu email listesini oluşturuyorsunuz? Amazon’da yeni bir ürünün lansmanı için mi yoksa ürün satışlarınıza hız kazandırmak için yapmayı planladığınız bir kampanya için mi?

Trafiği landing page kısmına yönlendirin. Bunu yapmanın birkaç yolu bulunmakta. Bunlardan bazıları Facebook, Reddit ve Google gibi online mecralarda reklam vermek.

Lansman Sonrası Süreçte İleri Seviye Pazarlama Stratejileri

Ürününüzü piyasaya sürdünüz, peki şimdi ne yapacaksınız? Amazon’daki PPC kampanyalarının önemine bir çok kere değindik ama ürününüzün Amazon’da sağlam bir başlangıca imza atması için uygulayabileceğiniz birkaç ileri seviyede klasik pazarlama stratejisi daha bulunmakta.

Amazon Promosyonları ve İndirim Siteleri 

Bu Amazon ürünleri için belki de bilinen en eski pazarlama stratejilerinden biridir fakat hala etkili bir yöntemdir. Amazon promosyonları sadece ürününüzün bilinirliğini arttırmaz aynı zamanda ön ayak olduğu hızlı satışlarla hem ürününüzün BSR’ını attırır hem de ürününüze yorum almanızı sağlar.

İndirim Sitelerinde Amazon Promosyonu Nasıl Başlatılır?

Bir promosyon başlatın. Ürününüz Amazon’un hazırlama merkezlerine ulaştığında, Seller Central’da Advertising’in altında Promotions kısmına gidin. Burada promosyon yaratmak için birden fazla seçeneğinizin olduğunu göreceksiniz. Yüzde indirimi olan “percentage off” u seçin ve ürününüzü ekleyin. İndirim yaparken ürün fiyatını %49’dan fazla düşürmemeniz tavsiye edilse de, %75 veya daha fazla indirim yaptığınızda daha hızlı promosyon satışları yapmanız mümkün.

Bir indirim sitesi kampanyası oluşturun. Bu konuda birçok seçeneğiniz olsa da, emeğine paranızın hakkını verecek olan Jump Send’tir. Rakiplerine kıyasla bu sitede daha fazla alışveriş yapan kişi trafiği olduğu gibi daha uygun fiyatlara da sahiptir.

Keywordlerdeki ilerlemenizi takip edin. Promosyonunuz başlar başlamaz altında sıralandığınız keywordlerinizin durumunu da yakından izlediğinize emin olun. Çok fazla veya çok az promosyonlu ürün vermek istemeyeceksinizdir, bu nedenle keyword sıralamanızı takip ederek varmak istediğiniz noktaya ulaşınca promosyonu durdurabilirsiniz.

Amazon’dan Otomatik Follow-up (takip) Emailleri Nasıl Atılır?

Bu pek ileri düzeyde bir pazarlama stratejisi olmamakla beraber bir müşteri hizmetleri yöntemi olarak görülsede Amazon’dan gönderilen follow-up emailler sizin müşterilerinizi önemsediğinizi gösterir. Özellikle FBA kullanırken müşterilerinizle iletişime geçmek gerçekten zordur.

Ama bunun da bir çözümü var. Otomatik follow-up email sistemleri kullanarak müşterilerinizle iletişime geçebilir ve doğabilecek herhangi bir soruna hemen müdahale edebilirsiniz. Dahası bu emailler size iyi mağaza ve ürün yorumları almanızda yardımcı olacaktır.

Otomatik Follow-up Emailler Nasıl Kurulur?

Bir otomotik email servisine üye olun. 

Müşterileriniz için email taslağı oluşturun.

Sonuçları takip edin. Nasıl gittiğinizi görmenin en kolay yollarından biri Seller Central’daki communication (iletişim) sekmesine bakarak, emaillerinizin gidip gitmediğini kontrol etmek.

Emaillere mümkün olduğunca hızlı yanıt verin. Muhtemelen her email yolladığınız kişiden yanıt almayacaksınız bu nedenle size geri dönüş yapılan mailleri mümkün olduğunca hızlı cevaplamakta fayda var.

Split-test

Bazıları bu gerçeği inanması güç bulabilir ama A/B testi cephanenize katabileceğiniz en güçlü pazarlama stratejilerinden bir tanesidir. A/B veya split testi kısaca özetlemek gerekirse bir pazarlama kampanyasında Amazon listenizin bir versiyonunu farklı bir topluluğa yollayarak hangi listenin daha çok beğenileceğini test etmektir.

Amazon listenizle ilgili her şey pazarlamayla yakından ilişkilidir. Ürün fotoğraflarınız, ürünün fiyatı, başlığı, açıklaması yani kısaca listenizin tüm unsurları ürünü şah da edebilir mat da. Split testi uygulayarak listenizde değiştirilmesi gerekli noktalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Amazon’un PPC Kampanyalarını Unutmayın

Amazon reklamları ürünlerinizi tanıtmak için muhtemelen en güçlü yollardan bir tanesidir.

Satış Sonrası Süreçte İleri Seviye Pazarlama Stratejileri

Aynı zamanda ürününüzün pazarlamacısı olduğunuzu ve işiniz birkaç satış yaptıktan sonra bitmediğini unutmayın. Aslında pazarlama işiniz yeni başlıyor bile denilebilir. Aşağıda daha fazla para elde etmek ve müşterilerinizin yaşam süresi değerini artırmak için kullanabileceğiniz bir kaç strateji paylaştık.

Ürün Paketine Gerekli Pazarlama Unsurlarını Ekleyin

Amazon’da ürün sattığınız zaman, muhtemelen kendi başınıza elde edebileceğinizden daha fazla satış hacmi elde edersiniz. Bu nedenle her zaman pazarlama yaptığınızdan emin olun. Müşterilerinizi sadece ürün satın alacak kişiler değil aynı zamanda ürününüzün bilinirliğini arttırma aracı olarak görmelisiniz. Bu da demek oluyor ki aslında her bir satış aslında size bir pazarlama imkanı sunuyor. Ve her bir sattığınız her bir ürün aslında bir reklam aracı.

Ürün paketinin üzerine websitenizin URL’sini eklemeyi unutmayın. Ama aynı zamanda ürünlerinize kuponlar ekleyebilir, ücretsiz e-kitap gibi birçok şey sunarak müşterilerle aranızdaki ilişkiyi güçlendirebilirsiniz.

Amazon’un Dışında Uygulanabilecek İleri Düzey Pazarlama Taktikleri

Hali hazırda Amazon’da ne gibi pazarlama yöntemleri kullanacağınızı biliyorsunuz ama ileri düzey pazarlama taktikleriyle diğer platformlarda da reklam vermeyi düşünebilirsiniz. Üstelik bu konuda yüzlerce seçenek mevcut.

Sosyal medyada tanıtım: Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, LinkedIn. Tüm bu platformları ürün veya markanızın reklamı için kullanabilirsiniz.

Topluluklar: Quora ve Reddit gibi platformlarda reklam vererek marketi ürününüz için hazırlayabilirsiniz.

Arama motorları: Google, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında reklam verebilirsiniz.

Doğal reklam: Niş marketiniz ile ilgili bir websitesinde veya blogda bu sitelerin içeriğinin doğallığı bozmadan doğal görünümlü reklam verebilirsiniz.

Etkileşimli reklam: İnternet trend öncüleriyle dolu ve genellikle bu fenomenler,n kendi mail listeleri, sosyal medya takipçileri, blogları bulunmakta. Bu kişilerin görüşleri aslında oldukça etkileyicidir ve size başka yerde reklam vermekten çok daha ucuza mal olabilir.

Sonuç

Görüldüğü üzere faydalanabileceğiniz bir sürü pazarlama yöntemi bulunmakta. Tabii ki tüm bu yöntemlerin başlı başına incelikleri bulunmakta, üzerlerine kitap yazılabilecek kadar detayları var. Sizin ilginizi çeken ve yapabileceğinizi düşündüğünüz pazarlama tekniklerini deneyin ve işe yaradıklarını düşündüklerinizle yolunuza devam edin.


Popüler Yazılar