Amazon Ödemeleri Nasıl Transfer Eder?

Amazon Ödemeleri Nasıl Transfer Eder?


Satıcı hesabınız çözüldüğünde ve pozitif bir bakiyeniz olduğunda, Amazon, Otomatik Takas Merkezi (ACH) veya elektronik para transferi kullanarak parayı banka hesabınıza gönderir. Amazon'un bir ödeme başlatmasından sonra paranın banka hesabınızda görünmesi beş iş günü sürebilir.

Banka ekstreniz, Amazon’un ödemelerinin birden fazla kaynaktan geldiğini gösterebilir;

Amazon Payments, Inc., alıcıların, malların sevkiyatı veya hizmetlerin tamamlanmasından önce veya ödemeyi kabul ettiği işlemlerin ödemelerini yapar. 

Amazon Services LLC, malların gönderilmesinden veya hizmetlerin tamamlanmasından sonra alıcıların ödemeyi kabul ettiği işlemlerin ödemelerini yapar.

Amazon size ödeme yapmadan önce, satıcı hesabı ayarlarınızdaki Para Yatırma Yöntemi olarak geçerli bir banka hesabı sağlamanız gerekir. Amazon PayPal gibi bir kredi kartı veya çevrimiçi ödeme sistemine ödeme yapamıyor.

Banka hesabı bilgileri nasıl olmalı?

Amazon, satış gelirlerinizi size ödemek için elektronik transferleri kullanır. Ödeme alabilmeniz için, Amazon’a bir banka hesabı belirtmesi gerekir. Amazon göndereceği ödemeyi, bir kredi kartına veya PayPal gibi bir çevrimiçi ödeme sistemine transfer edemez.

Ödeme gecikmelerini önlemek için:

Satış yaptığınız pazardan farklı bir ülkede bulunan bir banka hesabını kaydetmek için Amazon Döviz Kurları hizmetini kullanabilirsiniz.

Banka Hesabımı Amazon’a Nasıl Eklerim?

Banka hesabı bilgilerini eklediğinizde veya değiştirdiğinizde, üç günlük bir güvenlik önlemi yürürlüğe girer. Fon devri bekletilene kadar başlatılamaz. Ödeme bilgileriyle ilgili değişiklikleri, yalnızca birincil hesap sahibi yapabilir.

Satıcı hesabınıza yeni banka hesabı bilgileri eklemek için:

  • Ayarlar'a (Settings) gidin ve Hesap Bilgileri'ni (Account Info) tıklayın.
  • Satıcı Hesabı Bilgileri (Seller Account Information) sayfasında, Ödeme Bilgileri (Payment Information)altında Para Yatırma Yöntemleri'ne (Deposit Methods) tıklayın.
  • Uygun pazarın yanında, Ata'yı(Assign) tıklayın.
  • Yeni bir banka hesabı kullan'ı (Use a new bank account) tıklayın.
  • Bankanızın Bulunduğu Ülkeyi (Bank Location Country) seçmek için açılır listeyi kullanın.
  • Nereye Ödenecek (Where You Will Be Paid) Bilgileri Girin.
  • Eğer satış yaptığınız pazar yeri dışındaki bir para birimine sahip bir ülke seçtiyseniz, Para Birimi Dönüştürme Ödeme Sözleşmesi'ne (Currency Conversion Payment Agreement) gidin, Sözleşme'yi (Agreement) tıklayın ve sözleşmeyi okuyun.
  • Sözleşmenin şartlarını kabul etmek için Para Birimi Dönüştürme Ödeme Sözleşmesi (Currency Conversion Payment Agreement) kutusunu işaretleyin.
  • Gönder'i (Submit) tıklayın.

Not: Banka hesabınızı bir pazar için düzenlemek için Para yatırma yöntemini değiştir'i (Replace deposit method) tıklayın. Diğer banka hesabı bilgilerini düzenlemeniz gerekiyorsa, Para Yatırma Yöntemlerini Yönet'i (Manage Deposit Methods) tıklayın.

Yararlanılan Kaynaklar: 

https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/19321?language=en-US&ref=mpbc_3485851_cont_19321

https://sellercentral.amazon.com/gp/help/external/851?language=en-US&ref=efph_851_cont_19321


Popüler Yazılar