Amazon Özel Markalarının Bu Yıl Önemli Ölçüde Artması Bekleniyor

Amazon Özel Markalarının Bu Yıl Önemli Ölçüde Artması Bekleniyor


Satıcılar on seneden fazla bir süredir müşterilerine ürünlerini Amazon yoluyla ulaştırdılar ve bu sayede iyi kazançlar elde ettiler. Fakat son dönemde Amazon’un özel markaları hızlıca yayılmaya başladı. Bu yayılma beraberinde şu soruyu getirdi: Satıcılar diğer satıcılarla mı yoksa Amazon’un kendisiyle mi rekabet ediyor?

2018 Amazon özel markalarının güruh halinde yayılmaya başladığı bir yıl olabilir ve üçüncü-taraf satıcıları için rekabeti zorlaştırabilir. Fakat hemen telaşlanmanıza gerek yok; bu engeli aşmak için yapabileceğiniz şeyler mevcut.

Özel marka ürün nedir?

Özel marka ürünler genellikle üçüncü-taraf tedarikçi tarafından üretilen ürünlerdir ama ürün satıcının markası altında satılır.

Örneğin eğer Costco’ya gittiyseniz bu mağazanın özel markası Kirkland’ı muhtemelen biliyorsunuzdur. Target’ın da birkaç tane kendi markası vardır, “Up&Up” ve “Cat&Jack” gibi. Muhtemelen en popular özel etiket Walmart’ın “Great Value”sudur. Perakende dünyasında bu tür markalar genellikle “mağaza markası” olarak geçerler. Fakat bu ürünler aslında benzer ürünleri yapan diğer şirketler tarafından üretilirler, diğer şirketler bu ürünlerin üzerine kendi isimleri yerine etiketlerin üzerine perakendecinin isimlerini basarlar.

Amazon özel markaları hakkında gerçekler

Birçoğunuz muhtemelen Amazon’un özel marka ürünlerine aşinasınızdır: AmazonBasics, Amazon Essentials, ve Amazon Elements. Ama Amazon birçok özel marka ürününü de belli başlı kategorilerde farklı marka isimleri altında satmakta.

Bir araştırma firması olan ve dijital markaların performansı üzerine çalışmalar yürüten L2, Amazon ile alakalı 41 tane özel marka ürün tespit etti. Bunlardan 29’u kot, spor kıyafetleri, mayo ve ayakkabıları da içeren kıyafet bölümünde bulunmakta. Ürünlerin güçlü geçmişleri Amazon’un kıyafet bölümüne oldukça yatırım yaptığını ve bu pazarda baskın olma çabalarına devam edeceğini göstermekte.

İlginç bir şekilde, Amazon özel marka ürünlerinin bir çoğu 2017’nın sonlarına doğru ortaya çıkmaya başladı. Amazon 2017 tatil sezonunu kendi yararı için kullanmayı amaç edinmiş, bu dönemde rekor satışa imza attığını bildirmişti.

Amazon’un özel markaları yükselişte

Amazon’un özel markalarını bu yıl içerisinde arttırma beklentisinin arkasında bir çok neden var. Aşağıdaki etmenler bile bu beklenti için başlı başına yeterli bir sebep:

Amazon’un 2017 yılı Ağustos’unda Whole Foods’u satın alması: Amazon tarafından 2017 yılı yazında satın alındığında sağlıklı yiyecek perakendecisi Whole Foods’un “365” adında bir özel markası vardı. Bu şirket alımı online parkende devine özel markalar konusunda uzmanlaşmak için bir fırsat sağladı.

Amazon’un özel markalarının son iki yıldaki büyümesi: One Click Retail firmasının 2017 Ekim ayı raporuna göre Amazon 2017’nin ilk yarısında sadece AmazonBasics markasından $210 milyon kazandı. Amazon Echo $120 milyon ile AmazonBasics’i takip ederken Fire TV şirkete $110 getirdi. Örneğin Amazon’un kadın giyimindeki yeni markalarından biri olan Lark & Ro $1.9 milyon kazandı. Bu rakam Amazon’un diğer özel markalarıyla karşılaştırıldığında az gibi gözükse de kıyafet bölümünde güçlü bir Amazon varlığını temsil ediyor.

Amazon’un son dönemde mobilya markasını piyasaya sürmesi: Eskiden mobilya Amazon’un elini sürmeyeceği bir kategori gibi görünürdü ama bu kategoriye de sıra geldi. Morgan Stanley’e göre Amazon ev eşyası pazarının hisselerinin %17’sine sahip. Bu da Amazon’un standartları dışındaki endüstrileri de korkusuzca ele aldığını göstermekte.

SunTrust Robinson Humphrey’e göre Amazon’un özel marka satışlarının 2022 yılına kadar $20 milyarı geçmesi bekleniyor.

Amazon’un özel markalarının sayısını arttırması satıcıları nasıl etkiler?

Amazon özel markalarının bu sene devasa bir büyüme göstermesi bekleniyor ve bu büyüme hiç kuşkusuz satıcıları birkaç yoldan etkileyecek.

Amazon’un özel markalarının bireysel satıcıları nasıl etkileyeceği büyük ölçüde satıcının online varlığına ve sattığı ürün türüne bağlı. Başka bir deyişle kitap bölümünde satış yapan biri kıyafet bölümünde satış yapan birine göre daha farklı etkilenecek. Aynı şekilde Amazon’un özel markalarının etkisi büyük satış hacmi olan satıcılar, küçük satış hacmi olan satıcılara oranla daha farklı olacak.

Örneğin Nike gibi büyük markalar bu gelişmeden çok ilginç biçimlerde etkilenebilirler. Amazon Nike ürünlerinin kalitesiyle benzer ürünler üreten çeşitli kıyafet üretim hatlarıyla birlikte çalışıyor. Müşteriler belirli bir Nike kazağı baksa bile, Amazon onlara başka bir markanın ürününü tavsiye ediyor.

Daha küçük markalar Amazon’un devam eden özel marka istilasından daha az etkilenmeleri olası ama tabi bu markalar da dokunulmaz değiller. Birkaç küçük marka Amazon’un benzer ürünler üretmek için kendi tedarikçileriyle çalıştıklarını çoktan bildirmiş durumda. Bu da demek oluyor ki belirli bir ürünün satışında küçük markalar da kendilerini Amazon’la doğrudan bir rekabet içinde bulabilirler.

Amazon satıcılarının her yıl gönderdiği verilere sahip. “Amazon bu verileri kendi özel markalarını büyütmek için kullanır mı”, küçük markalara ne olur” bunlar cevabı merak edilen sorular. Elbette ki ne olacağı hakkında kesin bir hüküm veremeyiz ama olabileceklere karşı hazırlıklı olmak daima iyidir.

Küçük markalar Amazon’un özel markalarıyla yarışabilir mi?

Eğer bu soruya kısa bir cevap vermek gerekirse: Evet. Fakat tepeye çıkmak için neleri güçlendirmeniz gerektiğini anlamanız önemli:

Arama sıralamasında yükselin: Ürün aramaların neredeyse %55’i direk Amazon’da yapılıyor. Peki sizin ürününüz arama sırasında nerede çıkıyor?

Tüketici verilerini kullanın: Amazon belki daha çok ürünü daha düşük fiyata satabilir ama bireysel satıcıların ekleyebildiği kişisel dokunuşları ürünlerine eklemekte zorluk çekiyor. Müşterilerinize promosyon teklifleri ve indirimler göndererek onların satış deneyimini kişiselleştirin ve bu yöntemleri sizden alışveriş yaptıkları için bir teşekkür yöntemi olarak kullanın. Müşterileri elinizde tutmanın diğer bir yolu da ürününüzün algılanan değerini yükseltmek için hoş bir paketin içine kişisel bir not yazmaktır.

Marka websitesi: Müşterilerde olumlu intiba bırakmak için ana sayfanızı kullanabilirsiniz. Websitenizin içeriğini geliştirmek ve sitenizi kullanıcı dostu yapmak için çaba harcayın. Müşterilerinizi güzel bir alışveriş tecrübesiyle cezbetmek müşteri sadakatini diğer markalara oranla daha çabuk attırır.

Son bir sır vermek gerekirse ürününüz yaratıcı ve rekabetçi bir ürün olsun. Eğer ürünleriniz sadece sizin ürettiğiniz benzersiz bir dokunuşa sahip olursa, büyük ihtimalle daha fazla mutlu ve sadık müşterileriniz olacaktır.


Popüler Yazılar