Amazon MWS Nedir?

Amazon MWS Nedir?


Amazon Marketplace Web Hizmeti (Amazon MWS), Amazon satıcılarının listeleri, siparişleri, ödemeleri, raporları ve daha fazlasını programlı olarak değiştirmesine yardımcı olan entegre bir web hizmeti API'sidir. Amazon ile veri entegrasyonu, satıcıların işlerini büyütmelerine yardımcı olabilecek yüksek seviyeli satış otomasyonu sağlar. Amazon MWS kullanarak, satıcılar satış verimliliğini artırabilir, işgücü gereksinimlerini azaltabilir ve müşterilere yanıt süresini artırabilir.

Amazon MWS ile ilgili hiçbir ücret yoktur, ancak Amazon MWS API'sini kullanmak için Amazon MWS uygun bir satıcı hesabınızın olması ve Amazon MWS'yi kullanmak için kayıt olmanız gerekir.

Amazon MWS Ne Sağlıyor?

Amazon MWS ile kendi Amazon satıcı hesabınız için uygulamalar oluşturabilirsiniz. Çevrimiçi işlerini yönetmelerine yardımcı olmak için diğer satıcıların uygulamalarını da oluşturabilirsiniz. Amazon MWS'yi kullanarak, satış için ürün arayan, sipariş için indirme siparişlerini yükleyen, sevkıyatınızı doğrulayan ve raporlar ve raporlar alan uygulamalar oluşturabilirsiniz. Bu API operasyonlarına bir web servis arayüzü kullanılarak erişilebilir.

Amazon MWS aşağıdaki özellikleri sunar:

• Envanter yönetimi - Envanterin platforma toplu yüklemelerini gerçekleştirebilir, ürünler ekleyebilir, envanter düzeylerini kontrol edebilir, fiyatlandırma bilgilerini inceleyebilir ve diğer envanter yönetimi görevlerini gerçekleştirebilirsiniz.

• Sipariş yönetimi - Sipariş bilgilerini indirebilir, ödeme verilerini alabilir, siparişleri onaylayabilir ve raporlar planlayabilirsiniz.

• Rapor yönetimi - Bu raporların durumunu sorgulamanın yanı sıra çeşitli raporlar isteyebilir ve ardından bunları indirebilirsiniz.

Amazon (FBA) satıcıları tarafından gerçekleştirilmesi için Amazon MWS şunları da sağlar:

• Bir Amazon gerçekleştirme merkezine gelen gönderiler oluşturun - Bir karşılama merkezine göndereceğiniz birimler için etiket oluşturma işlemini otomatik hale getirebilirsiniz.

• Gönderilen gönderilerin durumunu kontrol etme - Gönderinizin bir karşılama merkezine ulaşıp ulaşmadığını ve eğer varsa, gönderinin işlenip işlenmediğini kontrol edebilirsiniz.

• Tamamlama siparişlerini sunun - Sisteminizi Amazon MWS ile entegre ederek müşterilerinizin çok kanallı siparişleri istediğiniz zaman sunmalarını sağlayabilirsiniz. Siparişleri veya toplu siparişleri yaparken gecikme süresi yoktur.

• Giden gönderi taleplerini takip etme ve yönetme - Emirler bir Amazon karşılama merkezine gittikten sonra gönderileri takip edebilir ve müşterilerinizin varış saatlerinden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

MWS ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Soru: Amazon MWS'yi kullanmanın maliyeti nedir?

Amazon MWS ile ilişkili hiçbir ücret yoktur, ancak bunu kullanmak için Profesyonel satış planında olması gerekir. Daha fazla bilgi için, Satıcı Merkezi Yardımı'nda Satış planlarına bakın.

Soru: Ben bir Amazon satıcısıyım ve Amazon MWS kullanarak satış hesabım için bir geliştiriciye yetki vermek istiyorum. Ne yapmalıyım? 

Bir uygulama geliştiricisinin Amazon MWS kullanarak satış hesabınıza erişmesine izin vermek için aşağıdaki talimatları kullanın. Uygulama geliştiricisi size Geliştirici Kimliği vermelidir.

 1. Satıcı Merkezi'ndeki Kullanıcı İzinleri sayfasına gidin ve birincil kullanıcı olarak Amazon satıcı hesabınıza giriş yapın.
 2. Click yetkilendirmek bir geliştirici düğmesini.
 3. Gelen Geliştirici adı metin kutusuna, sen yetki olduğunuz uygulama geliştiricinin adını girin. Bunun tam adı olması gerekmez; Gelecekte sadece referans içindir.
 4. Gelen Geliştirici Kimliği metin kutusunda, uygulama geliştiricisi tarafından sağlanan Geliştirici kimliğini girin ve ardından bir geliştirici yetkilendirme .

MWS Auth Jetonunuz görünür.

 1. Bir önceki adımdan ve Satıcı Kimliğinizden MWS Auth Jetonu sağlamak için uygulama geliştiriciniz tarafından verilen talimatları izleyin.


Soru: Amazon MWS kullanarak satış hesabımdaki bir geliştiriciye erişim izni veren bir Amazon satıcısıyım. Bu yetkilendirmeyi nasıl iptal edebilirim? 
Satıcı hesabınıza erişmek için bir geliştiricinin yetkilendirmesini iptal etmek için:

 1. Satıcı Merkezindeki Kullanıcı İzinleri sayfasına gidin ve birincil kullanıcı olarak satış hesabınıza giriş yapın.
 2. In Güncel Yetkileri masa, şu anda satış hesaba erişim yetkisine geliştiriciler listesini görüntülemek.
 3. İptal etmek istediğiniz yetkilendirme için Erişimi iptal et'i tıklayın .


Soru: Ben bir Amazon satıcısıyım ve satış hesabım erişmek için bir masaüstü uygulaması kullanmak istiyorum. Ne yapmalıyım? 
Bir masaüstü uygulamasını kullanmak için önce bir geliştirici olarak kayıt olmalısınız:

 1. Satıcı Merkezi'ndeki Kullanıcı İzinleri sayfasına gidin ve birincil kullanıcı olarak Amazon satıcı hesabınıza giriş yapın.
 2. In Amazon MWS Geliştirici İzinler bölümünde, tıklayın geliştirici olarak Kayıt düğmesi.
 3. Kayıtçıyı bir geliştirici formu olarak doldurun.

Girdiğiniz e-posta adreslerini doğrulamak için Doğrula düğmesine tıkladığınızdan emin olun .

 1. Click Kayıt ol butonuna.

Geliştirici kimliğiniz görünür.

 1. Geliştirici kimlik bilgilerinizi tıklayın - Bunları paylaşma .

AWS Erişim Anahtar Kimliğiniz ve Gizli Anahtarınız görünür.

Kimlik bilgilerinizi masaüstü uygulamasına girmek için uygulama geliştiriciniz tarafından verilen talimatları izleyin.

Kaynak: https://developer.amazonservices.com/


Popüler Yazılar